Čím mazat vánočku?
Jakmile je vánočka pěkně vykynutá, potřete jí rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Dejte do trouby, snižte teplotu na 160 °C a pečte asi 45 minut.Po upletení vánočku potřete bílkem. Protože byste ji měli nechat na plechu ještě chvíli kynout, je třeba ji potřít bílkem několikrát.Správné pečení vánočky, aby se nerozjela

Před pečením vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, které se postará o lesk a těsto mírně na povrchu zpevní. Během pečení neotvíráme troubu. Pouze můžeme kontrolovat správné propečení špejlí. Necháme vychladnout při pokojové teplotě a krájíme, až zcela vychladne.

Kolik se dává rozinek do vánočky : Co budete potřebovat

  1. 350 g hladké mouky.
  2. 70 g kokosového cukru.
  3. 150 ml mléka.
  4. 60 g rozpuštěného vlažného másla.
  5. 20 g čerstvého droždí
  6. 1 vejce.
  7. 30 g rozinek nebo sušených višní (můžete namočit do rumu)
  8. 30 g plátků mandlí nebo nasekaných pistácií

Proč mi vánočka po upečení klesne

Pokud vánočka klesne až po vytažení z trouby, pravděpodobně nebyla zcela dopečená a chladný vzduch způsobil její pokles. Upečenou vánočku poznáme tak, že do ní v nejvyšším místě zapíchneme suchou špejli. Po vytažení musí zůstat špejle čistá. Vánočku jste mohli také prudce ochladit.

Na jakou teplotu se peče vánočka : Nakonec vánočku vložíme do trouby předem rozehřáté na 180 °C (horkovzduch). Po vložení vánočky do trouby snížíme teplotu na 160 °C a pečeme přibližně 45 minut (dozlatova). V případě, že bude vánočka rychle tmavnout, zakryjeme ji alobalem.

Na vánočku je nejlepší hladká výběrová mouka s vysokým obsahem lepku, který vykynuté těsto dobře podrží. Lepek je bílkovina, která vytváří v těstě jeho strukturu. Když mouka nemá dost lepku, neudrží vytvořené vzduchové bubliny a těsto pak spadne.

Recepty na nejlepší vánočku se možná dědí z generace na generaci, klíčem k úspěchu jsou ale vždy ingredience. Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled.

Proč namáčet rozinky

Rozinky obsahují velké množství cukru, který časem krystalizuje a rozinky kvůli tomu ztvrdnou. Proto před použitím rozinky spaříme, aby plody znovu změkly a byly dobře poživatelné a chutné. K rozpuštění cukru v rozinkách je třeba ponoření do nějaké kapaliny.Vkládáme do pekáče vymaštěného sádlem nebo máslem. Každou buchtu taktéž potřeme ze všech stran, aby se nám vzájemně neslepily. Když vyplníme pekáč, pečeme ve vyhřáté troubě při 170 °C dozlatova. Ještě teplé buchty potřeme rozpuštěným máslem smíchaným s rumem.Na vině je málo vykynuté těsto, které se v horké troubě prudce zvedne: Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto.

Upéct krásnou a dobrou vánočku nebylo jen tak. Tradičně se pletla z devíti pramenů. Spodní čtyři představovaly slunce, zemi, vodu a vzduch. Prostřední tři prameny byly symbolikou pro rozum, vůli a cit.

Proč se trhá kynuté těsto na vánočku : Na vině je špatně vypracované těsto – musí se hníst aspoň deset minut v robotu, aby se ingredience pěkně promísily a vytvořily jemné, kompaktní těsto. Rozinky a mandle přidáváme až nakonec, aby nebránily zpracování hmoty. Nedostatečně vykynuté těsto v troubě prudce nabyde a vánočku potrhá.

Jak dlouho nechat namočené rozinky v rumu : Rozinky vložíme do sklenice, zalijeme rumem, uzavřeme a necháme alespoň pár hodin stát, ideálně v lednici.

Jak dlouho namočit rozinky

Výborné jsou rozinky ve sladkých nápojích a alkoholických likérech. Výhodné je před použitím rozinky namočit na 1-2 hodiny do vody. Nabobtnáním se naředí obsah cukrů a celkové energie.

Čím koláčky potírat, aby byla kůrka zlatavá

  1. Koláčky můžete potírat rozšlehaným vajíčkem. Pokud zvolíte celé vajíčko, koláčky budou více do hněda.
  2. Rozšlehané vajíčko také můžete smíchat s teplým mlékem a trochou másla. Chuť koláčků bude díky tomu intenzivnější a lahodnější.
  3. Koláčky můžete potřít samotným bílkem.

Buchty pečte v předem vyhřáté troubě na 170°C dozlatova. Já je pekla 30 minut. Po upečení horké buchty potřete rozpuštěným máslem s rumem a nechte vychladnout.

Jaká mouka se dává do vánočky : Nešetřete máslem, rozinkami ani mandlemi a používejte jen kvalitní mouku, ideálně typu 00. Jen tak získáte nadýchanou vánočku, která nejen báječně chutná, ale je také krásná na pohled. Droždí by mělo být co nejčerstvější.