Čím lepit okapy?
Těsnost okapových spojů nejlépe prověříme tím, že nalijeme do okapu obsah větší nádoby s vodou: pokud voda neprosakuje, můžeme zůstat v klidu, jsme připraveni na deštivé počasí. V opačném případě bude potřeba spoje utěsnit těsnící páskou nebo tmelem na okapy.Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm. Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému.Pokud je potřeba žlaby krátit, použijte kotouč na řezání tenkého plechu, pilku na železo nebo nůžky na plech. V žádném případě na krácení lakovaných materiálů nepoužívejte flexu! Při řezu totiž vznikají vysoké teploty, které spálí protikorozní ochranu plechu. Řez je pak zakalený a roztřepený a dochází brzy ke korozi.

Jak spojovat plastové okapy : Jednoduše vložíte okapový žlab do žlabových háků a lehkým stlačením ho upevníte. Okapové žlaby se lepí speciálním lepidlem, zaručujícím jednoduché, rychlé a trvale odolné spojení. Lepidlo může být použito i za vlhkého počasí a dokonce i při mírných mrazech – a přesto vytvoří pevný a voděnepropustný spoj.

Jaký tmel na okapy

Abyste tomu zabránili, zvolte Pattex bitumenový střešní tmel – prémiový klempířský tmel, který udrží vaši střechu i okapy ve skvělém stavu. Tady je stručný návod na to, jak jej použít: Spáry musí být čisté, suché a zbavené prachu a mastnoty. Odřízněte vršek kartuše nad závitem a našroubujte trysku na kartuši.

Čím natřít okap : Jeden až dva nátěry emailem na okapy (Okapol) nebo disperzním akrylátovým lesklým emailem (Balakryl UNI Lesk), případně můžete použít Balakryl Profi. U Okapolu a Balakrylu UNI počítejte s dobou zasychání 4 – 6 hodin.

Máme několik možností: spoje okapových systémů se provádí buďto letováním z obou stran, nebo letováním a nýtováním, nebo nýtováním a lepením. V současnosti jsou k dispozici navíc i okapové systémy, kde nemusíme nic pájet, lepit, ani nýtovat, ale díly spojíme pomocí speciálních spojek.

Elegantnější verzí svodu dešťové vody do sudu je určitě pomocí klapek nebo sběračů. Klapky lze jednoduše namontovat do stávajících svodů těsně nad úroveň hrany sběrné nádoby. Fungují na jednoduchém principu: Vyklopí se ven ze svodové roury, ta se tím uzavře a veškerá voda pak stéká do sudu.

Jak zkratit okapovy svod

Zkracování žlabů a svodů se provádí výhradně pomocí pilky na železo nebo nůžek (nikdy nepoužívat úhlovou brusku) Pro napojení žlabového kotlíku se vždy používá oválný otvor (kulatý pouze pro hrdlo)V případě potřeby umístěte mezi klasické svodové trubky ještě sběrač dešťové vody, a to stejně snadným způsobem – zasunutím do sebe. Svody se připevňují po nejvíce 2 metrech odpovídajícími objímkami (objímky na pozinkované okapy a objímky na hliníkové okapy) pomocí hmoždinek a trnu do zdi domu.na očištěný pozinkovaný plech je vhodná velmi kvalitní jednovrstvá barva s 2810 hostagrund na pozink, která vykazuje dobrou přilnavost i k novému, nezoxidovanému pozinku a dobře odolává povětrnostním vlivům.

Spojování pomocí spojek

Osaďte ji tak, aby v místě spojení žlabu byla mezi oběma částmi dilatační mezera 2-3 mm. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte spojku proti uvolnění pojistným jazýčkem. Výhodou je, že spoje není třeba tmelit ani nýtovat – spojku lze osadit bez nářadí za pár vteřin.

Jaký je rozdíl mezi tmelem a silikonem : Oproti tmelům má lepší přilnavost na hladké a neporézní povrchy a zároveň má lepší lepící schopnosti. Výborně odolává UV záření, rozdílným teplotám a povětrnostním vlivům. Silikonový tmel je vhodný i na trvalé použití pod vodou. Silikony jsou nepřetíratelné a nepřilne na ně jiná hmota než opět silikon.

Čím tmelit polystyren : SILIKON-AKRYLOVÝ tmel na polystyren, umakart, plasty, dřevo, zdivo – přetíratelný Jednosložkový tmel (směs akrylátové disperze a silikonového polymeru) tmel s protiplísňovou přísadou. Transparentní varianta má po vytlačení bílou barvu, vysycháním tmel zprůsvitní.

Jakou barvu na okapy

Okapy můžete ponechat v barvě kovu, která působí neutrálně. Dobře poslouží bílo-hliníkové odstíny KJG RAL 9006 a KJG RAL 9007. Další možností je dům osadit barevnými okapovými žlaby, které můžete sladit s barvou střechy, fasády nebo oken – ať už decentně tón v tónu, nebo naopak odvážnými kombinacemi.

Pro natření drátěného plotu je nejvhodnější použít váleček. Je to nejrychlejší způsob, který oproti stříkání zároveň šetří barvu i okolní prostředí. S malým štětcem pak jen projděte plot a natřete místa, kam se barva nedostala. Celkem aplikujte dvě až tři vrstvy v rozmezí 4–6 hodin.Pozinkované žlaby se spojí přiložením, resp. doražením k sobě, přičemž mezera mezi nimi může být maximálně 3 mm. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou, která se skládá ze dvou částí: horní část pro uchycení na návalku a spodní část pro uchycení za zadní ohyb žlabu. Mezi sebou jsou spojeny sponou.

Co s vodou z okapů : Nejčastější řešení představuje odvod vody ze střechy domu pomocí okapů do podzemní nádrže na vodu, ve které se dešťovka tak brzy neznehodnotí. Nádrž na dešťovou vodu se propojuje s okapem svodovou rourou, geigerem = lapačem splavenin a vhodným podzemním potrubím. K využití vody pak budete potřebovat ještě čerpadlo.