Pro lesní zvěř je dobré pouze to, co vyroste v naší přírodě a předkládá se buď sušené, nebo v čerstvém stavu. Srnky mají nejraději seno a větvičky, kaštany, žaludy a bukvice nejvíce chutnají divokým prasatům. Lesní zvířata uvítají také ovoce a zeleninu. Z ovoce to jsou jablka, hrušky, meruňky, švestky či špendlíky.Nosit můžeme všechny trávy a byliny, včetně letorostů keřů, zakonzervovaných sušením. Jedná se tedy o seno, senáž, sušené maliní ve svazcích a podobně. To je nejpřirozenější potrava pro volně žijící zvěř. Seno je možné předkládat jak do krmelců, tak volně na zem, odkud ho zvěř ráda bere.„Do krmelců mohou lidé nosit jablíčka, čerstvé kaštany, žaludy nebo bukvice. Nikdy ale ne sušené, protože ty zvěř velmi špatně tráví. Taky není vhodné nosit do krmelce bílé pečivo. Samozřejmě menší množství není problém.
Čím krmit lesní zvěř v zimě : Mezi dužnatá krmiva patří ovoce a zelenina. Ze zeleniny je nejvhodnější mrkev, brambor a řepa. Z ovoce to jsou jablka, hrušky nebo meruňky, švestky či špendlíky. V předjaří můžeme zvěři přilepšit jeřabinami, které jim pomáhají s přechodem na zelenou stravu.
Co se nesmí dělat v lese
V neposlední řadě je nutné uvědomit si, že v lese je zakázáno kouřit, tábořit mimo vyhrazená místa a rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň, a to až do vzdálenosti 50 metrů od okraje lesa. Není také dovoleno odhazovat hořící nebo doutnající předměty a znečišťovat les odpadky. Ty si vždy odnášíme z lesa s sebou.
Co mohou jíst srnky : Srnky, jeleni, daňci i divočáci si tak pochutnají třeba na sušených bylinkách, trávě nebo maliní. Je to pro ně přirozená potrava a skvělý zdroj důležitých živin. Zvířata si s tím navíc poradí, i když krmení promokne. Pozor na obiloviny – vhodný je pouze oves.
OBECNĚ VHODNÉ KRMIVO
– seno, tráva, luční byliny, zelenina (saláty, zelené natě, mrkev, celer, řapíkatý celer, petržel, řepa, papriky vč. jadřince, okurka, rajče, kedlubna, ředkvičky, ředkev, zelí (jen trošku, může nadýmat!), cuketa, fenykl, brokolice, květák, špenát, řeřicha, a další…)
Sůl je celoročně k dispozici, aby ji mohla zvěř brát, když potřebuje. Sodík obsažený v soli je velice důležitý pro správnou činnost organismu. Stejně tak ale zvěř potřebuje i další živiny, jako vápník a fosfor, tedy hlavní minerály pro rozvoj kostry a růst paroží.
Jaká zvířata chodí v zimě ke krmelci
Přikrmování se obvykle provádí v zimním období, kdy je nedostatek potravy a není k dispozici zelené píce. Do krmelce se zakládá seno pro přikrmování lesních savců z čeledě jelenovitých (jelen, daněk, srnec apod.).Hromady listí, větví a kamenů, zbytky rostlin nebo trvalky a keře – to vše nabízí úkryt pro nejrůznější obyvatele zahrady. Pro větší pohodlí svých zimních hostů jim můžete vyrobit či pořídit domek pro ježky, ptačí budku nebo hmyzí hotel. Čmeláci a ještěrky se zase rádi schovávají v dutinách kamenných zídek.Pokud se do lesa vydáte na kole či na koni, pohybujte se výhradně po lesních cestách a vyznačených trasách. Vjezd motorovými vozidly není povolen vůbec. Zákon rovněž zakazuje znečišťovat les odpadky, vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů či keřů, sbírat semena lesních dřevin a jmelí.
Tuto problematiku řeší lesní zákon, který jasně říká, že každý si může sbírat pro svoji potřebu suchou, na zemi ležící klest. Hranice mezi klestím a dřevem je stanovena zhruba na 7 cm v průměru, protože nad to už se jedná o dříví nikoliv klest. Klestím se myslí větve nebo nějaké zbytky vršků stromů.
Co nedávat Srnkám : Spárkaté zvěři nesvědčí ani čisté pšeničné zrno, které může vyvolat různé koliky a acidózy trávícího traktu. Také myslivci musí pečlivě zvážit, jakou potravu v mrazivých dnech do krmelce nasypou. "Do krmelců lesníci a myslivci přidávají například seno, oves či řepu.
Co jí Srnec : Srnčí se živí zejména nejrůznějšími bylinami, občas požírá také různé plody. Zvláště v oblibě má přitom mladé výhonky trav s vysokým obsahem vlhkosti. Srnec obecný je relativně plachý a při ohrožení se často ozývá bekáním, tedy zvukem podobným psímu štěknutí.
Čím krmit zajíce
Zajíci mají velmi rádi kůru z jabloní, takže lze použít i ořezané větve ze zimního průklestu v zahradách a sadech. Při dlouhotrvající sněhové pokrývce si zajíci i srnčí vezmou i zelené smrkové jehličí, zvláště v místech, kde jehličnanů roste jen málo.
Potrava: Výlučně rostlinná potrava podle celoroční nabídky. V zimě okusuje letorosty a ohryzává kůru listnatých dřevin, příležitostně konzumuje různé dužnaté plody a semena. Zpravidla vystačí s vodou obsaženou v přijímané potravě. Popis: Zajíc polní má protáhlé tělo, oválnou hlavu s nápadně dlouhými ušními boltci.Výbornou náhražkou soli v jídle je například římský kmín, chili paprika, skořice (dá se použít i na nesladké pokrmy), muškát, libeček, estragon, šalvěj, pepř a další bylinky a koření.
Proč se dává do krmelce sůl : Do krmelců nosí obilí, seno nebo sušené kaštany. Jejich snahu ale často kazí nenechavci. Z lesa odnesou třeba i kamennou sůl, která má spárkaté zvěři dodat minerály pro růst paroží.