Nejvhodnější období pro krmení ryb v zahradním jezírku je jaro a podzim. Jarní krmení ryby posiluje po zimním období ve kterém nebyly vůbec krmeny a podzimní krmení napomáhá rybám přečkat zimu. Vždy je třeba sledovat teplotu vody, která je velmi důležitá a ovlivňuje spotřebu potravy.Kapr je typický všežravec, živí se bentickými organismy (drobné organismy, kteří žijí na dně – např. larvy pakomárů), planktonem, který filtruje z vody a částmi vodních rostlin. V chovných rybnících bývá přikrmován obilninami. Potravní aktivita kapra klesá s teplotou vody.Začínáme krmit na jaře, jakmile teplota vody stoupne na 10 stupňů a více a naopak jakmile pod tuto teplotu voda na podzim klesne, přestaneme krmit. Kapry krmíme v různých obdobích během roku různými druhy krmiv.
Co jí rybičky : Jde o červíkovité nitěnky, patentky (larvy pakomárů), korýšky, perloočky, buchanky a larvy komárů. Pro většinu rybek je živá potrava prospěšná, neježe jim chutná, ale lépe se po ní rozmnožují a mají lepší kondici. Větším masožravým rybám podáváme i žížaly, druhům, které loví na hladině, hmyz.
Proč se vypouští rybník
Proč se vlastně výlov provádí Výlov spočívá v odchytu ryb z vodního prostředí. To se obvykle děje proto, aby se udržela rovnováha mezi rybami na daném místě a také pro prodej. Celá akce se koná na začátku podzimu, kdy má voda v rybnících ideální teplotu.
Jak často krmit ryby v rybníku : Ideální je tedy ideální krmit je 2× denně, aby ještě vyrostly. Dospělé rybky stačí krmit 1× denně. Vzhledem k tomu, že akvarijní rybky jsou studenokrevní živočichové a s rostoucí teplotou se zrychluje jejich metabolismus, pokud v horkých letních dnech vzroste teplota v akváriu, zvyšte frekvenci krmení na 2× za den.
Pokud chce krmit kapry může jim dávat i obilí, slunečnicu,pstruhové granule a podobné srandy. V žádném případě šrot a řepku. Nejlepší je krmit v místech kde uvidí kolik krmení kapři sežrali. podle toho může regulovat kmení.
Kapři se celé léto krmili a na podzim dosahují téměř nejvyšší hmotnosti z celého roku. Podzim je také období velkých kaprařských soutěží.
Čím krmit rybičky v jezírku
Nejlepší je krmit jesetery přes trubku, která je ponořená na dně a do ní sypeme krmivo. Díky tomu zamezíme tomu, aby ostatní ryby v jezírku krmivo pozřely.Dovolená bývá většinou týden nebo 14 dní a po tu dobu není nutné akvárium nijak řešit, protože ryby vydrží bez problému 2 týdny bez krmení.Ideální je tedy ideální krmit je 2× denně, aby ještě vyrostly. Dospělé rybky stačí krmit 1× denně. Vzhledem k tomu, že akvarijní rybky jsou studenokrevní živočichové a s rostoucí teplotou se zrychluje jejich metabolismus, pokud v horkých letních dnech vzroste teplota v akváriu, zvyšte frekvenci krmení na 2× za den.
Z drobných sítí se při výlovech používá keser, což je síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku, která slouží k přenášení a nakládání ryb. Při výlovech větších rybníků se používá mechanický keser, který je schopný jednorázově vybrat a přemístit až 100 kg ryb.
Jak dlouho trvá výlov rybníka : Výlov velikého rybníka trvá zpravidla jeden týden. Pokud se sloví opravdu až na bláto a nechává se krátce vypuštěný pro zimování ponechávají rybáři velkoryse průchod čapické vášni, aby si paběrkáři brali na bahně uvízlé rybky.
Co plave na rybníce : Na rybníce plave lyska.
Kolik ryb do rybníka
Násada kapra dvou či tříletého (K2, K3) se připouští do 500-1 000 ks na 1 ha rybníka. Při hmotnosti K2 zhruba mezi 0,2-0,5 kg to znamená nasazení zhruba 300-400 kg ryb na 1 ha, což není málo. Na konci roku lze pak očekávat velmi zhruba 1-2 tuny ryb na hektar.
Od nepaměti přirozenou potravou kapra jsou rousnice, dešťovky a hnojní červi. Jsou vhodné především na začátku sezóny. Dešťovky si můžeme nachytat po každém vydatném dešti v parcích, pod stromy i na chodnících. Na háčku drží velmi dobře a navíc jsou univerzální nástrahou pro všechny druhy ryb.Pro lov kaprů v létě nejvíce doporučujeme ŘEPKÁČ s příchutí medu, vanilky, jahody nebo scopexu. Toto jsou zaručené příchutě, na které kapři spolehlivě berou.
Proč umírají ryby v jezírku : Onemocnění hrozí, pokud ryby dlouhodobě žijí v nepříznivých podmínkách, které může způsobit velké množství ryb, překrmování, nedostačující objem filtru a jeho nepravidelné čištění. Tyto podmínky pak způsobují oslabení imunity a zdraví ryb.