Betta je masožravec a její přirozenou potravou je vodní hmyz a malí měkkýši, které sbírá z vody nebo z vodní hladiny. Můžete ji krmit vločkami i granulemi s dostatečným množstvím živočišného proteinu nebo i larvami, hmyzem či rybím potěrem.Pokud je však chováš samostatně, lepší výsledky dosáhneš používáním pro ně určených krmiv. Tato krmiva byla navržena speciálně pro potřeby bojovnic, podporu jejich vitality, vybarvení a růst ploutví. Bojovnice (Betta splendens) můžeš krmit dvakrát denně v množství, které zkonzumují do pár minut.Voda by měla mít teplotu v rozmezí 24 – 27 ºC. Abychom mohli mít konstantní teplotu vody, je vhodné si pořídit do nádrže topné tělísko s termostatem.
Jak dlouho vydrží bojovnice bez jídla : Ale to prázdninové krmení jsem vyzkoušel a žádný zázrak to není. Ryby v dobré kondici opravdu vydrží bez problémů 14 dní.
Co k betě
Jaké jsou vhodné rybky k Betě
Jsou to například razbory a razborky, sewelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové.
Jak poznam že bojovnice umira : Příznaky:
- Změna v chování – trhavé plavání, ztráta rovnováhy.
- Změna ve vzhledu – vyblednutí barvy, změny na šupinách, ploutvích.
- Náhlý úhyn většího množství ryb – je potřeba zjistit příčinu úmrtí a zamezit tak opětovnému rozvoji onemocnění
Nejlepší, co můžeme rybkám nabídnout, je živá potrava. Na akvaristických burzách jsou často k dostání živé patentky (červené komáří larvy) či koretry (bílé komáří larvy). Další možnost je nalovit černé komáří larvy v nějaké vodní nádrži.
Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den, ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno. Betta Bojovnice je jednou z nejoblíbenějších okrasných ryb už díky svým barevným variacím a často tvoří krásný živý doplněk interiérů.
Jak dlouho se dožívají bojovnice
Tato překrásná rybička původem z Thajska vyniká svými různorodými barevnými variacemi díky šlechtění a vybrat se dá i z různých tvarových forem. Její průměrná délka je 6 cm a dožívá se většinou 2 – 3 let. Samice jsou menší a mají menší ploutve, samci jsou mnohem nápadnější a výraznější.Pokud je v akváriu málo kyslíku, ryby vzduchování vyžadují. Množství kyslíku ve vodě se snižuje se stoupáním teploty, tedy především v létě. Že se ryby dusí, poznáte snadno – plavou blízko u hladiny a lapají po dechu.Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.
Obecně se doporučuje min. pravidelnou výměnu vody provádět jednou týdně. Samozřejmě lze vodu měnit i méně často, pokud vše funguje, jak má.
Co potřebuje beta : Kvůli dlouhým ploutvím potřebují bojovnice hodně energie i prostoru, aby se mohly pohybovat dopředu. Ovšem i malá akvária mají své výhody – Betta si pak chrání jen malý prostor, který považuje za své teritorium, přičemž teplota vody by měla 26°C.
Jak se správně starat o betu : Stačí jí jednou týdně vyměnit vodu a proprat písek. Nová voda by měla být 24h odstátá. Krmit je dobré každý den, ale pouze tak, aby krmivo nepadalo na dno. Betta Bojovnice je jednou z nejoblíbenějších okrasných ryb už díky svým barevným variacím a často tvoří krásný živý doplněk interiérů.
Jak chytat ryby z hladiny
Chytání z hladiny pomocí plováku – lov na volně plovoucí nástrahu. Na nastražení s plovákem používáme různé nástrahy, co plavou po hladině a nepotopí se. Jde například o rohlík, chleba, ale také listy salátu nebo živý hmyz. Plovák používáme převážně na větších vodách, kde potřebujeme delší hody k nastražení.
Doporučujeme zhruba jednou za dva až tři měsíce – záleží na osádce akvária.Filtrace musí běžet nepřetržitě! Jinak nedojde vůbec k nastartování očekávané biologické filtrace. V nočních hodinách také podstatně klesá ve vodě obsah kyslíku díky tomu, že rostliny žádný kyslík při zastavené fotosyntéze neprodukují a navíc jej během noci samy spotřebovávají.
Kolik hodin denně svítit v akváriu : Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté. Světlo by mělo být zapnuto mezi 8-10 hodinami denně. Pokud budete svítit 4 hodiny a méně, rostliny už to nebudou akceptovat.