Čím škodí kouření?
Nejvážnější zdravotní rizika kouření

Rakovina – plic, jícnu, hrtanu, ledvin, močového měchýře, slinivky a dalších orgánů. Onemocnění srdce a cév – infarkt, mozková mrtvice, ischemie dolních končetin, arytmie (porucha srdečního rytmu). Nemoci plic – chronická obstrukční plicní nemoc (tzv.Zdravotní rizika pro aktivní kuřáky jsou všeobecně známá. Kouření je prokazatelná příčina 25 onemocnění, z nich nejčas- tější jsou nemoci srdce a cév, akutní i chronické nemoci plic (od lehčích forem až po ty nejtěžší) a až 12 typů zhoubných nádorů, hlavně rakovina plic.Kouření negativně ovlivňuje imunitní a endokrinní systém včetně reprodukčních orgánů a štítné žlázy, zvyšuje riziko vzniku alergií, způsobuje nemoci trávicího traktu, zpomaluje pooperační hojení, zvyšuje pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy nebo vzniku oční katarakty. Výčet tímto zdaleka nekončí.

Co se zlepší když přestanu kouřit : Za 1 – 9 měsíců po – kašel a dušnost se výrazně zmírní. Za 1 rok po – je riziko akutního infarktu myokardu poloviční v porovnání s kuřáky. Za 5 let po – se sníží riziko cévní mozkové příhody na úroveň nekuřáků. Za 10 let po – je riziko úmrtí na rakovinu plic o 50% menší oproti kuřákům.

Co se děje v těle když přestanu kouřit

Plíce – Zvyšuje riziko rakoviny plic, porušuje jejich samočisticí schopnost a způsobuje kašel. Cévy, srdce a mozek- Urychluje rozvoj aterosklérozy, a tím vznik infarktu srdce a mozkové mrtvice. Kůže, vlasy, zuby, dech – Má vliv na drobné tepénky v kůži, urychluje tak její stárnutí a vznik vrásek.

Co se stane po 1 cigaretě : Výsledky jsou nepříjemné. Muži, kteří si dají jednu cigaretu denně, mají téměř o 48 procent vyšší riziko srdečních onemocnění a čtvrtinu vyšší riziko mrtvice než nekuřáci. U žen byla tato rizika dokonce ještě vyšší: o 57 procent u onemocnění srdce a 31 procent u mrtvice.

Do jednoho roku od zanechání kouření nabere člověk v průměru pět až šest kilogramů. Bývalým kuřákům jídlo více chutná a mají z něj větší požitek, protože sliznice neponičené kouřením lépe chuť a vůni jídla vnímají.

Plíce kuřáka a nekuřáka jsou rozdílné na první pohled. Pro kuřácké plíce jsou typické dehtové skvrny a jsou o poznání tmavší. Plíce kuřáka po 1 roce jsou už poznamenány určitým poškozením, a to v případě, že jde o lehkého kuřáka. U těžších kuřáků je poškození typické už po 9 měsících kouření.

Co dělá kouření s tělem

Zvyšuje se srážlivost krve a tím i riziko vzniku infarktu či mrtivce. Zvýší se ti tepová frekvence. Sníží se rozlišovací schopnost tvého čichu. Vyplaví se hormony, které navozují pocit sytosti.Cévy, srdce a mozek- Urychluje rozvoj aterosklérozy, a tím vznik infarktu srdce a mozkové mrtvice. Kůže, vlasy, zuby, dech – Má vliv na drobné tepénky v kůži, urychluje tak její stárnutí a vznik vrásek. Plodnost – Zvyšuje pravděpodobnost potratu a vznik vrozených vad.Proces regenerace plic po ukončení kouření

Aby došlo k vyrovnání rizika vzniku různých onemocnění v důsledku kouření mezi bývalým kuřákem a nekuřákem, potřebuje kuřákovo tělo k regeneraci přibližně 15–20 let.

Díky dlouhodobému kouření má pleť nerovnoměrnou barvu, což opět souvisí s nedostatečným okysličováním a zásobováním pleti živinami. Někdy může být pleť kuřáka bledá nebo šedá a působí nezdravě.