Rozlišuje se tvrdost vody trvalá a přechodná. Trvalá obsahuje rozpuštěné chloridy, sírany, dusičnany a křemičitany. Přechodná obsahuje rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý Ca(HCO3)2. Po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý CaCO3, což je vodní kámen.Celkovou tvrdost vody způsobují všechny soli vápníku a hořčíku.Vlastnosti molekul způsobují dobrou rozpustnost polárních a iontových látek ve vodě, jsou důvodem vysoké elektrické permitivity vody a díky jejich schopnosti zapojovat se do vodíkových vazeb (zvané též vodíkové můstky) jsou důvodem i významné hustotní anomálie vody.
Čím je způsobena přechodná tvrdost vody a jak se dá odstranit : Tvrdost vody
Je způsobena některými rozpustnými solemi vápníku a hořčíku. Rozlišujeme dva typy tvrdosti vody. Tvrdost přechodnou a trvalou. Přechodná tvrdost vody je většinou způsobena hydrogenuhličitany a dá se odstranit varem.
Co způsobuje tvrdá voda
Co způsobuje tvrdá voda Nejviditelnějším důsledkem tvrdé vody je tzv. vodní kámen. S jeho působením se v domácnosti setkáte prakticky na každém kroku – způsobuje ošklivý povlak v rychlovarných konvicích, ale také zanáší topné těleso v pračce, myčce nebo bojleru a snižuje tak jejich energetickou účinnost.
Jak vzniká tvrdá voda : Tvrdá voda je taková, která obsahuje vysokou koncentraci rozpuštěného hořčíku a hlavně vápníku, tedy chemicky jde je o Mg2+ a Ca2+ kationty. Tyto ionty se do vody dostávají rozpouštěním hornin, především vápence. Tvrdá voda je tedy problém hlavně podzemních zdrojů vody, méně běžná je u zdrojů povrchových.
Vápenaté a hořečnaté ionty (tvrdost vody) Koncentrace vápenatých a hořečnatých solí je jedním z ukazatelů kvality vody a bývá označována jako tzv. tvrdost vody. Kationty Ca2+ a Mg2+ jsou velmi důležité pro lidský organismus, jejich přítomnost je tedy žádoucí.
Anomálie vody má velký význam pro vodní živočichy. Kdyby se voda chovala při objemových teplotních změnách normálně až k , byla by nejhustší právě při teplotě . Při dlouhotrvajících tuhých mrazech by rybníky, jezera a řeky zamrzaly ode dna, voda na povrchu by se rychle ochlazovala a nakonec by zmrzla úplně.
Co to je tvrdost vody
Tvrdost vody je vlastnost, která vyjadřuje obsah rozpuštěných nerostů (nejčastěji CaO a MgO) ve vodě. Tvrdost vody má význam pro její využití jako pitné i užitkové vody. Je zdrojem tvorby vodního i kotelního kamene a ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody. Může být trvalá a přechodná.Jak změkčit vodu doma a vypořádat se s účinky tvrdé vody
- Před spotřebou vařte vodu.
- Přidejte prací aviváž.
- Kamenné sedimenty ošetřete vodou a octem.
- Zvažte instalaci změkčovače vody, který vás okamžitě a trvale ochrání před problémem s tvrdou vodou.
Snad nejznámější a nejpoužívanější je ocet nebo ocet a soda. Tento přípravek je také nejlevnější. Z octu a sody můžete vyrobit pastu a pomocí jemného hadříku vápenaté usazeniny odstranit. K čištění rychlovarných konvic se dá také použít kyselina citronová.
Pro změkčování vody se používá většinou silně kyselý katex v sodíkové formě. Voda prochází kolonou naplněnou ionexem, kde se ionty Ca2+ a Mg2+ z roztoku vymění za ionty Na+. Regenerace ionexu se provádí solankou. Dříve se pro změkčování vody komerčně používaly zeolity.
Jak se projevuje tvrdá voda : Ve větší míře se projevuje tvrdá voda v podobě vodního kamene – tedy bílých usazenin a nánosů na všem, kde se voda používá. Tvrdost vody poznáte také na chuti vody. Bojlerový filtr zamezuje usazování vodního kamene v bojlerech a ohřívačích vody.
Co ovlivnuje tvrdost vody : Čím vyšší je obsah iontů vápníku a hořčíku ve vodě, tím větší je tvrdost. Hodnotu tohoto ukazatele navíc nepřímo ovlivňují ionty železa a manganu. Voda se stává tvrdou, protože během své cirkulace přichází do kontaktu s mnoha faktory, jako jsou horniny nebo půda, které jí darují různé koncentrace elementárních iontů.
Co urcuje tvrdost vody
Takzvanou tvrdost vody určuje zejména obsah vápníku a hořčíku v ní.
U dna může být voda nejhustší – nejtěžší až o teplotě 4 °C. Pokud skočíme do jezera, pocítíme chladnější vodu než ta, která je při hladině. Na podzim se ochlazuje, teplá voda na hladině se také ochlazuje a je těžší než vrstva pod ní. Původně teplá horní voda klesá hlouběji.Co má větší hustotu voda nebo olej První, co asi každého napadne je, že olej má větší hustotu. Jenže olej na vodě plave a z prvouky víte, že co na vodě plave, má menší hustotu než voda.
Jak určit tvrdost vody : Vložte mýdlo pod tekoucí vodu a sledujte jestli pění. Čím méně pění, tím máte vodu tvrdší. Pokud mýdlo nepění vůbec, máte vodu tvrdou zcela jistě. Pokud Vás tvrdost zajímá přesněji, je možné před nakupováním testerů zavolat do místní vodárny, kde by vám hodnotu tvrdosti vody měli říci s poměrnou přesností.