Čím je tvořena skořápka vajíčka?
Sušina skořápky činí asi 98–99 %. Obsahuje kolem 2–5 % organických látek (glykoproteinový komplex, jehož množství se směrem k povrchu skořápky postupně snižuje) a 95–98 % anorganických látek (89–97 % uhličitanu vápenatého, až 2 % uhličitanu hořečnatého, 0,5–5% fosforečnanu vápenatého a hořečnatého).Tak pokud mu to nic neudelalo v puse – jiste by sis vsimla- a cestou do zaludku, tak uz se nestane nic. Neboj, to bude v pohodě.Vejce se dá deformovat – ne ale prosím velkou silou, vejce se může snadno protrhnout. Vysvětlení: Působením kyseliny octové, obsažené v octu, se skořápka tvořená uhličitanem vápenatým (CaCO3) rozpustí. Bublinky (oxidu uhličitého), které jsou po celou dobu rozpouštění skořápky vidět jsou vlastně důkazem o této reakci.

Jak se tvoří vejce : Vejce vzniká ve vaječníku nosnice , v němž se vyvíjí žloutkové folikuly, z nichž se po dozrání uvolňuje žloutek, který je zachycen nálevkou vejcovodu , Během cesty vejcovodem se na něm vytvoří ostatní vrstvy tj. bílek, podskořápečná blána a nakonec skořápka.

Kam patří skořápky od vajec

Proč lze skořápky od vajec ukládat na domácí kompost a do popelnice na bioodpad nepatří „Jde o to, že skořápky od vajec jsou odpad živočišného původu, tudíž je na koncovém zařízení – kompostárně nemohou přijmout. Kompostárny mají úřadem schválený provozní řád, který jasně určuje, jaký odpad mohou přijímat.

Proč mají vejce slabou skořápku : Příliš rychlé snášení vajec

Ve velkých komerčních chovech může slepice snést až jedno vejce denně. Vzhledem k tomu, že tvorba vaječné skořápky trvá přibližně 24 hodin, tak pokud slepice snese další vejce v kratším časovém rozmezí, skořápka může být nedokonale formovaná (vejce bez skořápky, s měkkou skořápkou).

Vajíčko vložte do sklenice a zalejte octem, aby bylo celé ponořené. Případně jej můžete zatížit lžičkou. Nechte v octě stát 24 hodin. Postupně můžete pozorovat, jak se na povrchu vajíčka tvoří malé bublinky a jak se z vejce uvolňuje vápník, skořápka se rozpouští a zabarvuje ocet.

Vysvětlení: Přidáváním soli do vody se zvyšuje její hustota. Jakmile hustota slaného roztoku bude větší než hustota vejce, vajíčko začne stoupat ke hladině.

Co dělá vejce v těstě

Vejce pomáhají nakypřit těsto, zvýšit jeho objem i lehkost, spojit suroviny a zároveň rozptýlit tuk. Celá vejce zvyšují pružnost těsta, ale pečivo je pak menší a není tak křehké. Našlehaný bílek naopak těsto zvedne, šleháním lze zvětšit objem bílku až osmkrát.O stovky milionů let dříve bylo vajíčko – kladou ho i bezobratlí. Jestli máte na mysli vajíčko, ze kterého se už vylíhla slepice, potom i to tu bylo dříve. Ovšem nesnesla ho slepice, ale (mutaci nesoucí) příslušník druhu, ze kterého slepice v evoluci vznikla.Příliš rychlé snášení vajec

Ve velkých komerčních chovech může slepice snést až jedno vejce denně. Vzhledem k tomu, že tvorba vaječné skořápky trvá přibližně 24 hodin, tak pokud slepice snese další vejce v kratším časovém rozmezí, skořápka může být nedokonale formovaná (vejce bez skořápky, s měkkou skořápkou).

Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.

Proč se nesmí mýt vejce : Skladování vajec

Vyhýbání se mytí vajec až těsně před jejich použitím prodlouží jejich trvanlivost a čerstvost. Vejce mají přirozený květ neboli vnější ochrannou vrstvu, která brání přístupu vzduchu a škodlivých bakterií. Mytím vajec odstraníte ochranný květ a vejce bude zranitelnější vůči bakteriím a zkažení.

Proč se slepicím dávají skořápky : Dalším zdrojem vápníku pro slepice jsou drcené vaječné skořápky. Tyto skořápky je možné použít z vlastních snesených vajec, nebo z vajec koupených v obchodě. Před podáním skořápek slepicím je však nutné je pořádně vymýt, osušit, rozdrtit a nasypat do krmítka.

Proč se dává sůl do vody při vaření vajíček

Vysvětlení: Přidáváním soli do vody se zvyšuje její hustota. Jakmile hustota slaného roztoku bude větší než hustota vejce, vajíčko začne stoupat ke hladině.

Aby vejce při vaření neprasklo, doporučuji použít tyto triky:

  1. Vejce před vařením vytáhni s dostatečným předstihem z lednice a nechej je ohřát na pokojovou teplotu.
  2. Do vody dej sůl nebo ocet.
  3. Širší konec vejce propíchni špendlíkem nebo ostrým tenkým hrotem.
  4. Vejce začni vařit ve studené vodě.

Pokud vejce plave na hladině, znamená to, že má velkou vzduchovou komůrku, je staré a neměli byste ho jíst. Vejce, která zůstane na dně by mělo být bezpečné. Abyste měli ještě větší jistotu, že je vejce čerstvé, před jídlem si k němu přičichněte.

Kdy plave vejce : Jak si ověřit čerstvost vajec

"Plavec" – čím je vejce starší, tím víc je v něm vzduchu. Když vejce vhozené do vody klesne ke dnu, je čerstvé, pokud plave, nejezte ho. Konzistence – čím je vejce starší, tím tekutější je žloutek. Pokud vám tedy nejde snadno žloutek oddělit od bílku, není vejce čerstvé.