Hrušeň obecná (Pyrus communis) je opadavý listnatý strom z čeledi růžovitých. Jde o hybridogenní druh se složitým vývojem. Strom je významný především ovocnářsky kvůli plodům zvaným hrušky, ceněné je však i dřevo a kvetení.Na rez hrušňovou jsou účinné postřiky proti strupovitosti jádrovin, jako je Scala, Champion nebo souprava Zdravé jablko plus. Prodej dříve používaných přípravků Dithane, Discus a Polyram již byl bohužel v Česku ukončen.Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.
Čím hnojit jabloně na jaře : Již při sázení jabloně můžeme přidat do půdy draslík a fosfor. Tou nejjednodušší cestou je používání hnojiva NPK, které přidáváme do půdy na podzim a pak znovu na jaře. Důležité je také pravidelně přidávat do půdy humus, který obsahuje například koňský hnůj. O vysoce kvalitní hnojení se dobře postará i uleželý kompost.
Co nesnáší hrušeň
Půda by měla být středně těžká, dobře propustná – hrušně nesnáší vysoké hladiny podzemních vod. Ta by neměla dosahovat výšky cca 1,8m pro pěstování na semenáčích a 1,2m pro pěstování na kdouloňových podnožích.
Kdy Prorezat Hrusen : Sloupovité hrušně nevyžadují žádný řez (případně jen zakrátíme nadbytečné větévky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstranit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji až v zimě. Zimní řez: provádí se v lednu až v dubnu.
Zabere soda, ocet, citronová šťáva, Coca-cola nebo syrová brambora. Další způsob, jak v tomto případě odstranit rez, nabízejí prostředky na ošetření kovu proti korozi, třeba odstraňovač rzi WD-40, což je mazivo odstraňující rez z kovových nástrojů.
Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro. Na přelomu dubna a května, když kvetou hrušně, se z jalovců „vyklube“. Podhoubí vytvoří kupky rezavých zimních výtrusů, které se s větrem šíří do okolí.
Čím hnojit hrušku
Hrušeň patří společně s jabloněmi mezi ovocné stromy náročnější na výskyt dusíku. Mezi další živiny potřebné pro správný růst stromu, a které jsou potřeba doplňovat, patří fosfor a draslík. Mezi tradiční, běžně dostupná hnojiva, která nám zajistí dostatek živin, patří NPK, či Cererit (na jaře, a v první polovině léta).Například kompost, hnůj, nebo kostní mouč, jsou dobré volby. Kompost je velmi vhodný, protože obsahuje mnoho mikroorganismů, které pomáhají udržovat zdravou půdu a pomáhají s rozkladem organické hmoty. Hnůj zvířat obsahuje mnoho živin, ale může být příliš silný, takže ho používejte s opatrností a v malých dávkách.Hnojení na jaře je směrováno na dodání dusíku. Ideální je použití ledku vápenatého (15%N) nebo síranu amonného (20%N, dodá i nezbytnou síru) v 3 – 4 dělených dávkách. První dávku aplikujeme brzo na jaře při obnovení vegetace, další dávky zhruba vždy po 4 týdnech.
Zestárlým stromům je třeba omladit korunu – hlubším řezem do starého dřeva v předjarním období. Při zmlazování v první řadě prosvětlíme korunu, odstraníme suché a nemocné větve a následně řežeme hlavní větve směrem shora dolů.
Jak Zastrihnout mladou hrusku : Ihned po výsadbě na podzim zkraťte všechny výhony mladé hrušně asi na 1/3. Jestliže budete hrušeň sázet na jaře, pak nechejte 3-5 hlavních výhonů a ostatní zakraťte na 2-3 pupeny. Řez hrušně – ve druhém roce – výhony stříhejte na vnější pupen, odstraňujte konkurenční výhony a výhony ramen zkracujte asi o 1/3.
Jak odstranit rez jedlou sodou : Jedlá soda
Umyjte povrch kovu a posypte jej jedlou sodou. Vlhká oblast vytvoří směs s jedlou sodou a přilepí se na rez. Nechte působit hodinu nebo dvě, v závislosti na množství rzi. Poté povrch vydrhněte ocelovým kartáčem nebo ocelovou vlnou.
Jak odstranit rez octem
Čím rez z nádobí vyčistit Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce.
Bez obav můžete pěstovat druhy, které mezi přenašeče nepatří: jalovec obecný (Juniperus communis), jalovec šupinatý (Juniperus squamata), jalovec polehlý (Juniperus horizontalis), jalovec poléhavý (Juniperus procumbens) a jalovec pobřežní (Juniperus conferta).Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.
Čím přihnojit : posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.