Čím hnojit chilli papričky?
Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.Řiďme se pravidlem "chilli není rýže". Mírně vlhká půda je ideální v období růstu a v období dozrávání plodů je dobré zálivku trošku omezit. Díky vyšší suchosti půdy se rostlina obrní zvýšením kapsaicinu a navýší se pálivosti chilli. Zabráníte tím také praskání plodů z důvodu přílišné vlhkosti.Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.

Jak uchovat chilli papričky : Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Jak často hnojit chilli papričky

Většina uvádí hnojení jednou na 14 dní, já je hnojím jednou týdně a je to lepší, rostlině se dostane více živin.

Kdy začít hnojit chilli papričky : Hnojení si rozdělme na dva způsoby. Prvním je hnojení ke kořenům a druhým způsobem hnojení je na list. Druhý způsob aplikujeme od chvíle, kdy paprika začíná nasazovat květy. Chilli Focus je organominerální hnojivo s obsahem mikroprvků.

Pokud budete pěstovat v nádobě až do sklizně doporučujeme growbag 20 l nebo květník o velikosti 18 l nebo ještě lépe 20l květináč, vybrat si můžet černý nebo bílý (ten je lepší, sluníčko tolik nepřehřívá kořeny). Pro přesazení sazenic čekajících na přemístění do skleníku či záhonu použijte květník o velikosti cca 6 l.

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.

Jak zmírnit pálení chilli papriček

Jakým způsobem nejlépe zmírnit pálivost chilli papriček v ústech Pálivost způsobenou požitím pálivé papričky nebo lépe jejího kapsaicinu nejlépe zaženete mléčnými výrobky. Kasein, který je v mléce obsažen přerušuje vazby mezi kapsaicinem a receptory bolesti.Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

Velmi doporučujeme předhnojené substráty COCOMARK – jsou z naší vlastní výroby, namíchané přímo pro potřeby chilli papriček, 100 % přírodní a obsahují jen ty nejkvalitnější biologické suroviny. Substráty COCOMARK obsahují výhradně přírodní složky: kokosové vlákno – perfektně provzdušní nejkvalitnější druhy rašeliny.

Jak zalévat chilli papričky v květináči : Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den. V parných letních dnech, a pokud jsou rostlinky ve sklenících, zalévají někteří pěstitelé i dvakrát denně. Pokud možno vždy zalévejte odstátou vodou, nikdy ne studenou.

Proč chilli papričky pálí : Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi. Capsaicin stimuluje nervová zakončení v ústech, nose a žaludku a tím způsobuje pocit pálení až bolesti, je to stejné, jako když se spálíte o nějaký horký předmět, nebo opaříte pusu horkým čajem.

Jak často zalévat chilli papričky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

K sušení na provázku se nejlépe hodí tenkostěnné chilli papričky. Hrubou jehlou se silnou nití nebo provázkem propíchněte do chilli dírku a natáhněte chilli na nit. Zavěste je na suché místo s dostatkem cirkulace vzduchu. Chilli papričky se silnou stěnou lze snadno usušit, když je nakrájíte na menší kousky.Antibakteriální a antioxidační účinky

Kapsaicin rovněž působí na substanci P, která je zprostředkovatelem signálů bolesti a zmírňuje proto každý typ bolesti, zejména bolest hlavy a zubů. Pálivá červená paprička má rovněž antibakteriální a antioxidační účinky, které mohou pozitivně ovlivnit střevní flóru.

Kde sušit chilli papričky : Sušit se dá i na sluníčku, nebo jen tak doma při pokojové teplotě. Je to nejelegantnější a plody zůstanou k nerozeznání od čerstvých. Napsala jsem na sluníčku, ale myslela jsem spíš na vzduchu a trošku v průvanu. Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře.