Čím dochutit čočku na kyselo?
Čočku podáváme s osmaženou cibulkou, kyselou okurkou, vejcem na tvrdo nebo volským okem, uzeným masem nebo osmaženou uzeninou nebo ohřátým párkem či klobásou… Kdo má rád chuť bylinek, může do čočky nechat vyvařit nejen česnek, ale i snítku tymiánu. Použít se dá i nové koření s bobkovým listem.Když je čočka měkka, přidáme hotovou zásmažku, dochutíme solí, pepřem majoránkou, prolisovaným česnekem a octem. Podáváme s chlebíkem, vejcem ( buďto natvrdo, volským okem, i zastřené je výborné) nebo s opečeným párkem, kyselou okurkou.Suroviny

  1. 300 g hnědé čočky v suchém stavu (předem přebrat)
  2. 1 l vody.
  3. 3 kusy bobkového listu.
  4. 2× velká žlutá cibule.
  5. 3× syrové větší brambory varného typu B.
  6. 2 lžíce řepkového oleje.
  7. 800 ml zeleninového vývaru (nebo zeleninového bujónu v bio kvalitě nebo vody)
  8. ocet (2–4 lžíce dle chuti)

Jak ochutit vařenou čočku : Vařenou čočku nemusíte nutně zahušťovat jíškou, stačí ji jen ochutit, třeba citronovou šťávou v kombinaci s česnekem a římským kmínem (ten stejně jako bylinky, například saturejka, zlepší její stravitelnost).

Jaké koření se dává do čočkové polévky

Základem čočkové polévky je cibulka osmažená na tuku, čočka, případně kořenová zelenina, dále česnek, pepř, sůl a obvykle i majoránka.

Jak dlouho se vaří čočka na kyselo : 3 Čočku vaříme cca 15 minut dokud nezměkne a dle potřeby podléváme vodou. 4 Jakmile je čočka měkká přidáme ocet, sůl, pepř a rozdrcený česnek. 5 Minutku povaříme a zahustíme moukou.

Postup přípravy čočky na kyselo

Na tuku osmažíme dozlatova cibuli nakrájenou na kostičky, zaprášíme moukou, zalijeme vodou scezenou z čočky. Dochutíme octem a povaříme. Pak přidáme uvařenou čočku a podle chuti osolíme. Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Recept na čočku na kyselo má dvě jednoduché fáze. V první uvaříte čočku doměkka, v té druhé ji zahustíte jíškou a dokyselíte octem.

Jaké koření se hodí k čočce

Z koření se dobře snoubí s indickými směsmi (různé druhy masal, kari), kurkumou, římským kmínem, stejně dobře se ale vyjímá i s majoránkou či česnekem. V exotických receptech ji můžete zjemnit kokosovým mlékem, dobarví a oživí ji také rajčatový protlak. Pokud loupanou červenou čočku neuhlídáte, brzy ji rozvaříte.Polévku můžete zahustit přirozeně rozmixováním části už uvařené čočky. Pokud ale nemáte problém s moukou a máslem, určitě polévku zahušťujte jíškou. Kombinace osmahnuté mouky a másla totiž polévce kromě zahuštění dodá i výraznou chuť a vůni.Klasicky se vařená čočka nakyselo zahušťuje moukou, ale já jsem místo mouky použila brambory, které jsou o něco méně kalorické.

Klasickou hnědo-zelenou čočku před přípravou pořádně propláchněte a přes noc namočte do studené vody. Druhý den vodu slijte a v čisté nesolené vodě vařte 20-25 minut. Průběžně odebírejte pěnu. Černou čočku (beluga) můžete připravit bez namáčení, stačí ji cca 25 minut vařit.

Co s namočenou čočkou : Čočku je vhodné před vařením alespoň na hodinu namočit, poté vodu slít a v nové vodě uvařit. Říká se, že sůl prodlužuje dobu vaření, ale s ní zase luštěniny lépe chutnají. Vhodné je použít při vaření bylinky, které snižují riziko nadýmání a navíc dodají skvělou chuť – skvělá je například saturejka.

Kolik vody na vaření čočky : Kolik dát vody Čím větším množstvím čočku zalijete, tím více se "svlékne" ze slupek a rozpadne. Čočka, která přijde do salátu, by měla na konci varu téměř všechnu vodu vstřebat. Na 1 díl čočky je potřeba asi 2 díly vody a tuto čočku se snažte moc nemíchat, abyste měknoucí zrnka nerozbili.

Co si dát k čočce

Čočku na kyselo podáváme s okurkou a se sázeným vejcem nebo s vejcem vařeným natvrdo.

Zahušťujeme bez lepku

Můžete samozřejmě připravit jíšku z bezlepkových muk, například rýžové nebo kukuřičné, nebojte se ale vyzkoušet i zahušťování méně tradičními surovinami, jako je quinoa, amarant, rýže, bezlepkové vločky, pohanka nebo červená čočka.Bramborový nebo kukuřičný škrob je velmi často používán v asijské kuchyni. Pár lžiček škrobu se rozmíchá ve skleničce s malým množstvím vody a na závěr vaření se přilije do omáčky. Důležité je omáčku již dále dlouho nevařit. Mohlo by se vám stát, že docílíte opačného efektu a omáčka vám zřídne.

Čím nahradit hladkou mouku na zahuštění : Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.