Čím dýchají brouci?
Dýchání K dýchání hmyz používá systém vzdušnic (trachejí) otevřených na straně hrudi a zadečku stigmaty (průduchy). Vzduch se dostává k vnitřním tkáním pomocí postupně se rozvětvující sítě tohoto tracheálního systému. Na každý tělový segment obvykle připadá jeden pár tracheálních trubic.Systém hmyzu

  • Říše: Živočichové (Animalia)
  • Podříše: Mnohobuněční (Metazoa)
  • Řada: Prvoústí (Protostomia)
  • Kmen: Členovci (Arthropoda)
  • Podkmen: Vzdušnicovci (Tracheata)
  • Nadtřída: Šestinozí (Hexapoda)
  • Třída: Hmyz (Insecta)

Brouci, motýli, vážky, šídla, včely, vosy, mravenci a švábi, to všechno jsou zástupci obrovské armády hmyzu. Mnohé hmyzí druhy umí létat, dokonce i některé druhy brouků. Hmyz se navzájem liší velikostí, některé druhy jsou stěží viditelné, jiné zas tak veliké, že by se sotva vešly na dlaň dospělého muže např.

Jaký smysl mají brouci nejvíce vyvinutý : Vynikající schopnost čichové orientace má například hmyz. Zejména sexuálně přitažlivé látky samic zvané atraktanty byly jedny z prvních chemických signálů, které byly objeveny a analyzovány. Samice bource morušového vylučuje feromon bombykol, který samečkové zachycují čichovým orgánem na tykadlech.

Co jí Potapnik

Potápníci (brouci i larvy) jsou dravci, živí se hmyzem, drobnými rybami, obojživelníky a dalšími vodními živočichy. Brouci se živí i mrtvým hmyzem, larvy jen živým. Dospělci dobře létají, hlavně v noci, a dokáží tak osídlit nové vodní plochy.

Čím se dýchá : Obratlovci dýchají prostřednictvím plic. Fáze dýchání, kdy se vzduch dostává do plic a zásobuje tak tělo kyslíkem, se nazývá vdech. Fáze, při které je vzduch z plic vytlačován a zároveň je z těla vylučován oxid uhličitý, se nazývá výdech. Celý tento proces se nazývá dýchání (ventilace).

Vzdušnice (tracheje) jsou bohatě větvené trubice, které slouží jako dýchací orgány některých členovců (např. hmyz, stonožky, mnohonožky) a drápkovců. Přivádí z otvorů na povrchu těla čerstvý vzduch směrem ke tkáním, a to na rozdíl od krevního řečiště obratlovců, z velké části bez přítomnosti jakýchkoliv tekutin.

Až na malé výjimky mají pavoukovci šest párů končetin (klepítka, makadla a čtyři páry kráčivých nohou).

Jaké ústní ústrojí mají brouci

Brouci mají první pár křídel přeměněný na zpevněné krovky. Mívají různorodá tykadla, jejich ústní ústrojí je kousací (často přeměněné v lízací).Brouci jsou převážně suchozemský hmyz, ale osídlili skoro všechny biotopy, také jejich potrava je velice různorodá. Tvoří ji části rostlin, nektar, různé zahnívající látky, mnoho jich je masožravých a někteří se živí koprofágně.Odpadky vynášejte v pravidelných intervalech do popelnice. Do oken můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Ucpěte veškeré mezery, skuliny a škvíry, kudy brouci dovnitř lezou. Vždy pečlivě kontrolujte předměty, které si domů přinesete z druhé ruky.

Třída: hmyz Řád: brouci Čeleď: potápníkovití Délka života: Déle než jeden rok. Mláďata: Samička klade od března do května do pletiva vodních rostlin vajíčka – až 1 000 vajíček během 10 týdnů. Kladélkem nařízne pletivo, vloží do něj vajíčko a štěrbinu zalepí.

Čím se živí Potápníci : Kořist tvoří v prvních insta- rech a u menších druhů zooplankton, lar- vy jepic, komárů, pakomárů a dalšího vod- ního hmyzu. Pozdní instary a dospělci velkých druhů dokáží ulovit pulce žab, rybí potěr, čolky i větší larvy hmyzu.

Čím dýchá člověk : Dýchací systém se skládá z dýchacích cest a centrálního orgánu – plic. Vzduch do dýchacího systému vstupuje nosní a ústní dutinou. Postupuje dále do hrtanu a průdušnice, která se později větví na dvě průdušky. Ty vstupují do plic a větví se na menší průdušinky.

Jaké jsou druhy dýchání

Obecně se rozlišují tři typy dýchání

Prvním typem je dolní typ dýchání (brániční, břišní), druhým je střední (hrudní, žeberní) a třetím typem je horní (podklíčkové).

Obratlovci dýchají prostřednictvím plic. Fáze dýchání, kdy se vzduch dostává do plic a zásobuje tak tělo kyslíkem, se nazývá vdech. Fáze, při které je vzduch z plic vytlačován a zároveň je z těla vylučován oxid uhličitý, se nazývá výdech. Celý tento proces se nazývá dýchání (ventilace).Při dýchání živočichové spotřebovávají kyslík a vylučují oxid uhličitý. Savci, ptáci, plazi a dospělí obojživelníci dýchají plícemi. Ryby a pulci obojživelníků dýchají žábrami. Hmyz dýchá vzdušnicemi.

Kdo má 8 nohou : Jak LIDÉ, tak také PAVOUCI. Ti mají 8 nohou a v každé noze 6 kloubů. Pavouci tedy mají jakoby 48 kolen. S tolika klouby se nohy pavouků mohou dobře vytáčet do nej různějších směrů.