Které víno se chladí?
Do lednice patří jen bílé a šumivé víno, červené by se nemělo nikdy chladit. To je snad nejobvyklejší vinný mýtus vůbec. Kdo nikdy neslyšel, že červená vína by se měla pít při pokojové teplotě.Na kolik stupňů tedy víno vychladit

Druh vína Doporučená teplota při podávání vína
Bílá sladší vína a dezertní vína 8–12 °C
Bílá suchá vína 9–11 °C
Růžová vína 10–13 °C
Elegantní a lehčí červená vína 12–15 °C

Každé moravské či české červené víno má svůj přirozený charakter v barvě, vůni i v chuti. Hodí se k různým příležitostem od oslav až po chvíle pohody ve dvou. Báječně oživí grilovací party, stejně jako dodají na bohatství chuti a vůni honosnému zvěřinovému menu.

Jak vychladit bílé víno : Suchá bílá vína podáváme při teplotě 9 – 11 °C. Růžové víno podáváme při teplotě 10 – 13 °C. Pokud si je např. v horkých letních dnech chcete vychutnat na osvěžení, doporučujeme teplotu podávání i nižší, klidně i s ledem.

Jaké víno chladit

Obecné pravidlo nastavení teploty je, od bílých k červeným, od lehčích k plnějším vínům, přesně takto by měla stoupat teplota. Bílá vína – nasládlá, jednodušší, lehčí, kyselejší vína – mohou být mírně chladnější. Stejně tak sekty, perlivá vína, růžová vína jsou ideální při teplotách do 10°C.

Co se nedává do lednice : Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.

Zdraví prospěšné

Obecně je známo, že víno má protizánětlivé i antibiotické vlastnosti, že se nám po něm mnohem lépe tráví. Díky střídmé konzumaci červeného vína se nám podaří snížit pravděpodobnost, že naše tělo ovládnou kardiovaskulární choroby, zhoubné bujení či „zlý" cholesterol.

Bílé víno je nejuniverzálnější ze všech vín a jako takové nezná sezonu. Je vhodné pro každodenní i sváteční pití v průběhu celého roku. Bílé víno se podává nachlazené na teplotu 8–12 °C, přičemž mladá a méně aromatická vína chladíme více; zralá, aromatičtější vína pak méně.

Co znamená plné červené víno

Plná vína se vyznačují vysokým obsahem vinného extraktu a tříslovin, což z nich dělá ideální adepty k uložení do chládku na delší dobu. Co se týče chuti, čekejte příjemnou a intenzivní záplavu, která vám na jazyku nějakou tu dobu pobude.Banány. Banány dozráváním přirozeně sládnou. Pokud doma máte větší trs banánů a nestíháte je jíst, skladováním v lednici sice zpomalíte jejich zrání, banány ale zároveň ztrácejí chuť, rychleji hnědnou a moučnatí.Brambory kromě tmavého místa potřebují také uskladnění v suchu. V důsledku chladu navíc dochází k přeměně bramborového škrobu na cukru, tudíž brambory takzvaně sládnou, a navíc v lednici také podstatně rychleji klíčí.

Největší světová studie potvrdila lepší zdravotní výsledky při pití bílého než červeného vína.

Proč jíst hroznové víno : Neutralizují volné radikály v těle, a tak působí preventivně proti zánětům, cévním onemocněním, tvorbě rakovinových nádorů. Aminokyselina alfa-linolenová v zrnkách hroznů snižuje riziko, že vás skolí infarkt nebo vám zvápenatí cévy. Při problémech s vysokým tlakem, ledvinami a otoky si také dopřejte jadérka z hroznů.

Které víno je zdravější červené nebo bílé : S tvrzením, že červené víno, jako preventivní prostředek proti nemocem srdce a cév, je účinnější než víno bílé, se setkáváme velmi často. Podle vědeckých studií je však bílé víno lepší jako preventivní prostředek proti nemocem srdce. Bílé víno je také silnější antioxidant čímž snižuje volné radikály až o 34%.

Co je zdravější červené nebo bílé víno

Největší světová studie potvrdila lepší zdravotní výsledky při pití bílého než červeného vína.

Suché víno je víno s maximálním zbytkovým cukrem do 4 gramů na litr, ale i klidně do 9 g/l, když po odečtu zbytkového cukru a obsahu kyselin vyjde číslo menši než 2.Podporuje tvorbu melatoninu

Mozek totiž tvoří serotonin díky aminokyselinám, jichž je banán plný. Tento hormon štěstí je přitom jedním z klíčů pro kvalitní a hluboký spánek. Melatonin je potom rovnou spánkovým hormonem, který mnozí dokonce zaměňují za chemické tabletky na spaní.

Co se nesmí dávat do lednice : Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.