Který typ hasicího přístroje nelze použít pro hašení elektrických zařízení pod napětím?
Práškový hasicí přístroj

Práškový hasicí přístroj je vhodný pro požáry třídy A, B a C. Může být použit proti požárům, kde jsou pevné látky, kapaliny a plyny. hořlavé plyny, benzín, nafta, oleje, pevné materiály, elektrická zařízení pod proudem, počítače, televizory a další elektronika pod proudem do 110 kV.Práškový hasicí přístroj

Jedná se o nejpoužívanější a nejuniverzálnější hasicí přístroj. Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.Do Vaší domácnosti doporučujeme použít práškový hasicí přístroj ABC (tento je univerzální – dá se použít na pevné látky, kapaliny, plyny, elektřinu apod., nevýhodou je však jeho následné odstraňování). Nejvhodnější hasivo na hašení pevných látek je voda, avšak hasicí přístroj s touto náplní nesmíte použít na elektřinu!

Jaký hasicí přístroj se používá k hašení El zařízení do 1000 v : PRÁŠKOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE

Pravděpodpobně nejpoužívanější druh hasicího přístroje, který lze využít v provozovnách typu obchodu, skladech, dílnách, kancelářích, ve školách, v garážích, umisťuje se také v dopravních prostředcích apod. Tento hasicí přístroj lze použít k hašení elektrického zařízení pod napětím do 1000 V.

Jaký hasicí přístroj je doporučen pro hašení požárů jedlých olejů

včetně jedlých tuků, protože se při hoření nacházejí v rozpuštěné formě) a C (požáry hořlavých plynů). Téměř ve všech evropských státech preferují protipožární předpisy pro provozy s fritovacím a pečícím zařízením použití hasicích dek a hasicích přístrojů s oxidem uhličitým pro hašení požárů jedlých tuků.

Jak se používá hasicí přístroj k hašení požárů : 1) Proud hasicí látky musí směřovat vždy na hořící předměty, nikoli na plameny! 2) Pozor na dostatečný odstup od požáru a také, aby při hašení nedošlo k přenesení plamenů na další místa! 3) Při hašení postupujeme vždy odspoda na- horu. 4) U práškových hasicích přístrojů se doporu- čuje hasit přerušovaně.

Práškové hasicí přístroje jsou určeny pro hašení požárů třídy A (pevných látek), třídy B (kapalných látek) a třídy C (plynných látek). Hasicí prášky rozdělujeme na univerzální (třída ABCD) a speciální (BC). Hasební efekt se u plamenného hoření zakládá na přerušení reakce hoření (antikatalitycký).

Skupiny hořlavých látek

věc, situace je vhodné hasit
dřevo, sláma, papír, pevné organické látky, líh vodní hasící přístroj
archívy, knihovny, svazky papíru, hořlavé kovy, textil PHP práškový hasící přístroj
laky, barvy, pryž, pevné organické látky, benzín, nafta, olej PHP práškový hasící přístroj, PHP pěnový hasící přístroj

Jak hasit elektrický proud

Je naprosto nevhodné a životu nebezpečné hasit tato zařízení či jejich okolí vodou či pěnovými hasicími přístroji. Můžete použít tři typy hasicích přístrojů – práškové, sněhové nebo halotronové. Práškový hasicí přístroj je do domácnosti nejvhodnější a nejpoužívanější. Jedná se o speciální prášek, který je hnaný plynem.CO2 hasicí přístroje jsou jedním z nejúčinnějších řešení pro hasení požárů třídy B (kapalné látky) a C (plyny). Tato hasicí zařízení jsou naplněna zkapalněným oxidem uhličitým (CO2), což zajišťuje jejich výjimečný hasicí účinek. CO2 hasicí přístroje pracují na principu dusení ohně.Vodní hasicí přístroje jsou klíčovým prvkem ochrany před požáry třídy A, což zahrnuje pevné látky, jako jsou dřevo, papír, seno, sláma, textil a další. Tyto přístroje vynikají svou schopností ochlazovat hořící materiál, což je ideální metoda pro likvidaci nežádoucího hoření v pevných organických látkách.

Práškový hasicí přístroj je vhodný na hašení:

prakticky všech pevných materiálů kapalných látek (ředidla, pohonné hmoty, oleje) hořících plynů (propan-butan), přičemž se nemusíme obávat úrazu proudem při hašení hořících obytných domů, v nichž nebyla odpojena elektřina.

Jaký je hlavní hasební účinek hasicího přístroje CO2 : CO2 hasicí přístroje pracují na principu dusení ohně. Oxid uhličitý, který vytěsní kyslík z okolí hořícího předmětu, rychle potlačuje plameny a zabraňuje jejich šíření. Tento dusivý účinek je důvodem, proč jsou CO2 hasicí přístroje ideální volbou pro kapalné látky a plyny.

Co se nesmí hasit pěnovým hasicím přístrojem : Nejsou vhodné na hašení:

Hořlavých kapalin mísících se s vodou. Hořlavých kapalin nízkovroucích t.j. na úrovni okolní teploty a níže jako petoleter, ditileter, monochloretan. Hořlavé plyny.

Jaký hasicí přístroj do rodinného domu

Pak vězte, že nejuniverzálnějším tipem hasicího přístroje pro domácnost je práškový hasicí přístroj. Bez obav s ním můžete jít do boje s požáry typu A, B i C a určený je i na hašení elektroniky pod napětím do 110 kV. Jeho alternativou pak bývá práškový hasicí přístroj, který je určený speciálně na tuky.

Hasicí přístroje podle tříd požárů

A – pevné látky – vhodné jsou vodní, pěnové a práškové hasicí přístroje. B – hořlavé kapaliny – je možné použít pěnové, práškové a sněhové hasicí přístroje. C – plyny – používají se práškové a sněhové hasicí přístroje.Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče). Sněhový – používat na elektřinu, jemnou mechaniku. Halotronový – vhodný na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.

Čím hasit elektrický rozvaděč : Jak uvádí mluvčí hasičů Vendula Horáková, především začít odpojením elektrické energie před rozvaděčem a neprodleně zavolat hasiče. V žádném případě nehasit vodou, ale pouze práškovým nebo sněhovým hasicím přístrojem do 1000 Voltů.