Který tropický deštný les se na jejím území rozkládá?
Pro amazonskou vegetaci je typický tropický deštný prales, který zabírá přes polovinu rozlohy celé Brazílie. Žije zde na 15 000 živočišných druhů, tisíce z nich ještě nebyly ani určeny, a obrovské množství rostlin. Amazonský prales je právem označován za zelené plíce planety.Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Velká část pralesa leží v Amazonské nížině.Tento biom nalezneme zejména v rovníkových oblastech Země, byť některé okrajové enklávy mohou díky místním specifikům zasahovat až do subtropů. Nejrozsáhlejší je Amazonský deštný prales, dále Konžský deštný prales a pralesy na poloostrovech a ostrovech Přední a Zadní Indie.

Co se pěstuje v tropickém deštném lese : Na nově získané půdě se zakládají plantáže a pěstuje se banánovník, kávovník, kakaovník, palma olejná či kokosovník. Tropické deštné lesy jsou však schopné přežít jen jako souvislé celky. Odlesňování tropických oblastí otvírá cestu erozi, vede k degradaci půd a k poruchám vodního režimu v krajině.

Kde se nejvíce kácí deštné pralesy

Deštné pralesy střední Afriky, kde žije nesčetné množství živočišných a rostlinných druhů, představují po Amazonii druhou největší oblast tropického pralesa na světě. Táhnou se od Kamerunu a Středoafrické republiky přes Kongo a Rovníkovou Guineu až po Gabun.

Co roste v deštném pralese : Ty nejzachovalejší deštné pralesy najdete na severovýchodě ostrova. V deštných pralesích Madagaskaru rostou vzácná tropická dřeva jako eben, palisandr, mahagon či tzv. růžové dřevo (Dalbergia baroni), dále bambus, stromové kapradiny, cykasy a palmy.

Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.

Prales (synonymum pro původní či primární les) ve volnějším (a dnes častěji užívaném) pojetí je člověkem v podstatě neovlivněný les, kde druhová skladba a prostorová struktura odpovídají poměrům stanoviště, tzn. nejpotenciálnějšímu přirozenému stavu (blíží se klimaxu).

Co se pěstuje v tropickém pasu

Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže apod.V sušších oblastech se pěstují hlíznaté rostliny, podzemnice olejná a na zavlažovacích pozemcích potom kávovník, bavlna, cukrová třtina.A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.

Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.

Jaké stromy rostou v pralese : Před příchodem člověka pokrývaly většinu území našeho státu pralesy. V nížinách tvořené převážně duby, ve vyšších polohách hlavně buky, jedlemi a v nejvyšších smrky. S nimi rostlo množství dalších stromů – lip, jasanů, javorů, habrů, jilmů, olší, borovic, tisů a dalších druhů dřevin.

Proč se kácejí deštné pralesy : Kácení pralesů má mnoho příčin. Jednou z hlavních je extenzivní zemědělství a snaha získat nové plochy pro pěstování plodin a pastvu dobytka. Dalším důvodem je kácení lesa za účelem těžby dřeva. V některých oblastech jsou těženy jen vzácné druhy dřev, jinde však dochází k holosečím (clearcutting).

Kdo žije v tropickém deštném lese

Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…

V Amazonii se v současné době ve velkém měřítku těží nerostné suroviny – např. zlato, měď, ropa ( zvláště na území Ekvádorské Amazonie).Deštný les nebo deštný prales je označení pro listnaté lesy (prakticky jde vždy o stálezelené deštné lesy), ve kterých není období sucha a které rostou v teplotně příznivých podmínkách, konkrétně v tropickém (tropický deštný les), subtropickém (subtropický deštný les) nebo částečně i mírném podnebném pásu (deštný les …

Jaká je teplota v tropickém pasu : Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.