K hoře se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a je tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu stojí románská rotunda zasvěcená sv. Jiří a sv. Vojtěchu, která byla obnovena (postavena)Hora Říp (německy Sankt Georgsberg, Georgenberg) je se svými 460,8 m n. m. již z daleka viditelný a výrazný vrch čtyři kilometry jižně od Roudnice nad Labem. Dříve udávaná výška 455 m n. m. je výškou geodetického bodu, ne nejvyšším místem. Jeho vrchol se nachází v katastrálním území Mnetěš.století uvedl právě horu Říp a její okolí jako místo, kde se usadili první Slované vedení praotcem Čechem při příchodu do nové vlasti. Nová země dostala jméno po vůdci těchto Slovanů Čechovi. Na vrcholu Řípu leží asi nejznámější románská památka v Čechách rotunda sv.
Kdo vylezl na horu Říp : Hora Říp vystupující z rovin jižně od Roudnice nad Labem je památné místo české mytologie. Podle pověsti právě sem přišel praotec Čech, rozhlédl se po okolní krajině „mlékem a strdím oplývající“, a rozhodl se, že to je bude nový domov jeho lidu.
Co řekl praotec Čech na hoře Říp
Po mnohých útrapách došli až pod horu Říp. Rozložili se na jejím úpatí, aby si odpočinuli. Za svítání vystoupil Čech na vrchol hory, přehlédl krajinu a řekl: „ To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. “ Lidu se země líbila.
Co je vidět z Řípu : U Roudnice nad Labem vystupuje z roviny památná hora Říp, vysoká 456 m n. m., s románskou rotundou na vrcholu. Hora Říp má v českém bájesloví zvláštní místo – právě zde se měli usadit první Slované, vedeni praotcem Čechem. Rotunda, která později sloužila jako farní kostel, se stala oblíbeným poutním místem už v 17.
Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší stojící stavby v Česku. Poprvé se rotunda v písemných pramenech připomíná k roku 1126, kdy kníže Soběslav I.
Můžete přijít po červené z Roudnice nad Labem nebo z opačného směru po červené – od Ctiněvsi. Případně z Roudnice po modré a z opačného směru modré pak od obce Mneteš. Po žluté se na vrchol dostanete od Vražkova. Pokud zvolíte dopravu autem, doporučuje se zaparkovat na parkovišti Pod Řípem v obci Rovné.
Co řekl praotec Čech když vystoupil na horu Říp
Po mnohých útrapách došli až pod horu Říp. Rozložili se na jejím úpatí, aby si odpočinuli. Za svítání vystoupil Čech na vrchol hory, přehlédl krajinu a řekl: „ To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. “ Lidu se země líbila.
Češi | |
---|---|
USA | 1 700 000 |
Německo | 603 000 |
Kanada | 94 805 |
Izrael | asi 50 000 |
Praotec Čech
Kdysi dávno žily u řeky Visly rodiny dvou bratrů – Čecha a Lecha. Ale dobře jim tam nebylo. V okolí se totiž usadily jiné kmeny, a ty byly náramně bojovné.
Za svítání vystoupil Čech na vrchol hory, přehlédl krajinu a řekl: „ To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající. “ Lidu se země líbila. Rozhodl, aby nesla Čechovo jméno. Muži káceli pralesy, obdělávali půdu, stavěli vesnice.
Kde je pohřben praotec Čech : Taktéž je jmenován Čechův syn Kleň, zakladatel Klenče. V Hájkově kronice je Čechovi přisouzen hrob v obci Ctiněves na úpatí Řípu kde měl roku 661 skonat a být pochován.
Jak dlouho trvá výstup na horu Říp : Rozhodně doporučujeme tento výstup s dětmi absolvovat, i když dosažení vrcholu této 461 m n.m. vysoké hory s dětmi dá kapku zabrat. Cesta až na vrchol je sjízdná i s kočárky, je dlouhá tam i zpátky asi 4 km a trvá asi 1,5-2 h. Odrážedla ani kola dětem nedoporučujeme, stoupání je místy dost strmé.
Co znamená Říp na hrobě
Zkratka RIP nebo R. I. P. může znamenat: Requiescat in pace – „Ať odpočívá v pokoji! “, nebo Respice in pace „Odpočívej v pokoji! “ – epitaf, kondolence či idiom k poctě zemřelého, často bývá označován anglickým „Rest In Peace" či italským „Riposi In Pace“
Na horu Říp vede několik značených turistických cest. Pokud si zvolíte cestu z Roudnice nad Labem , tak vás se držte modré turistické značky. Ta vás povede tzv. Čechovou alejí,která nabízí zastavení v příjemné hospůdce Štípárna ve Vescích, a dále až do Rovného pod Řípem.Takřka všechny středověké a raně novověké české prameny se shodují na příchodu Čechovy družiny z jihu, z Charvátska. Naopak jihoslovanské, konkrétně srbské tradice, hledají pravlast předků na severu a tvrdí, že první Srbové přišli ze země Bojky mezi Uhrami a Německem. Tedy z Bohemie, z Čech.
Na kterých místech se usadili Češi : Češi (archaicky Čechové) jsou západoslovanský národ, žijící převážně na území Česka. Významnější české menšiny žijí v Německu, na Slovensku a v Rakousku, častěji se vyskytují i ve Francii, Itálii, Spojeném království, USA, Švýcarsku, Chorvatsku a na Ukrajině (Volyň).