Kyselina karmínová se získává z vodných, vodně alkoholických nebo alkoholických extraktů košenily, sestávajících ze sušených těl samiček hmyzu Dactylopius coccus Costa. Karmíny jsou hliníkové laky kyseliny karmínové, ve kterých se předpokládá přítomnost hliníku a kyseliny karmínové v molárním poměru 1:2.Přísady do potravin jsou buď přírodního původu, nebo jsou syntetické. Přírodního původu jsou různá barviva, například E100 kurkumin, E330 kyselina citronová nebo taky E904 šelak z výměšků hmyzu Laccifer či E120 karmín získávaný z těl hmyzu Dactylopius coccus Costa.Karmín patří mezi chinony (odvozené od fenolu), přesněji řečeno mezi antrachinony. Nachází se ve vyšších rostlinách, houbách, lišejnících a některých druzích hmyzu. Košenila je nejvýznamnější barvivo z této skupiny. Hlavní barevnou složkou je kyselina karmínová.
Co to je karmín : Karmín je živočišné barvivo, které se vyrábí z červce nopálového. Tomuto broukovi se také říká nopálovec karmínový. Červec patří do kategorie mšicosavých a žije na rostlině nopál. Samičky červce přeměňují ve svém těle potravu, kterou vysají z listů stromu, na červené barvivo – karmín.
Které éčka jsou škodlivé
Nebezpečné konzervanty (dle serveru Férpotravina.cz)
- E210 Kyselina Benzoová
- E220 Oxid siřičitý
- E221 Siřičitan sodný
- E222 Hydrogensiřičitan sodný
- E223 Disiřičitan sodný
- E224 Disiřičitan draselný
- E225 Siřičitan draselný
- E226 Siřičitan vápenatý
Co E120 : Popis E120 – Košenila, kyselina karmínová, karmíny
Košenila je přírodní červené barvivo (kapalina rozpustná ve vodě). Ve většině jídel je její barva stále červená, při reakci se zásadou však zmodrá. Jedná se o drahou látku, která je velmi často nahrazována jinými červenými barvivy.
Potraviny obsahující toto éčko
- 17 Pražené mandle v čokoládě
- 17 Lískové ořechy v mléčné čokoládě
- 17 Pražené arašídy v extra mléčné čokoládě
- 17 Kokosové kostky.
- 16 Pendreky s příchutí jahody.
- 16 Pendreky jahoda 80g.
- 16 Pražená jádra mandlí v hořké čokoládě
- 16 Brusnice v hořké čokoládě 80g.
Oxid siřičitý je jedovatý a vysoce dráždivý, často zmiňovaný jako znečišťovatel ovzduší. Jedná se o plyn vznikající hořením síry. Oxid siřičitý je antioxidant, konzervant a prostředek proti hnědnutí.
Jak se oznacuje hmyz v potravinach
Na území EU se jí především ve formě mouky. Nejvíce používané jsou tři způsoby zpracování hmyzu. „Za nejpoužívanější by se dalo označit zpracování na hmyzí moučku či prášek, který je následně možné přimíchat do široké škály potravin, jako jsou například sušenky, chipsy nebo běžné pečivo."Éčka" je lidový název pro látky, které se přidávají do potravin proto, aby vylepšily vlastnosti takové potraviny. Jedná se o látky různého původu, některé zcela přírodní, ale mnoho jich je také syntetických, čili uměle vyrobených.Žádný speciální symbol označující potraviny s obsahem hmyzu není. V případě potravin nabízených k prodeji samoobslužným způsobem. (typicky chléb, pečivo apod.) rovněž platí, že o složení musí být spotřebitel informován uvedením těchto údajů na regálové etiketě v bezprostřední blízkosti nabízené potraviny.
Najdeme jej v sušeném ovoci, v ořechových jádrech, nebo v zrnkové kávě. Výrobkům poskytuje lesklý vzhled a zabraňuje ztrátám vody a vlhkosti – prodlužuje jejich trvanlivost (hlavně u ovoce a zeleniny). Najdeme jej i v lepidlech, přípravcích na podlahu, v kožedělném průmyslu, může tvořit složku laků na vlasy i nehty.
Co je E124 : Košenilová červeň A, jako potravinářská přídatná látka označovaná E124, je syntetické barvivo využívané i pro barvení potravin. Patří mezi azosloučeniny a obvykle se vyrábí syntézou z ropných arenů.
Co je E 407 : Karagenan, někdy také označovaný jako Karagén nebo E407, je přirozená látka přítomná v některých druzích mořských řas. Tato látka se získává z irského mechu a podobných druhů červených mořských řas. Karagenan se ve výrobě potravin využívá jako stabilizátor, emulgátor a zahušťovací prostředek.
Co je e100
Kurkumin je přírodní barvivo sytě žluté až oranžové barvy. Dává jídlům mírně nahořklou a dřevnatou chuť. Záměrně zaměňován za drahý šafrán. Věrně nahrazuje žlutou barvu vajec u pečiva.
Disiřičitan sodný (též pyrosiřičitan sodný) je anorganická sloučenina se vzorcem Na2S2O5 patřící mezi siřičitany, v potravinářství se označuje jako E223 a používá se jako konzervant. Jedná se o bílý krystalický prášek se štiplavým sirným pachem a odpornou chutí.Jako vhodná alternativa pro čerpání potřebných živin se zdají být ideální právě cvrčci a další druhy brouků. "Cvrččí mouka obsahuje podobné nutriční vlastnosti jako maso.
Co všechno patří do hmyzu : Brouci, motýli, vážky, šídla, včely, vosy, mravenci a švábi, to všechno jsou zástupci obrovské armády hmyzu. Mnohé hmyzí druhy umí létat, dokonce i některé druhy brouků. Hmyz se navzájem liší velikostí, některé druhy jsou stěží viditelné, jiné zas tak veliké, že by se sotva vešly na dlaň dospělého muže např.