Který pol magnetů přitahuje?
Které kovy přitahuje magnet Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel.Feromagnetickou látku je možné zmagnetizovat trvale. Například pokud přejedete silným magnetem po noži s ocelovou čepelí nebo šroubováku, začne přitahovat drobné kovové předměty, třeba kancelářské svorky nebo šroubky. Mosaz, měď, zlato a stříbro nejsou feromagnetické a magnety je tedy nepřitahují.

Jak zjistit magnetické pole magnetu : Identifikátor magnetického pólu je praktický nástroj pro identifikaci severního či jižního pólu u magnetů. K tomuto účelu využívá malý dvoubarevný magnet, který se volně otáčí v plastovém držáku. Modrý konec malého magnetu označuje jeho jižní pól, který po natočení bude směřovat k severnímu pólu ostatních magnetů.

Jak se přitahují magnety

Podle dohody zde siločáry pole vystupují ven. Jižní pól se označuje písmenem S a siločáry do něj vstupují. Platí, že nestejné póly (tedy severní a jižní) se přitahují, zatímco dva stejné póly (dva jižní nebo dva severní se naopak odpuzují).

Jak reaguje zlato na magnet : Zlato a stříbro nepatří mezi feromagnetické kovy, tudíž se k magnetu nepřitahují.

Přichycení pomocí magnetické síly je nejjednodušší možností, jak silný magnet k podkladu připevnit. Magnet ale bude držet jen na základu, který je feromagnetický. Musí být pouze ze železa, niklu, z oceli či dalších slitin obsahující železo. Nebo může být nosným podkladem jiný magnet.

Permanentní magnety se přitahují nebo odpuzují, taktéž vodiče a cívky, kterými protéká elektrický proud, vykazují silové účinky jak navzájem, tak na permanentní magnety nebo železné kovy. Tato síla se mění podle vzdálenosti magnetů.

Která ocel je magnetická

Magnetismus nerezových ocelí

Nerezové feritické, martenzitické i duplexní oceli jsou magnetické.Poloha magnetického pólu a dějiny výzkumu

Poslední experimentální zjišťování polohy severního magnetického pólu proběhlo v roce 2007. V roce 2022 byla jeho poloha odhadnuta na 86,3° severní šířky a 151,3° východní délky.Do středu cívky lze vkládat různé feromagnetické nebo paramagnetické věci, což zesílí jejich magnetické pole, například železný hřebík. Pro tento účel se běžně používá měkké železo. Přidání takových předmětů může pole zesílit stokrát až tisíckrát.

Zlato nás přitahuje svým leskem, zářivou barvou a nadčasovostí, díky které se ze šperků můžeme radovat dlouhé roky. Zároveň ale ve své ryzí podobě patří mezi nejpoddajnější kovy vůbec. Je dokonce tak měkké, že byste mohli minci z čistého zlata ohnout vlastníma rukama.

Co odpuzuje magnet : Diamagnetické látky jsou např. měď, uhlík, zlato, síra, voda. Tyto látky mírně zeslabují magnetické pole. Od magnetu se budou odpuzovat.

Na čem drží magnet : Přichycení pomocí magnetické síly je nejjednodušší možností, jak silný magnet k podkladu připevnit. Magnet ale bude držet jen na základu, který je feromagnetický. Musí být pouze ze železa, niklu, z oceli či dalších slitin obsahující železo. Nebo může být nosným podkladem jiný magnet.

Jaké jsou typy magnetu

Permanentní magnety – vlastnosti a výroba

  • Neodymové magnety – NdFeB. V součastnosti je to nejsilnější typ magnetu s vynikajícími magnetickými vlastnostmi, jako je remanence a energetická hustota.
  • Samariové magnety – SmCo.
  • Feritové magenty (Keramické magnety) – FeB.
  • AlNiCo magnety.
  • Plastické magnety.
  • Pryžové magnety.


Magnet a železo, ocel. Proč je železo magnetické Železo je magnetické díky své elektronové konfiguraci a uspořádání atomů v krystalické struktuře. Magnetické vlastnosti látek souvisejí s jejich atomovými a elektronovými strukturami, konkrétně s pohybem elektronů a jejich spinem.Magnetická síla působí pouze na některé látky. Tyto látky se nazývají feromagnetické. Feromagnetické látky obsahují železo, kobalt nebo nikl. Tato změna může být dočasná – magneticky měkké látky nebo trvalá – magneticky tvrdé látky.

Proč je nerez magnetická : Martenzit a železo jsou feromagnetické, takže některé nerezové oceli mají magnetické vlastnosti. Austenit je bez magnetických vlastností, a proto na austenitické nerezové oceli magnety nedrží.