Která přeslička je jedovatá?
Z celé čeledě přesličkovitých nachází použití v lékařství pouze přeslička rolní, běžný plevel mírného pásu rostoucí na kyselém podloží poblíž vodních zdrojů.Jak poznáte léčivou přesličku rolní Rozlišovacích znaků u přesliček je několik, ale myslím, že stačí, když si zapamatujete, že přeslička rolní má první článek postranní větvičky delší než pochvu, ze které vyrůstá. U přesličky bahenní, která pro sběr není vhodná, je to naopak.Oba druhy mají zelené lodyhy, 1x větvené. Nejdůležitějším znakem je délka postranních větví v porovnání s délkou pochvy na stonku. Berou se v úvahu jenom větve ve střední a horní části stonku, pouze tam to funguje spolehlivě. Pokud je první článek větví delší než pochva, je to léčivá přeslička rolní.

Kde najit přesličku : Při sběru nati přesličky rolní hrozí záměna zejména se vzhledově podobnou, avšak jedovatou přesličkou bahenní. Přeslička bahenní roste obecně na vlhčích až mokrých stanovištích, je však možné ji nalézt i na náspech nebo na polích. Spolehlivým rozlišovacím znakem je délka bazálního článku postranních větévek.

Která z přesliček je jedovatá

Pozor na záměnu různých druhů přesliček

U nás rostou tři přesličky – přeslička rolní, lesní a bahenní, která je jedovatá. Všechny rostou na podobných stanovištích, a proto musíte dát dobrý pozor, kterou přesličku sbíráte. Ve fytoterapii (bylinné léčbě) se používá pouze přeslička rolní.

Jak užívat přesličku : příprava: 2 polévkové lžíce přesličky povaříme 10 min. v 1/2 l vody, poté scedíme a popíjíme během dne. Vaříme z důvodu, že přeslička obsahuje velké množství křemičitanů, které se varem uvolní. POZNÁMKA: samostatnou přesličku nedoporučuji užívat dlouhodobě, cca po 3 týdnech na alespoň měsíc pauza!

Přesličkový čaj jako přírodní diuretikum

Přesličkový čaj má v lidovém léčitelství své místo již stovky let. Doporučuje se nejen při potížích s ledvinami, ale především jako první pomoc na záněty močových cest. Přeslička má totiž močopudné účinky a podporuje tak vylučování moči a škodlivin z těla.

Přesličkový čaj má v lidovém léčitelství své místo již stovky let. Doporučuje se nejen při potížích s ledvinami, ale především jako první pomoc na záněty močových cest. Přeslička má totiž močopudné účinky a podporuje tak vylučování moči a škodlivin z těla.

Jak připravit čaj z přesličky

Čaj z přesličky pro vnitřní použití připravíme z 1 lžičky sušené natě, kterou zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 – 15 minut vyluhovat. Takto připravený odvar pijeme 2x denně po dobu 5 dnů.přeslička rolní (Equisetum arvense), se vytváří výrazný sezónní dimorfismus. Jarní lodyha je nezelená, nevětvená, křehká, dužnatá, nerýhovaná a bez průduchů nesoucí strobilus. Ta později odumře a z oddenku vyrůstá letní lodyha, která je zelená a sterilní.Jak dlouho pít čaj z přesličky

Denně lze vypít maximálně dva až tři šálky čaje denně. Přeslička rolní není určena pro dlouhodobé užívání. Nepřekračujte dávkování přesličky doporučené výrobcem přípravku.