Který předpis stanoví základní povinností v oblasti požární ochrany?
Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob (dále jen "právnické osoby") na úseku požární ochrany jsou dány platnou legislativou, tj. Zákonem o požární ochraně. Prováděcí právní předpis Vyhláška o požární prevenci dále rozvádí některé povinnosti Zákona o požární ochraně.Základní zákon týkající se požární prevence je zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů. Autorem je Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.Povinnosti všech organizací

obstarávat a zabezpečovat v potřebném množství a druzích požární techniku, věcné prostředky požární ochrany a požárně bezpečnostní zařízení se zřetelem na požární nebezpečí provozované činnosti a udržovat je v provozuschopném stavu.

Jaká je základní povinnost studenta při zjištění požáru : V souvislosti se zdoláváním požáru je student povinen:

Uhasit požár, jestliže je to možné, nebo provést nutná opatření k zamezení jeho šíření.

Který právní předpis stanovuje základní práva a povinnosti v oblasti BOZP

Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Jeden z nejdůležitějších zákonů BOZP, který v návaznosti na Zákoník práce č. 262/2006 Sb.

Jaká jsou opatření požární ochrany : Opatření k zamezení vzniku požáru lze rozdělit na organizační a technická. Podle ČSN EN 61936-1 se v 8.7.1 b) vypisují čtyři opatření před vznikem požáru (elektrická ochrana, tepelná ochrana, ochrana proti přetlaku a materiály odolné ohni).

Součástí dokumentace požární ochrany je: uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede.

Základním principem požární prevence v ČR je vytváření a rozvíjení podmínek pro účinnou ochranu života a zdraví občanů a majetku před požáry a pro poskytování pomoci v případě vzniku požáru.

Jaká je základní povinnost zaměstnance při zjištění požáru

Každý zaměstnanec je povinen:

při zpozorování požáru se jej snažit uhasit všemi dostupnými prostředky a není-li to možné, bezodkladně provést opatření k zamezení šíření požáru, ohlásit požár hasičskému záchrannému sboru (tel. 150) a vedoucímu zaměstnanci a vyhlásit požární poplach (voláním „HOŘÍ“, příp.Zákoník práce ukládá zaměstnavateli zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci s ohledem na možnost ohrožení života a zdraví. Ale pozor, tato povinnost není směřována pouze vůči zaměstnancům, ale vztahuje se ke všem fyzickým osobám, které se s vědomím zaměstnavatele zdržují na pracovišti.Zaměstnanci jsou povinni zejména:

řídit se interními pokyny zaměstnavatele k zajištění PO (Základní interní pokyny jsou uvedeny především v dokumentaci PO (požární řády, poplachová směrnice, evakuační plány ad.), ale mohou být zapracovány např. i do bezpečnostních předpisů a pokynů, uživatelských manuálů atp.)

Zákon č. 309/2006 Sb. Zákon, kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci)

Jaké jsou základní povinností zaměstnavatele v oblasti ochrany zdraví vůči zaměstnancům : Zaměstnavatel je povinen zajistit BOZP s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví zaměstnanců, která se týkají výkonu práce. Péče o BOZP je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu jejich kompetencí.

Co je jednotka požární ochrany : Jednotkou požární ochrany (dále jen „jednotka PO“) se rozumí organizovaný systém tvořený odborně vyškolenými osobami (hasiči), požární technikou (automobily) a věcnými prostředky požární ochrany (výbava automobilů, agregáty, apod.).

Co jsou věčné prostředky požární ochrany

Věcné prostředky požární ochrany jsou prostředky používané k ochraně, záchraně a evakuaci osob, k hašení požáru a prostředky používané při činnosti jednotky požární ochrany při záchranných a likvidačních pracích a ochraně obyvatelstva při plnění úkolů civilní ochrany, popřípadě při činnosti požární hlídky.

Požární ochranou rozumíme aplikaci technických i teoretických prostředků prevence požáru (např. povinné školení požární ochrany zaměstnanců, či školení obsluhy konkrétních zařízení), které vycházejí z požadavků platných předpisů a norem v oboru požární bezpečnosti.To zahrnuje pravidelné kontroly, údržbu a revize elektrických zařízení, odstraňování hořlavých materiálů a látek, školení zaměstnanců o bezpečném zacházení s otevřeným ohněm, zajištění protipožárních opatření při výstavbě budov a další opatření. Detekce požárů: Detekce požárů je klíčovým prvkem požární ochrany.

Který předpis řeší kontroly požární techniky : Vyhláška Ministerstva vnitra o stanovení podmínek požární bezpečnosti a výkonu státního požárního dozoru (vyhláška o požární prevenci)