Který nerost se těží jako měděná ruda?
Měděné rudy

Název rudy chemický vzorec přibližný obsah mědi
Kuprit Cu2O až 88,8%
Chalkocit Cu2S až do 79,9%
Bornit Cu5FeS4 63,3% (jiný zdroj 56%)
Covellin CuS 66,4%

Velká naleziště jsou u Rudého moře, kde se tento drahý kámen těžil již ve starověkém Egyptě a těží se dodnes společně s Chryzokolem a Tyrkysem. Další jsou např. v Rusku a Zaire.Na prvním místě je Chile s asi 5,3 miliony tun za rok, následují Peru, Spojené státy americké a Indonésie: každá z těchto zemí těží asi 1 milion tun ročně. Graf světové produkce mědi 1900 až 2010 Chuquicamata v Chile je vůbec jeden z největších povrchových dolů na světě.

V čem je hodně mědi : Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy, slunečnicová semínka a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v mnoha různých potravinách.

Kde najít krystaly v ČR

Lokality jako Příbram, Jáchymov, Krásno, Krupka, Dolní Bory, Zálesí u Javorníka, Rožná mají velký věhlas i ve světovém měřítku. Generace mineralogů a sběratelů objevili na našem území velké množství minerálů nad kterými zaplesá srdce milovníků krystalů i zapřísáhlých systémářů.

Jak vypadá malachit : Malachit má zpravidla zelenou barvu, která se může pohybovat v odstínech od světle zelené až po černozelenou. Je neprůhledný. Nejčastěji se vyskytuje v podobě práškovitých, zemitých, vrstevnatých, ledvinitých a krápníkovitých agregátů. Příležitostně také ve formě malých sloupcovitých a jehlicovitých krystalů.

mědi se nacházejí u Mutěnína, Svržna a u ložiska Tři sekery u Mariánských Lázní (Čujanová et Prokop 1968, 314).

Na měď působí za pokojové teploty a vzdušné vlhkosti i chlór. Za vyšší teploty se měď slučuje s velkým počtem prvků; k nejvýraznějším vlastnostem patří slučivost se sírou. Sloučeniny měďnaté barví plamen zeleně.

Jak a kde najít Geodu

Hledejte převážně čistě bílý sediment. Nové a velké geody se dobře hledají v brázdách, kam postupně kamení padá a kudy je vedeno až dolů. 2) KDY Nejideálnější je hledat geody v letních dnech po vydatných deštích, kdy se splaví dolů ze stěn část hornin a odkryjí se nové vrstvy.Jedná se o širší okolí obce Rousměrov, Suků, Pikárce, Bobrůvky, Cyrilova a přilehlých obcí, které nalezneme nedaleko Žďáru nad Sázavou na Vysočině. Okolní pole těchto vesniček dodnes skrývají mnoho zajímavých nálezů. Zejména obec Rousměrov poskytla mnoho pozoruhodných krystalů záhněd či skorylů.Uměle připravený kámen se však rozeznává hůře. Odborníci si proto musí vzít k ruce zvětšovací sklo – někdy stačí lupa, jindy je třeba užít silnějšího mikroskopu a bedlivě si prohlédnout povrch kamene. Tam jsou totiž nejsnadněji patrná cizí tělesa, která odborníci nazývají uzavřeniny.

Léčebné účinky: Léčí slabý zrak, astma, pomáhá při menstruačních a porodních bolestech, omezuje ukládání tuku v těle a odstraňuje z něj škodliviny. Léčí pohlavní nerovnováhu zejména u žen, pomáhá při porodu. Pomáhá na zlomeniny, závratě, slinivku, slezinu, epilepsii, artritidu, otok kloubů.

Které nerostné suroviny se těží v ČR : V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.

Kde se nejvíce těží železná ruda : Nejvýznamnější naleziště železné rudy jsou v Brazílii, Austrálii a Číně, další potom v Rusku, Indii, Ukrajině a USA (viz tabulka). Největší těžba železné rudy hlubinným způsobem probíhá v současnosti ve Švédsku (státní koncern LKAB).

Jaké jsou slitiny mědi

Měděné stupně jsou rozděleny do šesti skupin: měděné, zředěné slitiny mědi, mosazi, bronzy, slitiny mědi, niklu a nikl-stříbrné slitiny.

Geody dosahují výjimečně i poměrně velkých rozměrů a část z těchto gigantických ojedinělých nálezů můžete vidět v expozici ve větrném mlýně v Rudicích. Nacházet je můžeme, jak už jsem uvedl na polích v okolí Rudic, Olomučan a v bývalé pískovně Seč (která sice spadá do CHKO ale sběr je zde tolerován).Přírodní minerály se tvoří v přírodě v rámci dlouhodobých geologických procesů, jako jsou sopečné činnosti nebo metamorfóza hornin. Obyčejně je poznáme tak, že mají ve své nerovnoměrné struktuře přirozené vady. Nalézány jsou v podobě krystalů, žil, ložisek, bloků, stěn, kousků, zrn či jako součásti hornin.

Jak zjistit druh kamene : Když potřebujeme ocenění a posudek odborníka, je nejlepší se obrátit přímo na gemologickou laboratoř. (Gemolog je specialista na rozpoznávání minerálů, který má pokročilé znalosti a nástroje, které mu umožňují určit typ a hodnotu kamene). Gemologický posudek je bezesporu nejlepší způsob, jak poznat pravý drahý kámen.