Která látka nepatří mezi magnetické?
K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel. Tyto kovy jsou feromagnetické, mají vysokou magnetickou susceptibilitu a mohou být zmagnetizované.Pouze několik kovů vykazuje magnetické vlastnosti. Mezi feromagnetické kovy patří železo, nikl a kobalt, zatímco ostatní jsou buď paramagnetické, nebo diamagnetické. Kovy, jako hliník, zlato a stříbro, s magnetickými poli neinteragují, ale jsou významné ve vědeckém výzkumu a průmyslu.Mezi feromagnetické látky patří např. železo, ocel, nikl, kobalt, gadolinium, ruthenium nebo některé slitiny.

Z jakého materiálu je magnet : Feromagnetické látky lze rozdělit na magneticky „měkké“ materiály, jako je žíhané železo, které lze zmagnetizovat, ale nemají tendenci trvale zmagnetizovat, a magneticky „tvrdé“ materiály, které ano. Permanentní magnety jsou vyrobeny z „tvrdých“ feromagnetických materiálů, jako je alnico a ferit.

Co je magneticky měkký materiál

Magneticky měkká ocel

Naopak u magneticky měkké oceli se atomy v magnetických doménách natočí zpět. Magneticky měkká ocel je například ocel s nízkým obsahem uhlíku, která se používá k výrobě hřídelí elektrických strojů.

Co to je magnetizace látky : Těleso z feromagnetické látky se nám v magnetickém poli zmagnetizuje, tedy stane se z něj magnet. Tento jev se nazývá magnetizace látky. Magnetizace je buď trvalá nebo dočasná podle toho, jak se těleso chová po oddělání z magnetického pole.

Zlato patří mezi diamagnetické látky, které zeslabují vnější magnetické pole a v důsledku toho se zlaté předměty od magnetu mírně odpuzují.

Materiály s nízkými hodnotami koercitivní síly se označují jako magneticky měkké materiály.

Která ocel je magnetická

Magnetismus nerezových ocelí

Nerezové feritické, martenzitické i duplexní oceli jsou magnetické.Magnet, který je vyroben uměle, se nazývá umělý magnet. Jsou vyrobeny různými postupy, využívající různé materiály a technologie. Existují dvě hlavní kategorie umělých magnetů: permanentní a dočasné magnety. Permanentní magnety zůstávají magnetizované i po odstranění vnějšího magnetického pole.Zlato nás přitahuje svým leskem, zářivou barvou a nadčasovostí, díky které se ze šperků můžeme radovat dlouhé roky. Zároveň ale ve své ryzí podobě patří mezi nejpoddajnější kovy vůbec. Je dokonce tak měkké, že byste mohli minci z čistého zlata ohnout vlastníma rukama.

Martenzit a železo jsou feromagnetické, takže některé nerezové oceli mají magnetické vlastnosti. Austenit je bez magnetických vlastností, a proto na austenitické nerezové oceli magnety nedrží.

Jak se dělí magnety : Permanentní magnety nepotřebují k vytváření magnetického pole vnější vlivy. Vyskytují se přirozeně v některých kamenech, ale dají se také vyrobit. Elektromagnety potřebují k vytvoření magnetického pole elektrický proud – když se zvětší proud, zvětší se i magnetické pole.

Co všechno přitahuje magnet : Magnet přitahuje feromagnetické kovy – železo, nikl, kobalt a slitiny obsahující železo, jako je ocel. Mezi feromagnetické kovy se řadí také další méně známé kovy, například gadolinium. Kromě feromagnetik magnet velice slabě přitahuje i jiné kovy – hořčík, molybden, tantal či platinu.

Jak reaguje zlato na magnet

Zlato a stříbro nepatří mezi feromagnetické kovy, tudíž se k magnetu nepřitahují.

Magnetismus nerezových ocelí

Nerezová austenitická ocel není magnetická. Při její výrobě za studena se ale může slabý nerovnoměrný magnetismus objevovat na tvarovaných rozích a opracovaných plochách v okolí vyvrtaných děr. Nerezové feritické, martenzitické i duplexní oceli jsou magnetické.Co mnozí nevědí, je, že nerez může být magnetická i nemagnetická. To závisí na konkrétním typu a složení slitiny. Základní rozdíl je ve struktuře slitiny: nerez obsahující více niklu nebo s vyšším podílem austenitu je typicky nemagnetická, jelikož austenitická mikrostruktura nemá uspořádané magnetické domény.

Kde se s magnety můžeme setkat : Silné magnety jsou všude okolo. Jsou v mnoha zařízeních, přístrojích, pomůckách. Pár příkladů, kde magnety doma můžete najít: Kuchyně: magnetický držák na nože, zavírání dvířek ledničky, elektromotorky mixéru či kuchyňského robotu, magnetky na ledničce, magnetické kořenky.