Čelní kost (latinsky: Os frontale) je nepárová kost, která tvoří část lebky člověka. Původně se zakládá jako párová kost oddělená švem sutura metopica, ale krátce po narození obě dvě části srůstají do jedné kosti.Párová kost je kost vyskytující se na levé i pravé straně těla. Příklady párových kostí jsou kost spánková, kost pažní, kost stehenní, čéška apod.Lebku dělíme na dvě části, a to neurocranium, které obklopuje oblast mozku a splanchnocranium – obličejovou část.
Kde je lebka nejtvrdší : Spánková kost (os temporale)
Párová kost spánková je uložena mezi kosti klínovou a kosti týlní. Je složena z nejtvrdší kosti na lebce, kosti skalní, ve které je uloženo ucho. Dále z výběžku bradavkového, bodcovitého a z jařmového oblouku a šupiny kosti spánkové. Šupina je nejslabší místo na lebce.
Jaká je nejtvrdší kost
Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní. Tvoří asi 27 % tělesné výšky. Zvládnete spočítat, kolik centimetrů měří vaše stehenní kost
Proč je stehenní kost nejpevnější : Nejsilnější kostí těla je kost stehenní, je odolnější než železobeton, který se používá na stavbách. Tato kost váží kolem jednoho kilogramu. Nejtvrdší hmotou v těle je sklovina.
Kost týlní se nachází v zadní části lebky a je zajímavá zejména tím, že je v ní velký týlní otvor (lat.
Kost temenní (lat. os parietale) je párová kost, která spolu s ostatními kraniálními kostmi tvoří součást lebky. Vpředu každá temenní kost sousedí s kostí čelní, vzadu s kostí týlní a po stranách s kostí spánkovou a kostí klínovou.
Čím se liší lebka dospělého člověka a novorozence
Charakteristické znaky. Lebka novorozence se od dospělé, plně vyvinuté lebky liší v mnoha růstových i tvarových znacích. Novorozenecká lebka je předozadně protažená a z pohledu shora má tvar pětiúhelníku (z důvodu převahy osifikačních středů = nejtlustší místa kostí).Ta nejmenší je třmínek, je veliká asi jako zrnko rýže. Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní.Dobře hmatný je tzv: zevní týlní výběžek (protuberantia occipitalis externa), který bývá u mužských lebek výraznější. Zde a na přilehlé čáře (linea nuchalis superior) se upíná kápový sval (m. trapesius). 1 kost klínová (os sphenoidale): je nepárová kost ve středu báze lebeční.
Kost stehenní (lat. femur) je párová kost, která se řadí mezi kosti dolní končetiny. Kost stehenní je největší, nejdelší a nejsilnější kostí v těle, a je jedinou kostí stehna. Tato kost dolní končetiny se spojuje s kostí pánevní v kyčelním kloubu a s kostí holenní v kolenním kloubu.
Která kost je nejsilnější : Kost stehenní (lat. femur) je párová kost, která se řadí mezi kosti dolní končetiny. Kost stehenní je největší, nejdelší a nejsilnější kostí v těle, a je jedinou kostí stehna. Tato kost dolní končetiny se spojuje s kostí pánevní v kyčelním kloubu a s kostí holenní v kolenním kloubu.
Která kost se láme nejčastěji : U páteře osteoporóza nejčastěji láme obratle v bederní a hrudní části, protože ty jsou nejnamáhanější. Nejzávažnější osteoporotickou zlomeninou je ta v krčku stehenní kosti.
Jaká je nejkratší kost
Nejmenší kosti v těle jsou ušní kůstky kovadlinka, třmínek a kladívko. Ta nejmenší je třmínek, je veliká asi jako zrnko rýže. Nejtvrdší kostí je čelist. Nejdelší kostí je kost stehenní.
Kost křížová (lat. os sacrum) je prohnutá kost přibližně trojúhelníkového tvaru, která určuje tvar zadní strany pánve. Kost křížová je čtvrtý z pěti oddílů páteře: nahoře je spojena s pátým bederním obratlem, dole se spojuje s kostrčí.Kost čichová je nejhlouběji uložená kost lebky, tj. zvenčí není na lebce nijak vidět. Kost čichová odděluje nosní dutinu od prostoru, ve kterém se nachází mozek. Tato kost je umístěna mezi kostí klínovou (vzadu) a nosními kostmi (vpředu) a tvoří velkou část kostní tkáně mezi nosní dutinou a očnicemi.
Kde je kost týlní : Kost týlní (lat. os occipitale) spolu s ostatními kraniálními kostmi tvoří součást lebky. Kost týlní se nachází v zadní části lebky a je zajímavá zejména tím, že je v ní velký týlní otvor (lat. foramen magnum), v němž se spojuje dolní část mozku s míchou.