Který jehličnan má šišky nahoru?
Jedle bělokorá

Má dlouhé šišky, které ale na zemi nenajdeme, protože šiška se po dopadu na zem rozpadne. Její dlouhé šišky rostou směrem nahoru.Modřínové šišky jsou malé, mají vejčitý tvar a jsou měkké, borovicové šišky kuželovité, krátké a tvrdé. Všechna dřeva jehličnatých stromů jsou měkká. Jedle bělokorá je citlivá na znečištění ovzduší, proto jí v lesích ubývá. Borovicové a modřínové dřevo obsahuje pryskyřici.Jak už bylo v úvodu řečeno šiška je orgán, který slouží rostlině k rozmnožování. Šišky proto dělíme na samčí a samičí. Samčí šišky jehličnanů produkují pyl, jsou drobné a často méně nápadné. Z floristického hlediska (šišky jako přírodního materiálu) jsou pro nás zajímavé především šišky samičí, které produkují semena.

Jaké šišky má jedle : Šišky jedle se rozpadnou brzy

Mezi jehličnany pěstované nejčastěji v okrasných zahradách patří bezesporu jedle. Jejím typickým znakem jsou vzpřímené šišky (na rozdíl od ostatních jehličnanů rostou vzhůru), které se však rozpadají ještě dříve, než stačí dozrát.

Jaký je rozdíl mezi smrkem a jedlí

Víte, jak je od sebe poznat Borovici asi nespletete, protože ta mívá jehlice dlouhé a ježaté jako štětiny. Jedle a smrk naopak mají jehlice krátké, ale smrk je má rozcuchané jako malý kluk, kdežto jedle je má učesané na pěšinku jako malá holčička.

Kdy rostou na smrku šišky : Šišky dávají velké množství semen, jejichž klíčivost trvá několik let. Smrk omorika ("Pančičův smrk", Picea omorika) začíná plodit již od 12. roku, v porostech ovšem později. Fialově naběhlé šišky se šupinami sbíhajícími na stopku vytrvávají na stromě asi 3 roky; šišky z první úrody mnohem déle.

Šišky na větvích nevisí, ale vyrůstají vzpřímeně a ve zralosti se rozpadají na stromech. Dřevo jedlí patří mezi měkká dřeva a neobsahuje pryskyřici, v hospodářství je ceněno méně než podobné dřevo smrkové. Řada druhů má značný sadovnický význam, využití mají i aromatické esenciální oleje a pryskyřice.

Listnatý strom (listnáč) je strom, který nese listy. Většina listnatých stromů je opadavých. Smrk má špičaté jehličí a dlouhé šišky, které visí na větvích.

Jak často rostou šišky na smrku

Semena mají střední klíčivost. Smrk pichlavý (Picea pungens) začíná plodit asi ve 20 (30) až 50 letech, maxima plodnost dosahuje v 50-150 letech, semenné roky se opakují v několikaletých intervalech. Šišky s měkkými rýhovanými šupinami vytrvávají po dozrání do příštího roku a pak opadávají.Abies pectinata) – jedle se od smrku liší tím, že roste a tloustne rychleji a dospívá věku až 300 let. Jedlové dřevo se od smrkového hůře rozpoznatelné. Charakteristickým znakem je jeho světlý šedožlutý odstín. Jedlové dřevo není tvořeno tmavým jádrem, ale pouze bělovým dřevem.Jehlice 20-30 mm dlouhé a 2,0–2,5 mm široké, na svrchní straně dopředu směřující a svrchu zakrývající větvičku, na spodní straně rozdělené do 2 řad, na vrcholu vykrojené, na bázi štítkovitě rozšířené, na líci tmavě zelené, silně lesklé, s podélnou rýhou, na rubu se 2 bílými proužky.

Smrky jsou vždyzelené stromy obvykle dosahující mohutného vzrůstu (nejvíce smrk sitka až 80 m), s korunou většinou kuželovitého nebo válcovitě kuželovitého tvaru. Větvení je výrazně monopodiální, větve vyrůstají v přeslenech.

Jak vypadá smrk : Vzhled. Smrk ztepilý je statný stálezelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Koruna je štíhle jehlancovitá, větve v ní vyrůstají v pravidelných přeslenech.

Na čem rostou šišky : Zdřevnatěním samičí šištice vzniká šiška. Šišky se otevírají při vyschnutí (např. u smrku, borovice, modřínu) nebo se rozpadají přímo na stromě (např. u jedle).

Který strom má šedou kůru

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) je až 8 m vysoký strom se širokou řídkou korunou, který má šedou podélně rozpukanou kůru.

Asi tušíte, že jediný opadavý jehličnan u nás je modřín.Smrk ztepilý je rychle rostoucí jehličnatý strom, který dorůstá do výšky až 60 m. Latinsky se nazývá Picea abies.

Kolik se Dorusta smrk : Kořenový systém je plochý a mělký, bez hlavního kořene, lze jej dobře studovat na vyvrácených exemplářích. Dorůstá výšky až 50 m.