Jak vypadá
Oválný, lysý klobouk má leskle kovově šedý nádech, který ovšem mrazem či stářím černá. Je široký 40–200 mm a s dlouho podvinutým okrajem. Husté, vysoké a sbíhající se lupeny směrem ke třeni mají bílou barvu společně s masitou dužinou a výtrusy.Šálek hlívy ústřičné obsahuje asi 42 kalorií, což z ní dělá nízkokalorickou přísadu téměř jakéhokoliv jídla. Navíc je chutná a bohatá na živiny. Podle studie publikované ve “Food Chemistry” obsahuje významné množství zinku, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamínu C, B1, B2, kyseliny listové a niacinu.Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik.
Kdy brát Hlívu ústřičnou : Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.
Jak se jí hlíva ústřičná
Populární hlíva ústřičná
Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.
Jak dlouho se může užívat hlíva ústřičná : Dobrý den, k podpoře imunity lze hlívu užívat i dlouhodobě (několik měsíců). Vysazování po dlouhodobém užívání (delším než 2 měsíce) by mělo být postupné. Další možností je preventivně posilovat sníženou obranyschopnost suplementací vitaminy (ovoce, zelenina).
Hlíva má příznivé účinky při fyzickém i duševním vyčerpání a únavě. Zpomaluje stárnutí. Pozitivně působí při chřipce a nachlazení, stejně jako při vyrážkách, ekzémech a alergiích. Brání ateroskleróze, tedy poškození věnčitých tepen a poškození srdečního svalu.
Hlívu ústřičnou a stejně tak žampiony nemusíte dlouho vařit, pokud se jedná o houby z pěstíren. Pokud budete mít hlívu vyrostlou v přírodě je třeba ji tepelně upravovat raději 15 minut.
Na co je dobrá hlíva ústřičná
Dále hlíva odstraňuje bradavice virového původu, léčí ekzémy, zlepšuje ale také metabolismus, regeneruje vnitřní orgány (játra, ledviny, slinivku) a díky zvýšené regeneraci buněk, v podstatě zpomaluje proces stárnutí. Složení: 1 želatinová kapsle obsahuje 250 mg 100% čistého prášku HLÍVY ÚSTŘIČNÉ bez příměsí.Houbu, která vám dodá životní energii, vitalitu a krásu. Její pravidelné užívání vede ke stimulaci imunity, snižuje cholesterol v krvi a má řadu dalších pozitivních účinků na organismus. Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok.Hlíva má velmi jemnou chuť a příjemné houbové aroma. Můžete ji vařit, smažit, péct, či zapékat, podávat jako předkrm nebo jako hlavní chod. Vynikající je třeba do guláše, do falešné dršťkové, jako přírodní řízek nebo špíz.
Hlíva ústřičná obsahuje velké množství vitamínů B, jako je B1, B2, B5, B6, B7, B9 , ale také např. vitamín C.
Jak se užívá hlíva ústřičná : Jaké kombinace doporučujeme:
- Hlíva ústřičná s rakytníkovým olejem nebo také v kombinaci s echinaceou.
- Jako podpora imunity u dětí se hodí sirup z výtažku z hlívy ústřičné v kombinaci s vitamínem C nebo také hlíva ústřičná doplněná o vitamín D v podobě bonbonů.
Co uvařit z hlívy : Recepty z hlívy ústřičné
- Hlíva ústřičná – kraluje v rizotech i držkovce, zkuste z ní báječnou paštiku.
- Houby v rostlinném jídelníčku.
- Dršťková polévka z hlívy ústřičné
- Hlívový guláš
- Zapečená pohanka s hlívou.
- Pečený guláš ze seitanu a hlívy s ovesnými noky.
- Bulgur s uzeným tempehem a hlívou.
- Kuskus s hlívou ústřičnou.
Jak dlouho se smaží hlíva ústřičná
Houby můžete smažit, grilovat, gratinovat, fritovat, dusit nebo si je vychutnat syrové v salátu. S trochou másla na pánvi se připravují asi 3–5 minut v závislosti na jejich velikosti.
Do hrnce dáme zpěnit na olej cibule nakrájené na kostičky, zasypeme mletou paprikou. Vložíme nakrájené houby, prudce orestujeme. Zalijeme vodou s kostkou masoxu a vložíme nakrájenou kořenovou zeleninu, dokořeníme pepřem. necháme asi 25 minut vařit.Hlívu očistíme, nakrájíme a podusíme na tuku nejméně 20 minut. Podušené houby necháme vychladnout. v misce smícháme vychlazenou hlívu s nasekaným kuřecím masem, nebo šunkou, osolíme, opepříme. Vše promícháme podle chuti s octem a sterilovanou zeleninou a necháme v chladničce uležet.
Co se dá dělat z hlívy ústřičné : Populární hlíva ústřičná
Stačí ji očistit a nakrájet. Nejčastěji ji dáváme do polévek, gulášů a pod maso. Je ale skvělá i do pomazánek, rizot, k zapékání, na grilování nebo na řízky v trojobalu. Přebytek hlívy lze nakládat, mrazit nebo usušit a ve formě prášku používat jako koření.