Který chřest se loupe?
Zelený chřest skóruje vyšším obsahem vitaminu C a karotenu, je výraznější a potřebuje pouze trochu oloupat. Bílý chřest má lahodnější chuť, ovšem může vám zničit celý pokrm, pokud z něj nesloupnete vlákna slupky. Exotický fialový chřest se nesklízí dříve, než hlavička vykoukne ze země a má tak více cukru.S bílými oddenky se v kuchyni nadřete o něco víc: loupat se musí, a to důkladně. „Bílý chřest loupeme vždy směrem od hlavičky dolů, asi dva tři centimetry od vršku. Opravdu by na něm neměl zůstat ani kousek slupky, ta je tvrdá a vláknitá a vždy bychom ji pak v jídle cítili,“ říká Roman Paulus.Připravený chřest vař v osolené vroucí vodě přiklopený pokličkou 2 – 3 minuty. Pokud jsou výhonky hodně tlusté, tak až 5 minut. Vaří se naskus, musí zůstat pevný. Protože hlavičky jsou uvařené nejrychleji, je dobré vařit chřest v hrnci svisle, aby hlavičky zůstaly nad hladinou a vařily se jen v páře.

Jaký je rozdíl mezi bílým a zeleným chřestem : V případě bílého a zeleného chřestu se nejedná o různé odrůdy, rozdíl spočívá pouze v metodě jejich pěstování. Zatímco bílý chřest se pěstuje v temnu, pod malými kopečky hlíny (a proto zůstává bílý), zelený chřest se pěstuje nad zemí, kde je vystaven slunečním paprskům.

Na co je zdravý chřest

Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu. Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu. Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.

Jak dlouho se vaří bílý chřest : Očištěný chřest vložíme pokud možno na stojato do vroucí lehce osolené vody do vysokého hrnce. Bílý chřest vaříme 5 až 8 minut, zelený chřest 2 až 5 minut. Vždy záleží na tloušťce výhonků. Chřest by měl být vařený “al dente”, tzn.

Zkrácený postup: Očištěný chřest vložíme pokud možno na stojato do vroucí lehce osolené vody do vysokého hrnce. Bílý chřest vaříme 5 až 8 minut, zelený chřest 2 až 5 minut. Vždy záleží na tloušťce výhonků.

Bílý chřest si můžete dát jen tak čerstvý, pouze odkrojíte spodní dřevnatou část a výhonek oloupete. Skvěle chutná s vajíčky, bramborami, máslem, mlékem, sýry, rybami či telecím masem. U zeleného chřestu se spodní dřevnatá část lehce odlamuje, oloupat ho můžete, ale nemusíte.

Jak vybrat chřest

Chřest by měl ideálně z pole zamířit co nejrychleji na váš stůl. Čerstvé výhonky poznáte tak, že jsou lesklé a negumové. Kdybyste je ohnuli, tak prasknou. Když je o sebe třete, lehce vržou a uvolní příjemnou vůni.Chřest vaříme vždy “na stojato” tak, aby špičky zůstaly vždy zcela nad vodou a vařily se jen v páře. Jinak příliš změknou a ztratí svou jedinečnou delikátní křehkost. Podle tloušťky výhonků (pazochů) vaříme bílý chřest 5 až 8 minut a zelený chřest 2 až 5 minut.Zelený chřest lze konzumovat i syrový, nakrájejte ho klidně do jarních salátů. Pokud ho hodláte tepelně upravit, můžete ho buď 3 minuty povařit v osolené vodě nebo ho orestujte na pánvi, stačí mu jen chvilka. Je výborný i grilovaný, rozhodně to při prvních jarních grilovačkách vyzkoušejte!

Řada chemických látek, které se tvoři při trávení chřestu, se může vyskytovat v moči a být příčinou jejího „pachu po chřestu“. Tyto látky se z chemického hlediska řadí do skupiny merkaptanů (thiolů). Chřest obsahuje látky nazvané puriny, které se běžně vyskytují v rostlinách, zvířatech i lidech.

Proč jíst chřest : Chřest je zdrojem vitaminu E, který posiluje váš imunitní systém. Udržuje zdravé cévy a silné srdce, stimuluje krvetvorbu. Označuje se za přírodní afrodiziakum, stimuluje estrogen u žen a testosteron u mužů. Bojuje s nadýmáním a podporuje trávení.

Co s bílým chřestem :

  1. Ravioly s chřestem a ricottou. Do hodiny.
  2. Chřestová polévka s medvědím česnekem. Do hodiny.
  3. Steak s chřestem a holandskou omáčkou. Do hodiny.
  4. Nakládaný chřest. Do hodiny.
  5. Chřestový quiche. Do hodiny.
  6. Chřestové rizoto s lososem uzeným teplým kouřem. Do 30 minut.
  7. Chřest s estragonovým dresinkem. Do 30 minut.
  8. Chřest s křupavou krustou.

Kdy se dá koupit chřest

Chřest je v Česku v sezóně od dubna do června.

Většina domácí produkce u nás pochází z Hostína, zbytek se dováží ze Slovenska.

Koupit kvalitní chřest dokáže každý. Existuje několik základních znaků, podle kterých se čerstvý chřest pozná od staršího – a není to jen cena. Chřestová sezóna není dlouhá – začíná většinou v druhé polovině nebo koncem dubna a končí v červnu. Chřest kupovaný v tomto období by tedy měl být čerstvý.„Moč může páchnout lehounce nasládle, užíváme-li příliš vitaminu B12, ale i když sníme jídlo hojně okořeněné česnekem nebo si dopřejeme větší množství tropického ovoce či alkoholu. Při nadměrné konzumaci masa a nedodržení pitného režimu může moč výrazněji páchnout po amoniaku (čpavku) a močovině.

Proč je zdravý chřest : Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu. Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu. Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.