Kolik vody miminku?
Miminko by mělo vypít denně asi 150 ml tekutin na kg hmotnosti, a to ať již je kojené, nebo je na umělé výživě.Batole by mělo přijmout 1,5 litru tekutin denně, v horkém počasí je třeba množství tekutin zvýšit. Započítává se i tekutina obsažená ve stravě (polévky, kaše, ovoce). Z tohoto množství by mělo dítě denně vypít půl litru mléka, z ostatních tekutin jsou vhodné balené nesycené vody (nebublinkové).Ti se napijí během krmení mateřským (příp. náhradním) mlékem. Pokud není venku vysloveně horko nebo pokud nemá kojenec horečku či průjem, nepotřebuje zdravé miminko žádný dodatečný přídavek tekutin. Dodatečné tekutiny je dobré do jídelníčku zařadit od desátého měsíce výš (cca 200 ml vody denně).

Kdy může miminko pít vodu z kohoutku : Kojeneckou vodu je vhodné dávat dětem nejméně do 1. roku věku. Samozřejmě můžete i později, ale v tomto věku už dětský organizmus zvládne i kohoutkovou vodu, protože dětské ledviny už jsou schopny vylučovat z organismu do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Proč není vhodná kohoutková voda

Kolik ml vody na kg váhy

V závislosti na věku by dospívající a dospělí měli denně přijmout 30 až 40 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti. Pro zdravé dospělé osoby obecně platí, že by měly vypít přibližně 1 ml vody na 1 kcal energetické hodnoty přijaté potravy a den.

Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat

  • suché, popraskané rty.
  • méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
  • suchý jazyk.
  • hluboké dýchání
  • propadlá fontanela na hlavičce.
  • vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
  • dítě při pláči neprodukuje slzy.

Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

Lepší je podávat dětem i v pozdějším věku balenou kojeneckou vodu nebo běžnou vodu z vodovodu, která je zdravotně nezávadná a po 6. měsíci věku i pro kojence zcela bezpečná. V menším množství (pro kojence zhruba do 100 až 150 ml denně, pro batolata zhruba do 250 ml denně) jsou vhodné také ovocné a zeleninové šťávy.

Jak nabizet miminku vodu

Když kojenému miminku začnete po 6. měsících výlučného kojení dávat vodu, nepotřebuje žádnou speciální vodu. Pokud máte pitnou vodu z veřejné sítě, nemusíte mu dávat kupovanou, balenou vodu ani nemusíte vodu k pití převařovat. Pitná voda z vodovodu je kvalitní, je čerstvější než balená voda a splňuje potřebná kritéria.To vše vede k tomu, že voda, která teče z kohoutků obsahuje celou řadu různých nebezpečných látek, jako jsou různé druhy solí, chlór, viry, plísně, bakterie, jiné sedimenty . Pití takové vody přináší více škody, než užitku a může mít negativní dopad na lidské tělo .Kilogram (hovorově kilo) je základní jednotka hmotnosti, značka je kg. Odpovídá přibližně hmotnosti 1 litru vody.

Množství vhodných tekutin pro dospělého člověka BEZ NADVÁHY by měl být 40ml/1kg hmotnosti/1 den. Pokud máme nadváhu a známe počet nadbytečných kilogramů, lehce stanovíme ideální množství tekutin tak, že z původní váhy odečteme nadbytečné kilogramy tuku a svoji ideální váhu tak vynásobíme 40 ml.

Jak poznat nedostatek vody : Mírná dehydratace:

  1. žízeň
  2. sucho v ústech.
  3. snížená sekrece slin.
  4. suché rty.
  5. únava.
  6. bolest hlavy.
  7. zácpa.
  8. lehká závrať při rychlém vstávání

Kdy začít dávat miminku vodu : Pravidelně tekutiny začněte podávat zároveň se zaváděním příkrmů, tedy od ukončeného 4. měsíce věku. Kdykoli by se vám zdálo, že miminko nemá tekutin dostatek nebo trpí zácpou, málo močí, příjem tekutin zvyšte a obraťte se pro konzultaci včas na dětského lékaře.

Proč pít kojeneckou vodu

Kojenecká voda

„Dost zásadně se liší od pitné vody nebo od vody z vodovodu. Má relativně velmi nízký obsah minerálů, která je samozřejmě pak tedy logicky nezávadná, a má nízký obsah dusičnanů, což je pro ty malé děti v tom nejútlejším kojeneckém věku zásadní.

Po dovršení šesti měsíců života může dítě ochutnat vodu. Skutečně by to ale měla být čistá voda, nikoli minerálky nebo sladké šťávy.Moderní chemie toto tvrzení poněkud upřesnila (například u olova), ale u nejrozšířenějšího „živlu“ na zemi – vody – stále platí. Podle Americké chemické společnosti, která uveřejnila své vzdělávací video na YouTube (na konci tohoto článku), stačí šest litrů vody, aby zabila 75 kilogramového člověka.

Jak dlouho nechat odstát vodu z kohoutku : Voda z vodovodu je sice nezávadná, ale obsažený chlor může způsobovat zápach a nepříjemnou chuť. Chlor je plyn, který se po čase sám vypaří, ale tento proces může trvat několik minut. Proto je vhodné nechat vodu z kohoutku odstát alespoň 15 minut, než ji budete pít nebo používat na vaření.