Snášení se děje každý druhý den, nejčastěji večer, a pokud má pštros více samic, snáší tyto společně bez žádného zjevného nepřátelství. Rozdíl je pouze v počtu snesených vajec. Zatímco dominantní samice jich snese až 8, ostatní samice snesou kolem 3–4 vajec.Jedno pštrosí vejce vydá za zhruba 25 slepičích. "Většina lidí z nich dělá míchaná vejce," říká Anita Jeukenová ze pštrosí farmy ve městě Kevelaer u hranic s Nizozemskem. Uvařit takové pštrosí vejce natvrdo zabere i hodinu.Pštros dospívá ve dvou až třech letech a je dost plodný. Samice ročně snese 30 až 80 vajec. Snáškové období trvá od jara do konce srpna a někdy i déle. Samice sedí na vejcích ve dne, samec v noci.
Kdo má nejvetsi vejce : Největší vejce na světě bylo z pštrosí farmy ve Švédsku. Vážilo 2,589 kg. To není stále nic oproti vejcím, které snášel vyhynulý Vuron (Aepyornis maximus). Ty měřili 33 cm a jejich objem byl 8,5 litru, což je 7 pštrosích, 183 slepičích nebo 12 tisíc kolibřích vajec.
Jak dlouho vydrží pštrosí vejce
Pštrosí vejce má dlouhou trvanlivost. Uchovává se při teplotě kolem 10-15°C a může vydržet až 2 měsíce, aniž by se kazilo.
Jak se dělají pštrosí vejce : Namleté maso smícháme s cibulí, rohlíky, vejci, strouhankou, solí a pepřem. Směs rozdělíme na 10 ks po cca 150 g. Z každého kusu vytvoříme placku, do středu vložíme vařené vejce, zabalíme jej do kuličky a obalíme ve strouhance. Vejce vkládáme na plech, přidáme trochu vody a pečeme při 160°C cca 30 min.
Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.
Pohlavní dospělost nastupuje ve dvou až třech letech u samic, u samců ještě o rok déle. Snášková sezóna začíná v březnu a trvá až do září. Samice snáší vejce každý druhý den.
Který pták snáší nejmenší vejce
Velikost vejce se značně liší podle druhu – nejmenší vejce ze všech žijících ptáků snáší kolibřík – jeho vejce váží 0,25 g, naopak největší vejce ze všech žijících ptáků snáší pštros – má hmotnost 750 až 1600 gramů, rozměry cca 16×13 cm.Nazelenalé skořápky mají slepice křížené s druhem chilského kura araukana, který snáší tyrkysově zelená, někdy až namodralá vejce. Zmíněný odstín, pro nějž se mu přezdívá „velikonoční slepice“, má na svědomí zelené barvivo biliverdin obsažené ve žluči.Koupená vejce by měla být jedlá minimálně 3-4 týdny po prodeji a 1-2 týdny po datu minimální trvanlivosti (pokud jsou skladovaná v chladu). Pokud si nejste jistí, jestli je vejce pořád dobré, dá se to snadno a rychle zjistit jednoduchým testem. Vaječná skořápka je porézní a póry může procházet vzduch.
Vejce mají dobu minimální trvanlivosti 28 dnů. Spotřebujte do… znamená, že po uvedeném datu by se potraviny již neměly konzumovat.
Kolik bílkovin má pštrosí vejce : Pštrosí vejce
Jedno vejce váží okolo 1,4 kg a obsahuje hned 140 g bílkovin a 70 g tuku s celkovou energetickou hodnotou převyšující 2 000 kcal.
Co udělat s pštrosím vejcem : Do studené vody vložte vejce a přiveďte k varu. Vaříme 35 minut. Poté vejce vyjměte a zchlaďte ve studené vodě cca 2 min. Vejce zbavte skořápky jednoduše nakřapnutím tak jako u běžného vejce slepice domácí.
Co s Vykoledovanymi vejci
Budete se mnou souhlasit, že asi nejjednodušším způsobem, jak zkonzumovat vařené vejce, je dát si ho klasicky s čerstvým chlebem a máslem. Z jara jej můžete zasypat čerstvou pažitkou nebo jarní cibulkou. Získáte tím skromnou, avšak velice hodnotnou a vydatnou snídani či večeři.
Váš výzkum tedy potvrdil, že nejchytřejšími ptáky jsou krkavcovití a papoušci. Které další druhy ptáků patří ještě k těm chytřejším Jsou to třeba sovy, i ty mají hodně neuronů. Ale mají velké množství neuronů ve strukturách, které primárně zabezpečují vidění.Jestli vám jde jen o snášení co největšího počtu vajec, jednoznačnou volbu představují hybridky. Nejsou určeny k množení, v jejich případě jde opravdu hlavně o maximální produkci vajec. Od hybridek se dočkáte vejce téměř každý den, když snáší i přes 300 vajec s hnědou skořápkou ročně.
Kdo snáší bílé vejce : Bílých slepic se chová výrazně méně, proto běloučkých vajec není tolik jako hnědých. A jaká že slepička vás tím bílým vajíčkem obdaruje Lohman bílý. Lohmanka vám při velmi nízké spotřebě krmiva snese až 330 ks bílých vajíček během celého roku, tedy i v zimních měsících.