Kolik vajec do hlavičky
V zásadě platí, že na 1 rohlík se dává 1 vejce, aby byla nádivka chutná a nadýchaná. Žloutky se dávají zvlášť a z bílků šleháme sníh. Na jaře začínaly slepice po zimě opět nést, takže šetřit vejci nebylo potřeba.Ingredience:
- 8 rohlíků
- 200 ml smetany na šlehání
- 8 vajec.
- 100 g másla, změklého + na vymazání plechu.
- 400 g mladých kopřiv.
- 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
- 1 cibule.
- 4 stroužky česneku.
Každý dům na vsi má tu svou „nejlepší”. Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek. Pokud máte rádi koriandr, pak zajisté oceníte i ten.
Kolik kopřiv do nádivky : Suroviny
- uzené maso 500 g.
- rohlíky 8 ks. z předešlého dne.
- vejce 8 ks.
- smetana ke šlehání 200 ml.
- kopřiva 400 g. mladá
- cibule 1 ks.
- česnek 4 stroužky.
- majoránka (čerstvá)
Kolik vajec nese slepice
Průměrná slepice snese mezi 250 až 300 vejci ročně. To se však může lišit v závislosti na specifických faktorech, jako je plemeno. Některá plemena jsou známa svou vysokou produktivitou, zatímco jiná plemena snáší méně vajec, ale mohou mít jiné pozitivní vlastnosti, jako je kvalita masa nebo odolnost vůči nemocem.
Co je potreba na Nadivku : Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …
Do nádivky se nehodí úplně čerstvé pečivo, staré a tvrdé rohlíky ovšem také nejsou úplně nejlepší volbou. Nejlepší je pečivo asi dva až tři dny staré. To je lepší předem nakrájet na kostičky a nechat přes noc trochu oschnout, aby se nedávalo do nádivky měkké a po namočení do mléka či smetany se nerozpadlo na kaši.
Do nádivky patří kopřivy…
Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec. Na kopřivy se určitě vyplatí vyrazit, nádivka díky nim bude chutnat lépe. Nejlepší jsou do ní mladé lístky, jež mají lehce štiplavou chuť.
Co do Nadivky místo Kopriv
Kopřivy lze nahradit čerstvým listovým špenátem. Ten čerstvý lze zakoupit celoročně. Čerstvý špenát omyjeme, nakrájíme a použijeme stejně jako kopřivy. Do nádivky nezapomeneme přidat česnek utřený se solí a petrželku s pažitkou.Kopřivy spaříme vařící vodou, nesekáme na malé kousky, smícháme s nakrájenou slaninou, osolíme, opepříme, přidáme trochu květu a přimícháme k pečivu. Dochutíme a nakonec vmícháme sníh z bílků. Nandáme do vymazaného pekáčku a pečeme v předehřáté troubě na 190°C asi 30 minut.Maximálně se pod kvočnu vejde 12 až 19 vajec podle velikosti plemene. Ale nepřehánějte to! Těch 12 vajec bohatě stačí!
V nejlepším případě snesou až kolem 90 vajec za rok, obvykle však snášejí 60–80 vajec ročně.
Jak dlouho vydrží Nadivka : Nádivka se tradičně připravuje na Bílou sobotu, jako první masové jídlo po dlouhém půstu. Naši předkové ji obvykle jedli až po příchodu z večerní slavnosti vzkříšení. Jí se teplá i studená, proto nevadí, když vydrží i na následující dny.
Jak poznam hotovou Nadivku : Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla. Při pečení se rozteče, vsákne a ještě nádivku zvláční.
Jak poznat hotovou Nadivku
Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla. Při pečení se rozteče, vsákne a ještě nádivku zvláční.
Od 9 měsíců Dáváme stravu s kousky, možné dávat již do ruky kus tvrdšího rohlíku, neslané křupky, dětské piškoty, dětské sušenky.Bylinky na odvodnění
Nejúčinnější je čaj na odvodnění z kopřivy dvoudomé, která také pročistí tělo. Mezi další odvodňovací čaje patří pampeliška, přeslička, libeček, řebříček, černý bez, zlatobýl, maliník, listy černého rybízu a samozřejmě brusinky. Skvělým pomocníkem je i obyčejná petržel.
Jak dlouho louhovat kopřivy : Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.