Kolik utratí čtyřčlenná rodina za měsíc?
Měsíční výdaje čtyřčlenné domácnosti (rodiče + 2 děti)

Číslo Výdajová položka Celkové měsíční náklady (při skuteč. vybavenosti)
2. Byt, energie 483
2.01 Energie 233
2.02 Činže 250
3. Jídlo 2168

V průměru za jídlo utratí 7 169 korun měsíčně. Nejčastěji domácnosti utrácejí mezi 2 a 5 tisíci, více než čtvrtina lidí za měsíc projí sedm až deset tisíc korun. Bydlení je až druhá nejvyšší položka v rodinném rozpočtu. V průměru náklady na bydlení činí 5 167 korun za měsíc.Průměrný Čech utratí měsíčně za potraviny 147 € (3 500 Kč). Nejnižší útratu za potraviny lze nalézt na Ukrajině (98 EUR/měsíc), Bělorusku (89 EUR/měsíc) a Moldavsku (88 EUR/měsíc).

Kolik utrati Prumerna rodina : Nejvíce peněz šlo na bydlení Průměrná česká domácnost loni utratila 153 193 korun na člověka. Spotřební vydání, která zahrnují útraty za potraviny, bydlení, dovolené, zdraví, dopravu, dovolené, kulturu či vzdělání, stoupla meziročně o 2,7 procenta.

Kolik stojí jídlo pro jednoho

Ročně přitom zaplatí za jídlo v obchodech 35 100 korun na hlavu, 3800 korun pak padne za nealkoholické nápoje. Na dalších 15 200 Kč vyjdou útraty za stravování v restauracích či jídelnách. V součtu tak průměrný Čech utratí ročně za jídlo přes padesát tisíc korun.

Jak ušetřit peníze za jídlo : Jak ušetřit na jídle Tady je 7 užitečných tipů

  1. Naplánujte si jídelníček a podle něj nakupujte.
  2. Nenechte se zbytečně zlákat slevami.
  3. Chystejte si doma svačiny a obědy.
  4. Neplýtvejte jídlem a vařte z toho, co zrovna máte v lednici.
  5. Zužitkujte všechny části potraviny.
  6. Udělejte si vlastní zahrádku plnou jídla.

Pokud lidé mají zhodnotit, za co ve volném čase nejvíce utrácejí, tak je to ze 49 % za cestování, z 38 % za gastronomii a 35 % za kulturu. V závěsu zůstávají péče o sebe (masáže, kadeřnictví, manikúra), sportovní aktivity a seberozvoj.

Reprezentativní Čech utratí většinu svých výdajů za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. Následuje doprava (21 608 Kč), rekreace a kultura (13 653 Kč), stravování a ubytování (restaurace a hotely, 7 201 Kč).

Jaké jsou výdaje domácnosti

Domácí výdaje

Jsou to prostředky vynakládané na uspokojování potřeb členů domácnosti: výdaje na stravování, bydlení, otop a osvětlení, oblečení a obutí, zábavu, vzdělávání, cestování, sport.Kalkulační cenu určitého pokrmu vypočítáme tak, že sečteme ceny všech potravin (surovin) potřebných pro jeho zhotovení. Množství potravin (surovin) potřebných k přípravě jednotlivých pokrmů je stanoveno v jednotlivých recepturách pokrmů. Ceny potravin (surovin) počítáme vždy z hrubé hmotnosti.Jak začít šetřit a vytrvat: 10 cenných tipů pro finanční

  1. Stanovte si konkrétní cíle.
  2. Udělejte si přehled o svých financích.
  3. Vytvořte si nouzový fond.
  4. Snižte své výdaje.
  5. Vzdělávejte se.
  6. Nastavte si pravidelné šetření
  7. Investujte své úspory.
  8. Pravidelně kontrolujte a aktualizujte svůj plán.


Mezi ta ultralevná patří luštěniny, pak rýže, případně těstoviny. Z pečiva doporučuji chleba, rohlíky jsou hladové, na večeři v momentě kdy teče do bot polévky – zasytí, jsou teplé a levné.

Co Češi nejvíce nakupuji : Na internetu Češi nejčastěji nakupují oblečení a další módní doplňky (50 %), druhým nejvíce nakupovaným zbožím jsou produkty pro zdraví a krásu (také 50 %). Následuje obuv (47 %) a léky (45 %).

Kolik má na účtě průměrný Čech : Praha – Česko patří mezi středně bohaté země – alespoň podle výše úspor, které připadají v průměru na jednoho obyvatele. Češi mají v průměru finanční aktiva ve výši 9408 eur, tedy zhruba 235 tisíc korun.

Jak vypočítat cenu za 1 porcí

nákupní cena surovin (netto) / prodejní cena (netto) × 100 %

Pokud se divíte, kdy je nejlepší vypočítat náklady na porci, odpověď zní: "tak často, jak můžete!".

Cenu výrobku/služby si stanovuje prodejce sám a zahrnuje počáteční náklady, odměnu člověka, který výrobek udělal, nákup nástrojů, obalů a nájem prostoru, kde je výrobek vyroben. Po odečtení nákladů z ceny nám zůstane hodnota, které říkáme výnos/marže/zisk.Jako první jsou na řadě nezbytné výdaje typu nájem či jídlo, kterým patří 50 % z měsíčního rozpočtu. Následují výdaje pro radost – například na lístky do kina a večeře v restauraci si vyhraďte dalších 30 %. Zbývajících 20 % z rozpočtu se týká spoření. Ať už na důchod, nebo na vaše vysněné dlouhodobé cíle.

Kolik procent z platu ušetřit : Dvacet procent uspořte a investujte

Dvacet procent by měla být vaše finanční rezerva – platí, že ideálně by to měly být zhruba tři měsíční platy. Pokud je budete mít v záloze, pak vás nepřekvapí rozbitá pračka, výpadek výplaty kvůli nemoci nebo jiné události.