Kolik šupin pod talir?
Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz. Když se rozsvítí, dívají se všichni po stěnách. Čí stín nemá hlavu, ten do roka zemře.Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.Pod talíř patří mince nebo šupina

Pokud nějakou vánoční tradici dodržujeme ještě dnes, bývá to obvykle ta s kapří šupinkou nebo mincí pod talířem.

Co se nesmí delat na Štědrý den : Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • O Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.

Kolik šupin do peněženky

Šupina z kapra

U nás je docela populárním zvykem to, že byste si měli ponechat alespoň jednu šupinu z kapra, kterého zbaštíte během štědrovečerní večeře.

Jak usušit šupiny : Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky. Ty usušíte rozložené na hadříku, a pokud je chcete mít rovné tak je musíte zatížit. Vyprané a vyrovnané šupiny si manikůrními nůžkami upravíme do tvaru hlavy, těla, a křídla.

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.

Co by nemělo chybět na vánočním stole

Co nesmí chybět na vánočním stole

  • BRAMBOROVÝ SALÁT SE ŠUNKOU.
  • SUŠENÁ JABLKA.
  • HOUBOVÝ KUBA S BYLINKAMI.
  • OŘECHOVÉ PERNÍČKY.
  • VÁNOČNÍ KAPŘÍ FILETY.
  • ZIMNÍ SILVESTROVSKÉ BOWLE.

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.V peněžence lidé nosí i šupiny či kondomy

Kromě peněz, platebních karet a dokladů se v českých peněženkách nejčastěji najdou věrnostní karty a vizitky. Fotografie svých blízkých u sebe nosí spíše ženy než muži (55 procent žen, 36 procent mužů).

Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.

Co se nesmí dělat 26 prosince : Křesťanský svět si na Boží hod připomíná narození Ježíše Krista a 25. prosinec je zároveň dnem, kdy fakticky začínají Vánoce. Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat.

Proč se nesmí věšet prádlo na Štědrý den : Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí. Při samotné večeři počet strávníků musí být vždy sudý, pokud není, dává se talíř navíc pro nečekaného hosta.

Kolik lidí má být u štědrovečerní večeře

U stolu by měl sedět sudý počet lidí. Lichý počet přináší smůlu. Talíř navíc se na stůl o Štědrém dni dává pro nečekaného hosta. Neodmítneme pohoštění žádné náhodné návštěvě, pocestnému, tulákovi nebo žebrákovi, zavítá-li k našemu prahu.

Slavnostní stůl se prostíral pro sudý počet osob, když byl počet členů domácnosti lichý, prostřel se jeden talíř prázdný. Podle lidové pověry chodí smrt těsně před večeří obhlížet stoly a kde by napočítala lichý počet talířů, tam by se v následujícím roce pro někoho vrátila.Nenechávejte velké prádlo na poslední chvíli, ať si můžete v poklidu užít Velikonoční svátky. A pamatujte, že na Velký pátek se nepere!

Kdy věšet prádlo ven : Sušení na slunci vyhovuje bílému prádlu i vaší peněžence

Nejvhodnější dobou pro sušení prádla je jaro až babí léto. Prádlo venku díky intenzivním slunečním paprskům a větru rychle schne.