Kolik sušených švestek denně?
Obsahují přírodní látky, jež působí preventivně na celé zažívací ústrojí, jejich konzumací předcházíte zánětům žaludku a střev, účinně působí na zdravou střevní mikroflóru. Velký obsah antioxidantů, a to i u sušených švestek, je řadí mezi ovoce zpomalující stárnutí.Jestli vám jednotky moc neříkají nebo nemáte po ruce váhu, abyste si odměřili to správné množství, je to zhruba 15 ks sušených jablek, 4 ks sušených švestek nebo 150 ks brusinek, 20 ks mandlí nebo 8 ks para ořechů. Zatímco 20 mandlí denně je podle všeho zdraví prospěšných, na para ořechy pozor!Sušené ovoce je dobré jíst po celý rok, protože je skutečnou vitamínovou bombou pro náš organismus a obsahuje mnoho výživných látek. Sušené ovoce je velmi bohaté na kalorie a cukry, včetně glukózy a fruktózy.

Kolik sušených švestek na zácpu : Na jeden šálek budete potřebovat prostředkům proti zácpě. Na jeden šálek použijte 1-2 čajové lžičky sušených listů, ty zalijte vodou, nechte 10 minut louhovat a poté vypijte.

Co léčí švestky

Podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům).

Proč jíst švestky : Švestky chrání srdce. Středně velká čerstvá švestka obsahuje 113 mg draslíku, který pomáhá zvládat vysoký krevní tlak a snižuje riziko mrtvice. Pecky jíst nezkoušejte. Obsahují amygdalin, který může při požití většího množství v lidském těle uvolňovat kyanid.

Výživové hodnoty na 100g

kalorie 240 kcal/1005 kJ
tuky 0,38 g
nasycené 0,088 g
mononenasycené 0,053 g
polynenasycené 0,062 g


Optimální je konzumace 1-2 porcí (1 porce = 1 hrst) ovoce denně. Datle však mají mnohem vyšší obsah cukrů, a to zejména glukózy.

Jak si vyvolat stolici

Přirozený způsob, jak podpořit činnost střev, je obohacení jídelníčků o vlákninu v podobě několika porcí ovoce, zeleniny či luštěnin denně, výměny bílého pečiva za celozrnné a pravidelné pohybové aktivity. Čistou vlákninu lze koupit i v lékárně (Psylium), podává se rozpuštěná ve vodě.Účinná je mrkev, červená řepa, celer, kapusta, zelí nebo špenát. Sýrová mrkev nebo šťáva z ní mám spíše projímavé účinky, vařená se naopak doporučuje v případě průjmu. Také šťáva z červené řepy je mírně projímavá, navíc prospívá játrům. Je třeba vzít v úvahu, že červená řepa může měnit barvu moči a stolice do červena.Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené ve švestkách Na 100 g jedlé části
Vitamin B3 (mg) 0,4
Vitamin B6 (mg) 0,05
Vitamin C (mg) 5
Vitamin E (mg) 0,8


Živiny, vitaminy a minerály

Látky obsažené ve švestkách Na 100 g jedlé části
Vitamin B3 (mg) 0,4
Vitamin B6 (mg) 0,05
Vitamin C (mg) 5
Vitamin E (mg) 0,8

Na co jsou dobré švestky : Snižuje riziko vzniku aterosklerózy (ucpávání tepen). Pozitivně ovlivňuje močový systém. Předchází vzniku dny a revmatismu (díky skvělým detoxikačním účinkům). Působí proti trávicím potížím – nadýmání či zácpě.

Kolik sušeného ovoce denně : Podle amerických nutričních doporučení by měl člověk denně sníst jeden a půl až dva šálky čerstvého ovoce. V případě sušeného ovoce jde zhruba o polovinu uvedeného množství. To platí pro zdravé osoby.

Jak jíst Susene datle

Přidat jej můžete do kaší, smoothies nebo jogurtů. Sušené datle pak představují skvělý základ pro raw dezerty, jelikož dobře drží těsto i bez pečení. „Datle Medjool je výborná i mražená, protože neztvrdne, je pouze pevnější, studená a osvěžující,“ uzavírá Havránek.

Důvodů na vznik zácpy může být velké množství – mezi nejvýznamnější samozřejmě patří strava chudá na vlákninu a olejniny, nebo slabý pitný režim. Zácpa často vzniká také z psychických důvodů nebo kvůli nedostatku pohybu. Zácpa se také objeví při stresu a očekávání – například před zkouškou, pracovní poradou a podobně.pokud nepociťujete žádné potíže, není třeba 3 dny bez stolice nijak významně řešit. Dbejte na pitný režim, dostatek vlákniny ve stravě a pravidelný pohyb. Pomoci může také dlouhodobé užívání probiotik.

Co dělat když nejde vytlačit stolice : Může to být nedostatek tekutin, málo vlákniny ve stravě, špatný mikrobiom, těžká strava (tučná). Pro akutní vyprazdňování jde použít glycerinový čípek. Pro regulaci trávení doporučuji přijímat min 2l tekutin denně, přidávat do jídla vlákninu (psyllium, ovoce, zelenina, ořechy, obiloviny apod.)