Nevíte, jak hluboko kopat sklep Jestliže nemáte stavební povolení, ani ohlášku, vykopejte přibližně 20 cm hluboký základ, který později vybetonujete. Pokud jste obstarali ohlášení od úřadu, musí být sklep v hloubce nejvýše 3 metry. Hlubší by byla stavba možná pouze se stavebním povolením.S ohledem na zvyšenou vlhkost by pak měly být upraveny i stěny, podlahy a zajištěna také dostatečně velká okna. Vlhkost je ale naopak vítanou variantou zejména při skladování ovoce a zeleniny, kdy zejména u zeleniny je ideální vlhkost až nad 80% a teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 1-5°C.Cena za plastový sklep se pohybuje v rozpětí 115 000 až 220 000, je nejvíce ovlivněna velikostí užitné plochy, typem vstupu do sklepa a technologií stavby.
Jak udělat Suchy sklep : I suché sklepy musíme větrat
Je nutné zajistit mírný průvan; ten je v uvedeném případě sám o sobě schopen udržet sklep suchý, bez zatuchliny a plísní. Dobrému stavu lze napomoci ještě nátěrem stěn některým z přípravků stavební chemie. Sklep je nutné větrat i v zimě, kdy musí být kvůli mrazu okénko zavřené.
Jak velký sklep
Pro uskladnění ovoce či zavařenin by měl mít sklep rozměry přibližně tři až pět metrů čtverečních. Pro brambory a zeleninu postačí i sklep menší, třeba kolem tří metrů čtverečních, ale vždy oddělený od dalších prostor. Důležitá není jen velikost sklepa, ale také to, k čemu má sloužit.
Jak vyhloubit sklep : Jakmile vykopete prostor, kde bude sklípek stát, je potřeba vyhloubit obvodové základové pásy a vylít je betonem. Po třech stranách základů položte drenážní roury a vyveďte je mimo sklep. V případě vydatnějších dešťů budou zachycovat a odvádět spodní vodu.
Sklípek může stát prakticky kdekoli, ale nejvhodnější je umístit jej do svahu (měl by totiž být zasypán alespoň 90 cm vysokou vrstvou zeminy). Na druhou stranu však není vhodné zahájit stavbu pod svahem, na němž už stojí jiná stavba – nutné zpevňování a zajišťování před ujížděním obvykle vyjde dráž než celý sklípek.
V ideálním sklepě by se měla teplota celoročně držet okolo 4 – 5 °C, nikdy ale nesmí klesnout pod 1 °C. Vlhkost by měla být někde mezi 70 – 80 %. Při nižší vlhkosti bude ovoce a zelenina rychleji vadnout. Naopak vyšší vlhkost již může působit potíže, je zde riziko šíření plísní a hub.
Co na podlahu ve sklepě
Nejčastěji se do sklepa používá betonová dlažba. Tyto dlaždice jsou velmi odolné a odolávají vlhkosti, ale také jsou velmi trvanlivé. Dalším druhem dlažby, který se také používá do sklepa, je keramická dlažba. Díky svým vlastnostem je velmi odolná vůči opotřebení a vlhkosti.U velkých domů nezřídka vidíte zděné domky, pergoly nebo dřevěné altány. S drobnými stavbami si zpříjemníte pobyt na zahradě, jiné vám poslouží k uskladnění nářadí či zahradního nábytku. Zajímavou alternativou jsou také úložné boxy z různých materiálů a v různých velikostech.Vnitřní prostory sklepa nabízejí zázemí pro různé účely. Můžete doma mít pohodlné domácí kino, hernu pro děti, vinárnu nebo dokonce fitness studio. Díky chladnějšímu prostředí sklepa jde o ideální místo pro uchování potravin, vína nebo dalších zásob.
Vyberte si ventilátor do sklepa
Stejně tak, jako odvlhčovač je v boji proti vlhkosti důležitým pomocníkem i ventilátor do sklepa. Ventilátor pomáhá udržet vlhkost ve sklepě na nízké úrovni. Ventilátor také pomáhá proudění vzduchu ve sklepě, což nejen pomáhá odstranit vlhkost , ale také zabraňuje růstu plísní.
Co s Mokrym sklepem : Sklep lze zbavit nadměrné vlhkosti několika způsoby: drenážemi odvádějícími vodu z okolí domu, vodorovnými izolacemi zdiva i podlahy sklepa, výstavbou dělicích příček s odvětráním, průběžným odčerpáváním vody z jímky vykopané v nejnižším místě podlahy, intenzivním větráním a používáním odvlhčovačů instalovaných ve …
Jak izolovat sklep zevnitř : Vnitřní zateplení
Tam nic nevyschne. Také v suchých sklepech byste pro jistotu měli obvodové zdi na jejich vnitřní straně nejdříve izolovat proti vlhkosti, například izolační stěrkou, kterou jednoduše natřete. Jako izolace se hodí vlhkovzdorné desky z tvrdé pěny, například z extrudovaného polystyrénu.
Co se skladuje ve sklepě
Sklep je ideální místo na skladování ovoce, zeleniny a všemožných zavařenin. Ty se tu ale často potkávají ještě se sportovním vybavením, nářadím, zahradní technikou a spoustou krabic odloženého oblečení a nepoužívaného zařízení domácnosti.
Pro obnovu vybílení vlhkého sklepa je vhodné použít opět vápenný nátěr. Silikátové fasádní barvy se ideálně aplikuji na savé podklady, vápennocementové omítky a pod. Vlhký kámen není nejvhodnějším podkladem a problemy mohou způsobit i staré vápenné nátěry zejména pokud se jedná o více vrstev.Nahraďte sklep zahradním domkem
Abychom udrželi v zahradu v uklizeném stavu, nemusíme budovat sklep, ale bez prostoru na uklizení nářadí, se taky neobejdeme. Problém nastává, když nemáme kam uskladnit lopaty a rýče, ale také sekačku na trávu. Řešením pak je nářaďový zahradní domek.
Jaká omítka do sklepa : Sanační omítku je dobré použít, protože Vám bude dobře propouštět vlhkost do místnosti a „nevyženete“ si vlhkost výše. Také její životnost bude podstatně vyšší než u běžné omítky, protože má daleko větší obsah pórového systému, který odvádí vodní páry ze zdi a kde se ukládají různé soli apod.