Kolik stojí půjčení kroje?
Ušití nového kroje není levnou záležitostí. Podle odborníků vyjde kompletní kroj na desítky tisíc korun. „Na Slovácku jsou lidé schopni nechat svým dětem ušít kroj třeba i za šedesát tisíc korun,“ upozornil etnolog Mačuda.Největší zájem je o kroje z Kyjovska.

Dámský slavnostní kyjovský kroj vám zhotovím za 15 000 Kč. Komplet obsahuje bohatě vyšívané rukávce, límec, vyšívanou vestu, sukni pávku, vyšívanou zástěru, 3 spodničky, pentli do pasu, spodní sukýnku a speciální vestičku pro držení spodnic.Zlínský kraj /INFOGRAFIKA/ – Pořídit si kompletní slovácký, valašský nebo hanácký kroj znamená investici přes deset tisíc korun. Pokud k němu chcete nazout pořádné vysoké čižmy, připlatíte si zhruba dalších pět.

Kde si nechat USIT kroj : Pokud se rozhodnete nechat si kroj u mě ušít, zavolejte nebo napište, zařadím Vás do pořadníku a dohodneme data schůzek, orientační cenu a termín dohotovení kroje. Je nutno počítat nejméně se třemi schůzkami. Při prvním setkání vezmeme míry a dohodneme vše o kroji, který chcete.

Co je to dirndl

Dirndl je tradiční ženský lidový kroj nošený především v Rakousku a v jižním Německu (zvláště v některých oblastech Bavorska), který má kořeny v historickém venkovském oděvu německy hovořících regionů alpských zemí – Německa, Rakouska a Lichtenštejnska.

Kde je Hanacko : Haná (též Hanácko, německy Hanna nebo Hanakei) je etnografická oblast nacházející se na střední Moravě, v oblasti Hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel. Větší centra Hané se nacházejí především v nížinách okolo řek Moravy, Bečvy a Hané.

1 l vody, 1 vrchovatá lžíce Solamylu, 1 kávová lžička soli. Rozmíchaný škrob v 1 dcl studené vody nalít do vařící vody, míchat a vařit cca 2 min. Vychladlý přecedit a rozmíchat ve studené vodě na středně hustou konzistenci. Prádlo se musí po uschnutí kropit a nechat zaležet nejméně 3 hod a potom vyžehlit.

Proto se tradiční kroj nosí při častých návštěvách vinárny nebo při mších v kostele. Také na svatbách a obchodních schůzkách se místo obleků často nosí dirndl a lederhose. Tradiční kroj symbolizuje hluboké kořeny obyvatel v jejich regionu.

Co je lederhosen

Pánské a dámské lederhosen

Lederhosen jsou černé nebo hnědé kožené kalhoty, které mohou být krátké (kurzehosen) nebo tříčtvrteční (kniebundhosen) a které můžete mít s kšandami i bez nich, a obléknete je s košilí či blůzou.Úrodná oblast rozkládající se převážně podél řeky Moravy je půvabný kraj nazývaný již od 16. století Haná. Pro Hanou jsou typické zlaté, vlnící se lány obilí, které se rozprostírají do daleka a z nichž vystupují zelené lesy a kopce.Domácky se jméno Hana užívá jako Hanka, Hanča, Hančí, Hanina, Hanička, Hanuška, Hanulka, Haňulka, Haňule apod.

Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.

Jak pečovat o kroj : PÉČE O KROJE

Vracejte kroj čistě vypraný a vyžehlený, zbavený škrobu. 3. Neukládejte nikdy kroj špinavý nebo mokrý – po vystoupení nechte vysušit a provětrat/druhý den lehce pověste, spodničky převažte nití, v případě znečištění vyperte a vyžehlete rukávce – ty se chystají na každou slavnost, aby si zachovaly bělost.

Jak nosit dirndl : Muži i ženy se vždy pečlivě oblékají do houpavých sukní a pevných kožených kalhot. Vždy jste dobře oblečeni a nikdy ne příliš. Proto se tradiční kroj nosí při častých návštěvách vinárny nebo při mších v kostele. Také na svatbách a obchodních schůzkách se místo obleků často nosí dirndl a lederhose.

Jak říkat Hané

Domácky se jméno Hana užívá jako Hanka, Hanča, Hančí, Hanina, Hanička, Hanuška, Hanulka, Haňulka, Haňule apod.

Díky své úrodné půdě, která je odedávna obdělávána, proslula Haná jako bohatý zemědělský region. Mezi zdejší nejvýznamnější plodiny patří pšenice (dříve hanácky žito), ječmen, žito (hanácky rež), cukrová řepa, řepka olejná či chmel.

Hana
Svátek 15. srpna
Původ hebrejský
Jméno v Česku
Četnost v Česku 145 901

Jak se mluvi na Hané : Středomoravská nářeční skupina (také hanácká nářeční skupina) je skupina nářečí českého jazyka, užívaná přibližně na území střední části Moravy, nejvýrazněji její rysy můžeme pozorovat na území Hané.