Kolik stojí odpadní Jimka?
Cena za vývoz jímky (žumpy) se obvykle pohybuje v rozmezí od 800 Kč do 3 500 Kč. Cenu za vývoz žumpy ovlivňuje několik faktorů, jako je objem jímky, velikost fekálního vozu a vzdálenost společnosti, která vývoz jímky zabezpečuje od pozemku.Jaká je cena za vývoz septiku

Cena za vývoz septiku se pohybuje od 2 000,- do 6 000,- v závislosti na vzdálenosti a objemu vyváženého septiku. Vývoz septiku či žumpy musí být vždy prováděn licencovanou společností.Za nádrž pro shromažďování odpadních vod zaplatíte 8 000–70 000,-. Zdá se vám rozmezí cen příliš široké Cenu žumpy totiž ovlivňuje hned několik faktorů – především velikost nádrže (od 1 m³ až do 25 m³) a také materiál nádrže. K nejlevnějším patří plastové žumpy, zatímco za betonové si logicky připlatíte.

Kolik stojí udělat jimku : Průměrně se náklady na vývoz jímky pohybují kolem 3 000 Kč – což je cena za samotný výcuc a dopravu. Vývoz jímky není levná záležitost, proto ji doporučujeme především k rekreačním objektům a chatám. V případě celoročního využívání vás vývozy mohou stát až 40 000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi jímkou a Septikem

Septik je vodním dílem, který čistí odpadní vody. Výsledkem je přečištěná odpadní voda, kterou je možné vsakovat bez nutnosti vyvážet. Jímka neboli žumpa je nádoba pro akumulaci odpadních vod. Po jejím naplnění je nutné objednat fekální vůz.

Jak často musíme vyvážet žumpu : Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí.

Z hlediska správného a legálního používání je nutné septik jednou až dvakrát do roka nechat vyvézt. Záleží na jeho velikosti a vytíženosti zařízení, ze kterého odpadní vodu odvádí. Potvrzení o vývozu si uschovejte pro případ kontroly.

Cena samotné čističky odpadních vod se pohybuje od 30–80 000,-. Za projekt domovní ČOV u nás zaplatíte 11 990,- a za povolení dáte maximálně 500,- (v případě dražšího ohlášení). Za výkopové, stavební a instalační práce provedené svépomocí zaplatíte zhruba 20 741,-.

Jak vyresit odpady

Ideálním způsobem, jak vyřešit odpad u rodinného domu a novostavby, je připojení ke kanalizaci. Alternativně, pak lze řešit domovní čistírnou odpadních vod nebo tříkomorovým septikem. Nejhorším řešením je klasická žumpa, respektive bezodtoká jímka.Domovní čistírna odpadních vod

Domovní ČOV představuje nejdokonalejší a způsob likvidace odpadních vod z objektů, jedná se vlastně o modernější náhradu jímek a septiků.Z hlediska správného a legálního používání je nutné septik jednou až dvakrát do roka nechat vyvézt. Záleží na jeho velikosti a vytíženosti zařízení, ze kterého odpadní vodu odvádí. Potvrzení o vývozu si uschovejte pro případ kontroly.

Jak často čistit odpadní jímku

V ideálním světě by se odpadní jímka měla čistit po každém vývozu, to je ale v praxi nereálné. Pokud máte zájem o to, aby vaše jímka skutečně fungovala, tak jak má, pak je vhodné výše uvedený postup opakovat alespoň 1x ročně.

Jaký je rozdíl mezi žumpou a Septikem : Odpadní voda, zvláště ze záchodu, kuchyně a koupelny, je jímána v septiku, odkud odtéká přepadem do kanalizace, případně přes čistírnu odpadních vod nebo za pomoci trativodu do země. Bezodtoková jímka, která slouží k dočasnému uskladnění odpadní vody a fekálií a musí se nechat pravidelně vyvážet, se nazývá žumpa.

Jak poznám že je plný septik : Plný septik také poznáte, tak že přetéká a kolem poklopů jsou kaluže hnědé vody. Tyto rady platí pouze pro majitele tří nebo dvou komorových septiků s přepadem. Tedy řešením, které se již dnes nepoužívá a mělo by být nahrazeno buď septikem s filtrem nebo domovní čistírnou odpadních vod.

Co nesmí do čističky odpadních vod

Čistička odpadních vod není vhodná do domácnosti s drtičem odpadků. Do ČOV se nesmí dostat biologicky nerozložitelný materiál (plasty, kosti, gumy apod.). Pokud se tak stane, vyberte tento materiál neprodleně z nádrže. V žádném případě do odpadu nevypouštějte ředidla, barvy, laky a další jedy.

Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku. Při vypouštění do povrchových vod posuzuje úřad čistírnu dle zařazení do kategorie.K vývozu septiku je dle vodního zákona č. 254/2001 Sb. nutné využít provozovatele čistírny odpadních vod nebo osobu oprávněnou podle živnostenského zákona k vývozu obsahu septiku. Vypouštěním septiku na zahradu byste ohrozili jak sebe, tak i své okolí a navíc by vám hrozila pokuta za znečištění životního prostředí.

Jak udělat jimku : Jímku vyčistíte tlakovou vodou, vysajete vodu z podlahy. Celoplošně beton napenetrujete STAVLEPEM (naředěným 1:5). Poté nerovnosti, výtluky, vystěrkujete SPRAVBETONEM TH. Nalepíte TĚSNICÍ PÁS PROFI a VNITŘNÍ ROHY PROFI do rohů (pomocí menšího množství rozmíchané hydroizolace) a hned je ještě hydroizolací přetřete.