Průměrná základní cena zemědělských pozemků za celé území České Republiky v r. 2023 bude stejně jako v r. 2022 ve výši 7,13 Kč/m2. Ceny zemědělských pozemků dle novelizované vyhlášky mají vliv zejména na stanovení výše daně z nemovitých věcí pro zemědělské pozemky.Cena zemědělské půdy loni meziročně vzrostla o 13,5 procenta. Jeden hektar stál v průměru 334 080 Kč, v roce 2021 to bylo 294 326 Kč. Vyplývá to ze zprávy o trhu s půdou společnosti Farmy.cz, která se věnuje prodeji zemědělských pozemků.V současné době se tržní cena trvalých travních porostů pohybuje zpravidla mezi 20 a 30 Kč/m2, odlišná situace je u orné půdy, kde cena pohybuje mezi 24 a 32 Kč/m2 a u větších scelených výměr s vysokou BPEJ může tržní cena půdy přesáhnout cenu 40 Kč/m2.
Kde zjistit cenu půdy : Ten najdete na stránkách cuzk.cz v sekci "nahlížení do katastru nemovitostí". V záložce „LV“ zadejte katastrální území a číslo listu vlastnictví vašich pozemků, nebo v záložce „Parcela“ zadejte čísla jednotlivých pozemků.
Kolik stojí m2 pozemek
Průměrná cena pozemků v České republice se pohybuje kolem 2,8 milionu korun, tedy 3,3 tisíce korun za metr čtvereční pozemku. Mimo Prahu, Brno a okolí se průměrná cena pozemků pohybuje kolem 2,1 milionu Kč nebo 2,3 tisíce Kč za metr čtvereční.
Na co si dát pozor při koupi pole : Od současného majitele se obvykle potřebné info nedozvíte a jeho dohledání není vždy tak jednoduché.
- Zjistěte, k čemu je pozemek (NE)vhodný
- Ověřte si dostupnost inženýrských sítí
- Ujistěte se, že k pozemku vede příjezdová cesta.
- Pozor, jestli není pozemek v ochranném pásmu.
Průměrné ceny lesních majetků se v posledních letech pohybují nejčastěji v rozmezí 15–20 Kč/m², přičemž spodní hranici tvoří cena holin (cca 1–6 Kč/m²) a horní hranici cena nejkvalitnějších mýtných, většinou smrkových porostů (cca 40–45 Kč/m²).
Tržní cena půdy se aktuálně (stav 12/2023) pohybuje nejčastěji v rozmezí od 25-45 Kč/m2. Ve velmi kvalitních lokalitách může být cena i nad 50 Kč/m2. Pozemky vhodné i pro jiné než zemědělské využití (např. s rekreačním, rozvojovým potenciálem) mohou mít ještě vyšší cenu s ohledem na možnosti využití.
Kolik je pachtovné za pole
Obvyklá výše pachtovného se pohybuje nejčastěji ve výši 2 500 Kč/ha/rok – 8 000 Kč/ha/rok a je ovlivněna především druhem pozemku, zda se jedná o ornou půdu, či například trvalé travní porosty, u kterých je pachtovné zpravidla nižší než u orné půdy, a také bonitou a produkční výnosností daných pozemků.Pokud chcete vědět, za kolik se daný pozemek opravdu prodal, jděte na katastr nemovitostí. Pro investora do nemovitostí je to jednoznačně nejlepší zdroj informací, protože zde najde data o skutečně realizovaných obchodech. Tam se také dozvíte informace o majiteli nemovitosti.Od čeho dalšího se odvíjí cena pozemku Odvíjí se zejména od lokality, rozlohy, jeho určení (například v územním plánu) a dostupnosti inženýrských sítí. Důležitý je také typ pozemku, tedy jestli jde o ornou půdu, zahradu, zastavěnou plochu nebo stavební parcelu, kde je třeba možné stavět.
Proč investovat do pozemků Pozemky pořídíte již od desetitisíců Kč na rozdíl od bytů či domů. Pozemky jsou stabilní investice a nehrozí, že ceny půjdou dolů. Počet pozemků je totiž omezený, stále ubývají a tudíž jejich cena roste.
Proč investovat do pole : Půda odolá bez větší újmy každé finanční krizi. Půda růstem své ceny dlouhodobě poráží inflaci. Půda je reálnou investicí, která patří do každého správně diverzifikovaného portfolia. Půda je kvalitní nástroj pro zajištění a uchování hodnoty kapitálu.
Jak zjistit cenu lesního pozemku : V zásadě je možné cenu lesního porostu zjistit buď na základě matematicko-expertních výpočtů, nebo srovnáním s porovnatelným objektem. Druhý způsob je pro ČR problematický z důvodu absence dostatečné databáze již realizovaných obchodních případů prodeje lesních porostů.
Kolik stojí m2 pozemku
Průměrná cena pozemků v České republice se pohybuje kolem 2,8 milionu korun, tedy 3,3 tisíce korun za metr čtvereční pozemku. Mimo Prahu, Brno a okolí se průměrná cena pozemků pohybuje kolem 2,1 milionu Kč nebo 2,3 tisíce Kč za metr čtvereční.
Obvyklá výše pachtovného se pohybuje nejčastěji ve výši 2 500 Kč/ha/rok – 8 000 Kč/ha/rok a je ovlivněna především druhem pozemku, zda se jedná o ornou půdu, či například trvalé travní porosty, u kterých je pachtovné zpravidla nižší než u orné půdy, a také bonitou a produkční výnosností daných pozemků.10% z obvyklé ceny pozemku,
přičemž sazba nájemného/pachtovného vychází z jednotkové ceny pozemku za 1 m2, kdy sazba činí 10% z této ceny za m2 pronajímaného/propachtovaného pozemku a rok.
Co je cenou za půdu : Jedná se o ceny stanovené vyhláškami a měly by odrážet kvalitu půdy v konkrétním katastrálním území, nebo u konkrétních pozemků. Úřední ceny se pohybují od půd nejnižší bonity s vyhláškovou cenou cca 1 Kč/m2 až po nejvyšší bonitu ohodnocenou úřední cenou cca 18 Kč/m2. Vyhláškové ceny půdy naleznete ZDE.