Kolik soli do játrové paštiky?
Na pečené maso:

300 g farmářského vepřového boku (kupte prorostlejší, pokud máte rádi tučné) 200 g farmářského vepřového plecka. 1 ČL soli.Játra, bůček a česnek semeleme, přidáme šťávu z upečeného bůčku, kterou jsme předem scedili, dochutíme solí a pepřem. Promíchanou paštiku plníme do skleniček, ale jen trochu přes polovinu, aby při zavařování paštika nevykypěla. Zavařujeme mírně 2 hodiny.Skládá se z nového koření, zázvoru, pepře černého, muškátového ořechu, bazalky, tymiánu, bobkového listu, skořice a soli. Paštikové koření můžeme použít i k ochucení dušených jater a ledvinek, na různá dušená masa typu ragú, dušené hovězí plátky, na skopové, vepřové, králičí i drůbeží maso.

Jak dlouho vařit domácí paštiku : Vložíme je do hrnce tak, aby teplá voda dosahovala do poloviny výšky sklenice. Poté vaříme asi hodinu při teplotě 95 °C. Hotové paštiky necháme vychladnout a ideálně odležet 2–3 dny. Skladujeme v lednici.

Jaké koření do játrové paštiky

Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.

Jak dlouho sterilovat paštiku : Sklenice vložíme do hrnce na zavařování a zavařujeme na 80 až 90 stupňů asi jednu hodinu. Po zavaření sklenice otočíme na cca 10 minut dnem vzhůru.

V ledničce vydrží paštika týden, pod přepuštěným máslem dva.

Paštiku si můžete zavařit do sklenic a uchovat ji tak déle! Paštiku naplníme do skleniček 100-150 ml a uzavřeme. Vložíme do zavařovacího hrnce a tepelně opracováváme 80 min při teplotě 80°C. Skladujeme v chladničce.

Jak namíchat paštikové koření

Pokud se do domácí paštiky zamilujete, můžete si připravit i vlastní směs koření. Výborná je směs 1 g skořice, 1 g tymiánu, 2 g sušeného zázvoru, 2 g bobkového listu, 4 g muškátového oříšku, 6 g nového koření a 8 g černého pepře. Nejprve ji vysušte v mírně vyhřáté troubě a pak vše jemně umelte nebo utlučte v hmoždíři.Paštika na rychlou spotřebu

Kořeníme bylinkami (tymián, rozmarýn atd), kořením, dochutit můžeme česnekem, sušenými brusinkami, sekanými mandlemi, troškou kvalitního alkoholu (brandy, portské), houbami apod. Játra lze nastavit tepelně upraveným tučnějším masem.První možnost, jak paštiku připravit, je rychle opéct v pánvi játra nakrájená na nudličky, ochutit je a rozmixovat s máslem na kaši. Tím vznikne jemná, hebká, natírací paštika. Druhý způsob vyžaduje mleté syrové maso, sekaná syrová játra, paštikovou formu a šetrné pečení ve vodní lázni.

Paštika po vychlazení také více ztuhne, takže se jí nebojte podle uvážení trochu naředit (např. vývarem nebo další šlehačkou; více kokosového mléka ale nedávejte, ať není chuť kokosu příliš výrazná). Pokud chcete paštiku opravdu velmi jemnou, propasírujte ji po rozmixování ještě přes sítko.

Jak skladovat paštiku : Čerstvou játrovou paštiku je možné uchovávat v chladničce při teplotě dva až čtyři stupně, ale musí se rychle zkonzumovat. Ostatně játrová paštika by se měla skladovat přímo nad přihrádkou na zeleninu, kde je největší chlad. Již otevřené výrobky je třeba spotřebovat do několika dnů.

Jak dlouho vydrží v lednici domácí paštika : Paštiku ve skleničkách nechám vychladnout a pak odležet 24 hodin v chladničce. V ledničce vydrží paštika týden, pod přepuštěným máslem dva. Před podáváním ji nechám 30 minut prohřát na pokojovou teplotu. Sváteční variantu paštiky zdobím a ochucuju skvělým brusinkovým želé.

Jak poznat zkaženou paštiku

Ty mastnější mohou už po roce žluknout nebo změnit konzistenci, ale zase jsou více pečující. Ty sušší vydrží déle. Pokud mění barvu, konzistenci, vysychají a hrudkovatí, určitě je vyhoďte.

Minimální trvanlivost není tím, čím se zdá

Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu, a obal není poškozen. Jestli jste ovšem výrobek otevřeli a nespotřebovali celý, raději ho už vyhoďte.Většina lidí alespoň občas žvýká žvýkačku, ať už kvůli pocitu svěžího dechu nebo touze zahnat hlad. Plátky či dražé vypadají nevinně, ale skrývají různé potenciálně rizikové látky. Třeba ty, které jsou podezřívány z vlivu na vznik alergií či rakoviny. Žvýkáním si ale můžete zadělat i na žaludeční vředy či nadváhu.

Co se stane když sním prošlý jogurt : Vyhazovat je možná považujete za obezřetné, ale ve skutečnosti je to zbytečné plýtvání. Ve většině případů pár dní prošlému jogurtu, mléku, tvarohu a dalším vůbec nevadí. Obvykle se uvádí doba jeden týden, kdy lze tyto produkty (při správném skladování) bez problému konzumovat.