Kolik solí na pečenou kachnu?
Kachnu pečeme pozvolna v troubě vyhřáté na 160 °C asi 2 až 3 hodiny podle velikosti. V pekáči ji pouze na začátku mírně podlijeme vodou a v první polovině pečení ji pečeme zakrytou. Kachna je hotová, když se maso na stehnech zcela odděluje od kosti. Upečenou kachnu před podáváním necháme zakrytou odpočívat.Kachnu vložíme do vyhřáté trouby na 90 °C a pečeme ji 7 hodin. Poté teplotu zvýšíme na 120 °C a pečeme dalších 5 hodin. Na poslední hodinu teplotu ještě zvýšíme, aby se vytvořila pěkná kůrčička. Kachnu během pečení průběžně potíráme vypečeným tukem smíchaným s medem.Očištěnou, opláchnutou a osušenou kachnu stejnoměrně posolte vně i uvnitř, posypte kmínem a dejte do pekáče prsíčky dolů. Ten vložte do trouby předehřáté na 180, u horkovzdušné na 160 °C. Za občasného podlévání vodou pečte zhruba hodinu, až začne červenat. V tučných částech propíchejte vidličkou, aby se vypékalo sádlo.

Co se hodí k pečené kachně : Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.

Jak nastavit troubu na kachnu

Pekáček s kachnou vložte do trouby (s roštem zasunutým do dolní třetiny trouby) a termostat nastavte na 120 stupňů. Pečte bez jakýchkoli zásahů a průzkumných manévrů (včetně otvírání trouby nebo nadzvedávání víka) 5 až 6 hodin. Na přesném čase v tomto případě rozhodně nesejde.

Jak naložit kachnu před pečením : Pak kachnu důkladně ze všech stran osolte zhruba lžičkou soli, třetina z toho by měla přijít do útrob kachny. Kůži pak ještě ze všech stran posypte kmínem. Takto připravenou kachnu vložte do pekáčku s dobře přiléhajícím víkem či pokličkou. Pasovat by do něj měla tak akorát, aby ji pěkně "objal".

Postup přípravy

Kachnu položíme na záda (prsama nahoru) do suchého pekáče. Pekáč uzavřeme a vložíme do trouby. Teplotu nařídíme na 120 °C a pečeme 4,5 hodiny, aniž podléváme nebo otevíráme troubu či pekáč. Po uplynulé době pekáč odkryjeme, zvýšíme teplotu na 200 °C a dopečeme ještě asi 20 minut, kvůli křupavé kůžičce.

Pekáček s kachnou vložte do trouby (s roštem zasunutým do dolní třetiny trouby) a termostat nastavte na 120 °C. Pečte bez jakýchkoli zásahů a průzkumných manévrů (včetně otvírání trouby nebo nadzvedávání víka) 5-6 hodin, na přesném čase v tomto případě rozhodně nesejde.

Co všechno se dá dělat v horkovzdušné troubě

Co lze v horkovzdušné fritéze připravovat

  • předsmažené a domácí hranolky, americké brambory, krokety, kuřecí nugetky, obalované kuřecí řízky,
  • masové a zeleninové kuličky, karbanátky, obalovaná kuřecí stehna, jarní závitky,
  • smaženou a pečenou zeleninu,
  • polotovary z listového těsta, rozpékané pečivo, muffiny nebo popcorn.

Jako zeleninová příloha se hodí nakládané feferonky, čerstvé kysané zelí nebo stále oblíbenější červené zelí. Místo dezertu si můžete dopřát placky nasladko.Čas a teplota pečení

  1. 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
  2. 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
  3. 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
  4. 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)


Maso zbavíme peří a "brček", nasolíme (solí nešetříme) a okmínujeme. Vložíme do suchého kastrolu nebo rendlíku, přiklopíme a dáme do trouby vyhřáté na 120 °C. Nepodléváme a 3 hodiny si toho vůbec nevšímáme. Po této době zvýšíme teplotu na 200 °C, přidáme trochu vody a zakryté pečeme dalších cca 40 minut.

Jak péct řízky v horkovzdušné troubě : Jak na to:

Řízky vyklepejte, posolte a opepřete. Obalte je v klasickém „trojobalu“ – mouka, vejce, strouhanka. Fritézu předehřejte na 200 °C, do koše vložte obalené řízky a smažte je 10–15 min.

Jak péct maso v horkovzdušné troubě : Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.

Jaký knedlík se hodí ke kachně

Špekové knedlíky jsou totiž báječným partnerem kysaného zelí a špenátu, které se k pečené kachně podávají. Jejich příprava není vůbec složitá. Jen na rozdíl od běžných knedlíků se nevaří jako váleček, ale samostatně jako koule.

Marinujte kachní maso s touto směsí koření, sójovou omáčkou a medem.

  • Složení: cukr, sůl, byliny a koření (česnek, šalotka, citrónová tráva, koriandr, badyán, galangal, fenykl, hřebíček, skořice), zvýrazňovač chuti: E621, barvivo E150c, aroma.
  • Hmotnost: 50 g.
  • Země původu: Thajsko.

Čas a teplota pečení

  1. 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
  2. 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
  3. 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
  4. 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)

Proč nepeče trouba zespodu : Nejčastějším důvodem, proč elektrická trouba nehřeje, bývají vadná topná tělesa – nebo jen jedno z nich. Závada se může týkat spodního, horního i grilovacího topného tělesa. Vzhledem k tomu, že k výměně je nutná práce s elektřinou, nedoporučujeme v žádném případě provádět opravu elektrické trouby svépomocí.