Popis: Schodiště se skládá ze 3 schodů v přízemí, pak otočka o 180 stupňů, 15 schodů do 1. patra, otočka o 180 stupňů, rovinka, otočka o 180 stupňů, 16 schodů do 2. patra a pak dále střídavě rovinka a 16 schodů až do 12. patra.Sklon schodiště by měl být u bytových a občanských staveb maximálně 35o . Maximální počet stupňů v jednom rameni je 16 a u rodinných domů 18, minimální počet jsou 3 schody. Vychází z průchozí šířky pro jednoho člověka – 550mm ( doporučená hodnota 600 mm).Základní vzorec pro výpočet schodiště: 2*h+b= 630mm
V tomto vzorci "h" představuje výšku jednoho schodu a "b" šířku jednoho schodu. Celý tento vzorec přečteme takto: výšku jednoho schodu vynásobíme dvakrát a přičteme šířku a výsledek musí být 630 mm, což je průměrná délka kroku.
Jaká by měla být výška schodů : Ideální výška schodu v rodinném či bytovém domě se pohybuje mezi 15 až 18 centimetry. Všechny schody pak musejí být stejně vysoké. Co se týče pohodlí, tak 180 milimetrů je již na hraně, přičemž 190 milimetrů je maximální výška schodu v rodinném nebo bytovém domě.
Jak vypočítat počet schodů
Určení výšky stupně.
Výška podlaží se dělí předpokládanou požadovanou výškou stupňů. Pokud předpokládáme hodnotu např. 18 cm a výšku patra 250 cm, získáme počet schodů z akce: 250 cm : 18 cm = 13,88 cm. Zaokrouhlete výsledek na celé číslo, počet potřebných schodů je 14.
Kolik je jedno patro : Na jedno vystoupané patro jsou počítány 3 metry (10 stop).
Kolik schodů musí vybetonovat, má-li být výška schodu minimálně 17cm a maximálně 20cm, hloubka schodu musí být minimálně 30cm.
Určení výšky stupně.
Výška podlaží se dělí předpokládanou požadovanou výškou stupňů. Pokud předpokládáme hodnotu např. 18 cm a výšku patra 250 cm, získáme počet schodů z akce: 250 cm : 18 cm = 13,88 cm. Zaokrouhlete výsledek na celé číslo, počet potřebných schodů je 14.
Jak se měří schody
KROK ZA KROKEM: Jak postupovat při výpočtu schodiště
- Zjistíme výšku, kterou má schodiště překonat.
- Zvolíme výšku schodišťového stupně h (150, 160, 170 nebo 180 mm) a tou následně podělíme výšku schodiště.
- Výšku schodiště vydělíme počtem schodů a dostaneme konečnou výšku schodišťového stupně.
Optimální výška stupně se pohybuje v rozmezí 150 – 180 mm. Šířka stupně (tzn. půdorysného průmětu hran schodiště) je nejméně 210 mm, přičemž šířka samotné stupnice (tzn. nášlapné plochy) musí být nejméně 250 mm.Jak měřit schody – obecná pravidla
Velikost od 60 cm do 65 cm byla přijata z důvodu, že jde o průměrnou délku kroku dospělého muže. Maximální výška schodu je zase 19 cm a šířka schodů by měla být alespoň 80 cm. Hovoříme však o schodech v rodinných domech. Pro schodiště do sklepa a na půdu platí i jiné normy.
Zárubeň dveří na podestě tohoto schodiště není půdorysně vzdálena alespoň 350 mm od hrany schodišťového stupně. Počet výšek stupňů v jednom schodišťovém rameni musí být nejméně 3 a nejvýše 18, doporučuje se 16. Je-li třeba delší schodiště, vkládá se tzv. vložená podesta.
Jak se počítají patra : Podlaží je jedna úroveň budovy v dané výšce nad či pod zemí. Počet podlaží je jedním ze základních údajů o budově a je roven počtu podlah, které dům má, bez ohledu na to, zda tato podlaží jsou v podzemí nebo v přízemí anebo u poschoďového domu nad přízemím.
Jak vysoko je 5 patro : PATRO" (300 x 150 mm)
Jak široký má být schod
Minimální průchozí šířka hlavního schodiště v rodinném domě je požadována 900 mm (lépe však volit 1000 mm nebo i více). Obecně se ale šířka schodiště určuje v násobcích 600 mm (což odpovídá šířce průchodu jednoho člověka).
Zázračné schody: posílíte nohy, ruce i svaly okolo páteře
Provedení cviku: Pravou nohu a levou ruku posuňte o schod výš. Pak levou nohu a pravou ruku posuňte o další schod výš. Pohyby pravidelně střídejte – lezte po schodech nahoru jako rak. Po celou dobu stahujte ramena a lopatky k sobě a dolů k pasu.Šířka stupňů: Ta bývá nejčastěji okolo 30 cm. Šířka schodiště: Ta závisí na počtu ramen, ale k tomu se ještě dostaneme. Šířka schodišťového ramene: Nejvhodnější je 100 cm. Sklon schodiště: Nejčastěji bývá sklon 25° nebo 30°.
Proč chodit do schodů : Běh do schodů a jejich následné scházení nebo sbíhání – tyto aktivity jsou pro naše zdraví velmi přínosné, jelikož povzbuzují krevní oběh, pomáhají odbourávat stres, zlepšují soustředění a dodávají energii. Stejně jako při klasickém běhu, i při běhání do schodů je důležitá technika pohybu.