Kolik prostupu do základů?
Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.Betonová deska

V terénu vytvořte jámu o hloubce 250 mm, kterou vyplňte štěrkem (výška 100 – 200 mm), frakce 16 – 32 mm. Štěrk zhutněte vibračním válcem nebo deskou, aby podloží bylo stabilní.Ve většině případů nám dostatečnou ochranu před prachem, částečkami půdy, prorůstání koření a vnikání hmyzu nebo hlodavců zajistí ručně nanesená těsnící malta, beton, silikátové či epoxidové tmely nebo expandující PUR pěna. Pochopitelně tam, kde hrozí výskyt hlodavců, jsou studnařské PUR pěny pouze pozvánkou k hostině.

Co se dává pod základovou desku : Základovou desku spojující základové pasy zpravidla podsypáváme štěrkopískem, štěrkem či takzvaným kačírkem.

Jak hluboký základ pro zídku

To naprosto záleží na výšce zídky. Čím vyšší ji chcete mít, tím hlubší musí být základ. Pro zahradní zídku s výškou 1,50 m naplánujte základ hluboký 80 cm a skládající se ze dvou vrstev. První vrstvou bude štěrk a tato vrstva by měla být vysoká 35 cm.

Jak hluboky základ na garaz : Patky pod plechovou garáž doporučujeme vybetonovat o rozměru min. 30 x 30 cm. Doporučená hloubka patek je min. 80 cm pod úroveň upraveného terénu, aby bylo dosaženo nezámrzné hloubky.

Tloušťka základové desky se dle statického návrhu pohybuje ve stejných hodnotách jako pasy tedy 500 až 1200 mm. Mezi zásadní nevýhody patří především velká spotřeba materiálu a to nejen betonu ale i armatur pro zajištění alespoň minimálního vyztužení.

Samotná základová deska z betonu se však umísťuje až nad úroveň terénu. Tloušťka základové desky i pasů vychází ze statického návrhu a pohybuje se zpravidla v rozmezí od 500 do 1200 mm.

Jak zaizolovat prostup

Veškeré kouty, prostupy, rohy jsou vybandážované páskou weberBE-14 nebo prvky Schlüter®-KERDI-KEBA, které se vloží do první vrstvy hmoty terizol. Kouty, rohy a prostupy je též možné bandážovat speciálními bandážemi firmy DURAL (vnější a vnitřní roh, prostup). Druhá vrstva izolace terizol se nanáší cca po 6 hod.Pokud potřebujeme delší vedení nežli je balení, je nutné zakoupit spojky těchto chrániček, kterými se dvě chránicí trubky Kopoflex spojí k sobě a pokud je potřebujete utěsnit, použijte těsnící kroužek pro krytí IP67.Do základní desky se instaluje procesor, paměti a rozšiřující karty, připojují se k ní také disketové mechaniky, pevné disky a další zařízení. Základní desky se od sebe liší například svou velikostí nebo tím, jaké procesory a paměti se do nich mohou instalovat, jaké mají uspořádání, komponent a podobně.

Základové desky a pasy rodinných domů

V případě zvodnělého podloží při výstavbě základů pod rodinné domy se používá pro účely urychlení sedání podsyp ze štěrku nebo štěrkopísku. Při následné betonáži je potom na takto upravený povrch vhodné uložit geotextilii (případně fólii).

Jak zpevnit kamennou zeď : Korunu zídky lze realizovat nepravidelně, anebo s pomocí plochých kamenů či kamenných desek. Zároveň můžete celou zídku zpevnit tím, že ji osadíte rostlinami. K tomuto účelu se nejlépe hodí sukulenty, kterým nevadí sucho. U jiných rostlin je zapotřebí do spár přidat společně s rostlinou i trochu substrátu.

Kolik je Nezamrzna hloubka : Nezámrzná hloubka je taková hloubka pod povrchem rostlého terénu, kde nedochází k promrzání zeminy ani v průběhu chladné části roku. V mírném podnebném pásu, tedy i na území České republiky, je za nezámrznou hloubku ve stavebnictví považována úroveň 80 – 140 cm pod povrchem, podle druhu zeminy.

Proč betonovat do nezámrzné hloubky

Betonování by mělo probíhat až do nezámrzné hloubky, jinak hrozí, že přes zimu promrzne zemina kolem betonu. Určitě jste již viděli různě vychýlené nebo nakloněné sloupky. Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe.

V ideálním případě byste se měli prokopat do nezámrzné hloubky, tedy kolem 70 až 80 cm.Někdy tvoří podkladní beton již první vrstvu podlahy na upraveném terénu, lze na něj zakládat příčky v nejnižším podlaží. Tloušťka podkladního betonu se většinou pohybuje mezi 50-150 mm. Jako podklad pro základovou desku postačí obvykle tloušťka 50 mm.

Kolik stojí metr čtvereční základové desky : Kolik stojí základová deska Výstavba základové desky na štěrku svépomocí vyjde u běžného domu se zastavěnou plochou 150 m2 zhruba na 150–220 tisíc korun. Cena za 1 m2 plochy základové desky tak zaplatíte 1 000 – 1 500 Kč. Pokud se však se stavbou základové desky obrátíte na firmu, počítejte s cenou až 3 000 Kč/m2.