Z českých supermarketů přenechávají prošlé potraviny potravinovým bankám například řetězce Tesco, Globus, Ahold, Lidl nebo Globus. Převážně se jedná o trvanlivé potraviny, u nichž je datum spotřeby spíše orientační.Jedná se o vyhnutelný odpad, tedy jídlo, které se bývalo dalo sníst. Samotní obyvatelé přitom dle svého úsudku odhadují jen 12,27 kg. Snížit plýtvání jídlem může každý z nás.Jídlo rozdělte na porce a ty zmrazujte jednotlivě, je to praktičtější, nádoby označte popiskem a datem uložení, abyste nezapomněli, co je co. I když je to trochu přípravné práce navíc, zmrazení vám ušetří spoustu času, který byste později trávili vařením, přípravou jídla nebo dokonce i nakupováním.
Kde se nejvíce plýtvá jídlem : 10 zemí, kde se nejvíce plýtvá jídlem
- USA – 760 kg na osobu a rok. Podívejte se na deset zemí, kde se nejvíce plní odpadkové koše jídlem. Pro srovnání – v Česku se vyhazuje „jen“ přibližně 69 kg potravin na jednoho obyvatele ročně.
- Austrálie – 690 kg na osobu a rok.
- Dánsko – 660 kg na osobu a rok.
Kolik jídla se ročně vyhodí v ČR
V českých jídelnách a rychlých občerstveních se denně vyhodí až 45 kg hotového jídla a zbytků, což za rok činí zhruba 27 000 tun. Tyto a další údaje obsahuje nově vydaná příručka a plakát Jak šetřit jídlem shrnující výsledky výzkumného projektu RedPot, který podpořila Technologická agentura ČR v rámci programu ÉTA.
Co se stane když sním zkažené jídlo : Jak se projevuje otrava z jídla Pokud bylo jídlo kontaminované bakteriálními toxiny, nenechají na sebe projevy dlouho čekat. Už za několik málo hodin se ohlásí nevolnost, zvracení, vodnatý průjem spolu s bolestmi břicha. Naštěstí tyto akutní potíže nemívají dlouhé trvání a po 1-2 dnech ustupují.
Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá přibližně 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti.
Podle studie amerického think-tanku World Resources Institute se ukazuje, že pokud by plýtvání potravinami bylo státem, byl by svými emisemi po Číně a Spojených státech třetím největším znečišťovatelem. Produkce potravin má také na svědomí více skleníkových plynů než lodní, letecká a automobilová doprava dohromady.
Po čem se nejvíce tloustne
Po čem se nejvíce tloustne Odpověď je jednoduchá. Potraviny s vysokým obsahem cukru, které nám nejvíc chutnají. Takových potravin je nespočet, stejně jako potravin, o kterých ani netušíme, že mají vysoký obsah kalorií v jídle, patří mezi nejkaloričtější potraviny a že se po nich tloustne.Základní zjištění výzkumu ukázalo, že každý Čech v průměru ročně vyhodí 57 kg jídla. Pro celou republiku se pak tedy jedná o zhruba 605 500 tun potravinového odpadu za rok.V první řadě jde o rozdíly v DPH – v Německu je na potraviny 7 %, v Česku 15 %. To znamená, jak Prouza pro deník FORUM 24 vysvětlil, že 35 Kč z 60 Kč cenového rozdílu, o kterém mluvil při svém nákupu premiér Fiala, způsobila vyšší DPH v České republice. Zadruhé jde o euro.
Pomoci může i pití většího množství tekutin – dejte si šálek teplého mátového, heřmánkového nebo zázvorového čaje nebo si zkuste do sklenice s vodou vymačkat čerstvě rozkrojený citron. Při žaludeční nevolnosti může pomoci i čerstvý vzduch – jděte na procházku nebo si alespoň otevřete okna.
Jak se zbavit zvracení : Odpočívejte vleže, ve tmě, v tichu bez zvuků, bez puštěné televize. V pokoji důkladně vyvětrejte. Uleví studený obklad na čelo, vypláchnutí úst či vyčištění zubů, aby zmizel palčivý a dráždivý kyselý zápach. Ten totiž může vyvolávat další ataky nevolnosti.
Kolik lidí se ročně udusí jídlem : Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá přibližně 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti.
Proč jíst pomalu
Čím pomaleji jíte, tím lépe své jídlo rozžvýkáte a tím přispějete k lepšímu trávení. Tento proces začíná už v ústech, při žvýkání jsou produkovány sliny, které hrají při trávení zásadní roli. Čím víc práce odvedou vaše ústa, tím méně se bude muset namáhat váš žaludek.
Nastává, když jíme velmi málo sacharidů a tělo spálí i veškeré uložené sacharidy (glykogen). Na rozdíl od spalování cukrů má režim spalování tuků řadu výhod: méně chutí na sladké (a na jídlo obecně), jasnější mysl, stálá energie a lepší kontrola tělesné hmotnosti (díky ketóze dochází ke svalování tukové tkáně).Dalším důvodem, proč se po pivu tloustne, je fakt, že pivo samo o sobě je poměrně kalorický nápoj – odtud také jeho přezdívka „tekutý chléb". Jedna sklenice piva v průměru obsahuje přibližně 150 kalorií, takže pokud si jich dáte dostatek, můžete po nich samotných ztloustnout více než po tučném obědě ve fastfoodu.
Kolik tun potravin se vyhodí ročně : Podle Organizace pro zemědělství a výživu (FAO) se každý rok na světě vyhodí až jedna třetina vyprodukovaných potravin, což je asi 1,3 miliardy tun. Na jednoho Evropana připadá přibližně 96 až 115 kilogramů vyhozeného jídla za rok. Více než polovinu mají na svědomí domácnosti.