Zákon pronajímateli ukládá povinnost vrátit nájemci jistotu navýšenou o úroky za dobu od jejího poskytnutí do vrácení. Na výši úroků se může pronajímatel s nájemcem dohodnout v nájemní smlouvě. Nájemce má však právo nejméně na úroky ve výši zákonné sazby. Žádná zákonná sazba na úroky z jistoty však neexistuje.Kauce u nájemní smlouvy
Kauce není ze zákona povinná, a proto je možné sehnat i nájem bez kauce. Pokud ale kauce stanovena je, pak smí její výše činit maximálně trojnásobek měsíční platby nájemce.Občanský zákoník jasně stanoví, že pronajímatel vrátí nájemci kauci při skončení nájmu. Tedy nikoliv až za rok, po provedení všech vyúčtování. Takže pokud se ocitnete v této situaci, máte právo požadovat vrácení kauce spolu s úroky.
Kolik činí úrok z prodlení : 15,00 % p.a., pokud k prodlení došlo ve druhém pololetí roku 2022 nebo prvém či druhém pololetí roku 2023. 11,75% p.a., pokud k prodlení došlo v prvém pololetí roku 2022. 8,50 % p.a., pokud k prodlení došlo v druhém pololetí roku 2021.
Kolik procent je urok z kauce
Výše úroku
Nájemník má tedy právo na úroky a to ve výši zákonné sazby. Konkrétní výši úroků však zákon nestanovuje. Měřítkem však můžou být úroky, které by poskytla banka v místě bydliště pronajímatele. Aktuálně se výše úroku pohybuje okolo 9-11 %.
Na co je vratná kauce : Vratná kauce
S vratnou kaucí se setkáme u pronájmu bytů, kdy většina pronajímatelů trvá na vratné kauci, kterou platíte při podpisu smlouvy. Je obvykle v řádech 1-3 nájmů dopředu. Pronajímatel se tak chrání před výpadkem placení nájemného a jistí si, že nájemník v budoucnu předá byt zpátky v pořádku.
Pokud nemáte dost peněz na zaplacení nájmu nebo kauce, můžete požádat o peněžní pomoc stát, konkrétně Úřad práce ČR (kontaktní pracoviště v místě Vašeho trvalého či přechodného bydliště). Pro zaplacení nájmu nebo poplatku za ubytování slouží příspěvek a doplatek na bydlení, o které zažádejte na Úřadu práce ČR.
Mnohdy se hájí tím, že čekají na vyúčtování energií ze strany dodavatelů, a ponechají si proto kauci, dokud jej nedostanou a nebudou si jisti, že po nájemci nezůstane dluh. Jenže zákon jasně říká, že musí být jistota vrácena v den skončení nájmu, nejpozději pak do 1 měsíce od ukončení a předání bytu / domu.
Jak vypočítat úrok
Velikost denního úroku si můžete vypočítat podle následujícího vzorce: Denní úrok = účetní zůstatek účtu na konci každého dne*úroková sazba v procentech/(365*100). Celková částka úroků, kterou vám připíšeme na účet, je tedy součtem úroků za všechny dny, kdy jsme vám peníze na účtu v daném měsíci úročili.Zákonná výše úroků z prodlení je od 1.1.2014 stanovena nařízením vlády podle § 1968: „Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 procentních bodů. “ Neboli: 8 % + aktuální REPO sazba ČNB.Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 4,17 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 3,29 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 3,14 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů poklesla na 8,73 % a sazba z ostatních úvěrů nepatrně vzrostla na hodnotu 4,65 %.
Složené úročení je to, že se úrok nepočítá jenom ze vkladu (finančníci říkají z jistiny vkladu), ale připočítává se k němu i úrok z již připsaných úroků (připsané úroky se stávají součástí jistiny a úročí se v dalším úrokovém období spolu s ní).
Co se může strhnout z kauce : Na co může majitel vratnou kauci využít
Jedná se například o nedoplatky na energiích a službách, samotném nájemném, nebo o náklady na opravu nemovitosti či jejího vybavení. Důvody k využití, resp. zaplacení potřebného z vratné kauce, mohou být následující: nájemce uhradil nájemné pouze z části nebo vůbec.
Kam jít bydlet bez peněz : Můžete využít noclehárny, azylové domy nebo ubytovny. Seznam azylových domů a nocleháren včetně kontaktů najdete na této mapě. Noclehárny slouží jako krátkodobé ubytování. Mohou vám tedy pomoci k přečkání pár nocí, než najdete jiné bydlení.
Kdy muze nájemce zvednout nájem
Ke zvýšení nájemného dohodou může pronajímatel přistoupit jen jednou ročně. Pronajímatel má zároveň právo navýšit nájemné v případě, kdy se zlepšila kvalita bydlení například v souladu s proběhnutou rekonstrukcí nebo stavebními úpravami. Takové navýšení nesmí překročit 10 % původního nájemného.
Úrok pět procent získá ten, kdo na Pravidelné spoření uloží od 250 do 1000 korun měsíčně – ani míň, ani víc. Na účtu je pak musí nechat celý rok (dvanáct po sobě jdoucích měsíců) a nesnížit ani korunu, teprve pak se pětiprocentní úrok připíše.částka, kterou zaplatíte navíc, počítá z jistiny (dlužné částky), úrokové sazby a časového úseku, za který se daný úrok počítá. Pokud třeba máte úrokovou sazbu 7 % p. a., je hodnota časového úseku rovna počtu roků, po které splácíte. Pro výpočet úroku lze pak použít tento vzorec: Úrok = (jistina × sazba × čas) / 100.
Jak spočítat úrok vzorec : Úrok u ze zapůjčené částky K při úrokové sazbě i spočítáme takto: u = K\cdot i. Již víme, že výše úroku u souvisí s úrokovou sazbou i a kapitálem K.