Kolik pixelů vidí lidské oko?
Světlo prostupuje sklivcem a na sítnici vytvoří obraz. Sítnice je tvořena 130 miliony tyčinek pro citlivost vidění a 7 miliony čípků pro vidění barevné. S nadsázkou můžeme říct, že lidské oko je vlastně 137 megapixelový fotoaparát.Pro plynulou grafiku, při které lidské oko nerozezná jednotlivé obrazy, je minimální hodnota 24 fps. Bezproblémový chod hry zaručí hodnota 60 fps.Naše oči umí rozeznat až 10 milionů barev

Lidské oko dokáže vnímat barvy o vlnové délce od 380 do 760 nanometrů.

Kolik je čípků v oku : V lidské sítnici je asi 6 milionů čípků.

Jakou clonu má lidske oko

oční koule (bulbus oculi) – mírně asymetrická koule, jejíž sagitální průměr (průměr oční koule měřený v horizontální rovině procházející středem oka v předozadním směru) je asi 25 mm, transversální průměr je asi 24 mm. Hloubka přední komory, v níž je komorová voda, je 3,5 mm.

Jak vidí člověk s 0 5 dioptriemi : Vzdálenost, do níž myop vidí ostře, je dána převrácenou hodnotou počtu jeho dioptrií v metrech, přičemž u myopie se uvádí dioptrie v záporných hodnotách. Tedy např.: –0,5 D = ostré vidění nejdále do 2 metrů, –2 D = do 50 cm, –4 D = 25 cm, –6 D = 16,7 cm atd.

Celkově lidskou sítnici tvoří asi 130 milionů tyčinek a 7 milionů čípků – to odpovídá fotoaparátu s rozlišením asi 137 megapixelů. Nejmodernější přístroje mají sice rozlišení asi čtyřikrát větší, přesto v řadě hodnot na oko nestačí. Jde například o dynamický rozsah vidění, vyvážení bílé, ostření nebo noční vidění.

Oční čočka zaostřuje světlo vstupující do zornice, čímž na sítnici zajišťuje ostrý obraz. Čočka je elastická a při zaostřování předmětů na blízko a na dálku dokáže pomocí ciliárního svalu přizpůsobit svůj tvar. To znamená, že když pozorujeme předměty v blízké vzdálenosti, čočka se zakřiví a umožní tak ostré vidění.

Jak daleko může člověk vidět

Když kýchne člověk za volantem, ujede při běžné městské rychlosti 14 metrů poslepu. Zdravé lidské oči dovedou odlišit drobné předměty na vzdálenost asi 80 metrů. Světlo svíčky je možné vidět na vzdálenost až 30 km.Rozlišovací schopnost oka je minimální zorný úhel, pod kterým můžeme ze vzdálenosti \(d\) rozlišit dva body vzdálené \(y\). Má hodnotu přibližně jedné úhlové minuty. To odpovídá rozlišení asi 100 km na povrchu Měsíce při pohledu ze Země.Jedná se opravdu přibližně o pouhé 2% celé populace, což je opravdu fascinující. Genetická heterochromie je vrozená, ale může vzniknout i důsledkem nemoci či zranění. Skoro každý si hned představí např. jedno oko modré a druhé hnědé, nemusí tomu tak být.

V lidské sítnici se nachází 120–130 milionů tyčinek, tedy asi dvacetkrát více než čípků. To napovídá, že tyčinky jsou centrální buňky umožňující lidské vidění.

Kolik lidí mají modre oči : Zhruba 90 procent všech lidí na celém světě má hnědé oči.

Tato barva je totiž zvláště dominantně dědičná. Nejvzácnější barva očí je naopak zelená, vyskytuje se pouze u dvou procent lidí. Zbývajících osm procent má modrou nebo šedou barvu očí nebo smíšený tón.

Jak vidí lidské oko : Oční čočka zaostřuje světlo vstupující do zornice, čímž na sítnici zajišťuje ostrý obraz. Čočka je elastická a při zaostřování předmětů na blízko a na dálku dokáže pomocí ciliárního svalu přizpůsobit svůj tvar. To znamená, že když pozorujeme předměty v blízké vzdálenosti, čočka se zakřiví a umožní tak ostré vidění.

Jak vidí člověk s 1 dioptriemi

Čím vyšší je refrakční vada (vyšší dioptrie), tím blíže je daleký bod oku a tím kratší je vzdálenost, na kterou daný člověk vidí ostře. Pokud by měl dotyčný vadu např. -1 dioptrii, viděl by ostře předměty ve vzdálenosti maximálně 1 metr. V případě vady -2 dioptrie to bude 0,5 metru, při -3 dioptriích 0,33 metru atd.

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje slepotu jako zrakovou ostrost menší než 3/60 na lepším oku, a to i s použitím korekčních čoček. V mnoha zemích můžete být legálně slepí , pokud je vaše zraková ostrost 6/60 nebo horší.Koně vidí díky umístění očí na stranách hlavy svět v úhlu 350°, ale jejich vidění je naprosto odlišné od toho lidského. Rozsah zorného pole člověka je individuální a hodně závisí i na tvaru obličeje, avšak zpravidla se udává zorné pole v úhlu 180° až 200°. V porovnání s koňským viděním je to tedy velmi málo.

Jaký obraz vidíme okem : Oko je spojná optická soustava s měnitelnou ohniskovou vzdáleností. Vzniklý obraz je zmenšený, převrácený a skutečný.