U ústního otvoru tři páry čelistních nohou, kterými si přidržuje potravu a podává do úst. Pomocí pěti párů kráčivých končetin se pohybuje, drží potravu a v případě nebezpečí se brání. I na každém ze šesti článků zadečku je po jednom páru.
- Krab.
- Krevety.
- Humr.
- Langusta.
- Rak říční
- Krab říční
Korýši (Crustacea) jsou velká parafyletická skupina členovců, zpravidla klasifikovaná jako podkmen. Žijí především ve vodním prostředí, a to ve sladké i slané vodě, některé skupiny se však adaptovaly i k životu na souši, jmenovitě někteří stejnonožci (např. stínky nebo svinky).
Kdo má Krunyr : U nás žijí čtyři druhy. Raci mají mohutný krunýř (karapax), oči na stopkách, čelistní nožky (podávání potravy), první pár kráčivých nohou s mohutnými klepety, dlouhý zadeček ukončený ploutvičkou (vznikl přeměnou posledního článku).
Jaký je největší korýš světa
Krab palmový (Birgus latro) je největší suchozemský krab (tzv. krab poustevníček) a korýš vůbec. Patří do řádu desetinohých korýšů (Decapoda) a infrařádu Anomura.
Kolik párů končetin má rak : Tělo raka se skládá ze srostlé hlavohrudi a článkovaného zadečku, který je zakončen ocasní ploutvičkou. Na hlavohrudi se nachází ústní otvor, smyslové orgány a článkované kráčivé končetiny (pereopody neboli pereiopody), kterých má rak 5 párů.
Krabi mají 5 párů kráčivých nohou (pereiopody), první pár je zakončen klepety. Mají široce oválný plochý krunýř, zpravidla mohutná klepeta a jedno z klepet bývá dominantní. Nohy orientované do stran a redukovaný zadeček.
Vnitřní část krunýře tvoří přibližně 60 kostí. S krunýřem je tělo želvy pevně spojeno páteřními a žeberními kostmi, což v důsledku znamená, že želva nemůže ze svého krunýře vylézt. Vnější část krunýře je většinou pokryta štítovými destičkami z keratinu, některé druhy mají krunýř krytý jen silnou kůží.
Co má želva pod Krunyrem
Želva má páteř částečně srostlou s krunýřem (se štítovými deskami). Většina druhů dokáže zcela zatáhnout hlavu i končetiny a ocas. Některé druhy dokáží dokonce "přiklopit" pohyblivými krunýřovými deskami veškeré měkké části. Horní část krunýře se česky jmenuje karapax, dolní část plastron.Krabi mají 5 párů kráčivých nohou (pereiopody), první pár je zakončen klepety. Mají široce oválný plochý krunýř, zpravidla mohutná klepeta a jedno z klepet bývá dominantní. Nohy orientované do stran a redukovaný zadeček.Běžně dorůstá 40 cm, nohy mají rozpětí až jeden metr. Samci bývají větší než samice. Dospělí jedinci váží až 4,1 kg.
Rak kamenáč
První pár končetin je zakončen klepety. Rak se živí hlavně uhynulými živočichy. Dýchá žábrami, má žebříčkovitou nervovou soustavu.
Kolik nohou má Rak Ricni : Z hlavohrudi vyrůstají velká ši- roká klepeta, dva páry tykadel, oči na pohyblivých stopkách a pět párů kráčivých končetin.
Jak se jmenuje holka od kraba : Had-hadice, beran-beranice, jelen-jelenice, lev-levice, krab-krabice, tučňák-tučnice…
Co nesmi želva
Nevyhovující zdroje vápníku: rajče, broskev, salát, okurka, jahody, brokolice, meruňky, růžičková kapusta, květák, chřest, řepa, banán, švestky. Tyto potraviny se musí vždy poprášit doplňkem vápníku a neměly by sloužit jako hlavní zdroj krmení.
Horní část krunýře se česky jmenuje karapax, dolní část plastron. Obvykle má želví karapax 5 hřbetních desek, 8 "žeberních" a 24 postranních: Jejich počet (to, jde-li o párové nebo nepárové) a tvar plastronu jsou jedním z hlavních rozlišovacích znaků mezi podobnými druhy.Želvy se líhnou s měkkým krunýřem. To je z důvodu, že se plod ve vejci přizpůsobuje tvarem samotnému vejci (krunýř je "pokrčený", želva je přehnutá přes plastron). Trvá několik dní, než se mláděti krunýř "narovná", a přibližně rok, než želvě krunýř úplně ztvrdne.
Proč chodí rak pozadu : Protože, když ho uvaříme, rak zčervená. A chodí rak pozpátku Většinou couvá do vody, očekává totiž nebezpečí ze souše, nikoli z vody, takže vlastně „leze pozpátku.