Nejde-li o souběžnou jízdu nebo o jízdu podle § 12 odst. 2, smějí vozidla přejíždět přes železniční přejezd jen v jednom jízdním proudu. Ve vzdálenosti 50 m před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h.Pokud je přejezd vybaven světelnou signalizací a bliká-li bílé přejezdové světlo, pak je možno jet nejvyšší rychlostí jízdy 50 km/h. Přes železniční přejezd bez světelné signalizace je pak maximální rychlost stanovena na 30 km/h.Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů v hodině. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině.
Jak funguje železniční přejezd : Kolejový obvod funguje tak, že kolejnice fungují jako vodiče. V určitém místě jsou kolejnice přerušeny a izolovány. Tím, že na toto místo vjede vlak, spojí nápravou levou kolejnici s pravou, uzavře obvod (ve skutečnosti dokonce vyzkratuje) a tím vyšle signál PZZ.
Kolik se může jet po dálnici
Na dálnicích mohou jet motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny a autobusy rychlostí max. 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla max. 110 km/h, ostatní pak max. 80 km/h.
Kdy musím zastavit před železničním přejezdem : Pravidla stanovují, že řidiči musí jet jen tak rychle, aby zvládli zastavit vozidlo před přejezdem v případě, že začnou blikat červená světla. Důvod je jasný – železniční přejezd patří mezi nejrizikovější místa na silnici.
Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h.
Železniční přejezdy, které jsou označené pouze výstražným křížem a nedisponují žádným zabezpečovacím a siganlizačním zařízením, vyžadují největší pozornost řidičů. Ti se musí před přejezdem rozhlédnout a přesvědčit, že nepřijíždí vlak. Vlak před tímto typem přejezdu musí houkat, proto je vhodné zapojit i sluch.
Co ruší omezení rychlostí
č. 30/2001 Sb., podle kterého: „Zákaz, omezení nebo příkaz vyplývající ze svislé dopravní značky končí na vzdálenější hranici nejbližší křižovatky, pokud není dříve ukončen jinak. “není-li železniční přejezd opatřený světelnou signalizací, lze přejezd přejet rychlostí 30 km/h (tato rychlost je platná již 50 metrů před přejezdem) v blízkosti přejezdu je zakázáno provádět úkony, které by mohly plynulost a bezpečnost silničního provozu ohrozit (předjíždět, otáčet se a podobně)„Když auto uvízne na přejezdu a nemůže se vlastními silami dostat pryč, pak je lepší než se ho pokoušet vyprostit zavolat na linku 112 a zastavit dopravu. Všechny přejezdy, ať se závorami nebo bez nich, jsou opatřeny čísly, která jsou umístěna na zadní straně skříně závor, nebo na zadní straně výstražného kříže.
Mimo obec smí jet řidič s vozidlem rychlostí nejvýše 90 km/h, na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla maximálně rychlostí 130 km/h. Tyto limity mohou být místním dopravním značením sníženy, nikoliv však zvýšeny. Pro vozidla s hmotností nad 3,5 t platí obecný rychlostní limit 80 km/h.
Kolik můžu jet na dálnici 2024 : Změna se od 1. ledna 2024 dotkne nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích. V současnosti platí, že na dálnici smíte jet nanejvýš 130 kilometrů za hodinu.
Kdy můžu zastavit na prechodu : Řidič nesmí předjíždět na přechodu pro chodce a bezprostředně před ním. Řidič nesmí zastavit a stát na přechodu pro chodce a ve vzdálenosti kratší než 5 m před ním.
Kolik můžu jet mimo obec
Rychlostní limit pro motorová vozidla s maximální hmotností do 3,5 tuny a pro autobusy mimo město je 90 km/h. Vozidla s hmotností nad 3,5 tuny mohou jet maximálně 80 km/h. Na dálnicích mohou jet motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny a autobusy rychlostí max. 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla max.
V pěší zóně smí řidič jet rychlostí nejvýše 20 km/h. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči chodcům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště.Pokud zpoždění mezi výchozí a cílovou stanicí činí 60 až 119 minut, může cestující od železničního dopravce požadovat odškodnění ve výši 25 % ceny jízdenky. U zpoždění přesahujícího 120 minut činí výše kompenzace 50 % ceny jízdenky. Ani v jednom případě ale cestující neztrácí nárok na přepravu.
Kolik se může jet v obci : Obecně platí, že v obci smí vozidlo jet maximálně rychlostí 50 km/h. Po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, která prochází obcí, je možné jet rychlostí 80 km/h. To ovšem platí pouze v případě, že místní dopravní značení nepřikazuje rychlost jinou.