Meditace po dobu 10 minut denně je mnohem lepší volba než meditace po dobu 70 minut jednou týdně. Pokuste se meditovat častěji (každý den, pokud je to možné), a to i přesto, že to znamená jen několik minut. Začněte pozvolna.Máte-li skutečnou meditaci, vznešenou meditaci, jste schopni cítit mír uvnitř i vně. Pokud to je oduševnělá meditace, ucítíte svou věčnou existenci; ucítíte, že jste z Věčnosti a pro Věčnost. Tento pocit nemůžete získat z mentální halucinace. Je také jiný způsob, jak to můžete poznat.Každopádně abych odpověděl na otázku, jak často, tak i minuta každý den vytvoří 365 minut za rok. Obvykle se však doporučuje 2x denně cca 20 minutek. Já medituji formálně 1x denně 15 – 45 minutami a poté neformálně několikrát během dne.
Jak meditovat pro začátečníky : JAK SPRÁVNĚ MEDITOVAT – MEDITACE PRO ZAČÁTEČNÍKY
- Najděte si vhodné místo a domluvte se s okolím, abyste měli nerušený prostor.
- Stanovte si čas, kdy nemusíte spěchat.
- Všímejte si dechu a těla.
- Vždy když se mysl zatoulá se jen klidně zkuste vrátit ke svému dechu nebo své "homebase" v těle.
Kdy je nejlepší meditovat
Ideální čas pro meditaci je buďto ráno ihned po probuzení nebo těsně před spaním. Ráno bývá mysl poměrně pročištěná a nebývá tolik aktivní. Večer se může meditace zase hodit pro kvalitnější spánek (jak zlepšit spánek se můžete přečíst v našem článku zde). Je prokázáno, že meditace před spaním napomáhá hlubšímu spánku.
Jak spravne sedet u meditace : Při většině meditací není nutné sedět v tureckém sedu. Můžete sedět normálně na židli nebo si dokonce lehnout. Víceméně můžete zvolit jakoukoliv polohu, která vám bude nejpohodlnější. Potřebujete mít klid soustředit se na meditaci a ne aby vás rozptylovala nepohodlná pozice nebo křeč v noze.
Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne. Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější.
Ti, kdo pravidelně meditují, se také lépe přizpůsobují stresovým situacím, neboť na ně reagují dynamičtěji a překonávají je rychleji. Meditace má pozitivní vliv na psychologickou vyrovnanost, která vede k lepší seberealizaci, zvyšuje sebeúctu a snižuje úzkost a deprese.
Na co pomáhá meditace
A počet výzkumů stále narůstá. Výsledky mimo jiné ukazují, že meditace pomáhá lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a emoční vyrovnanost, rozvíjí kreativitu a zmírňuje úzkostné stavy a negativní myšlenky.Pokud stojíte či sedíte, zaujměte uvolněnou, ale důstojnou a vzpřímenou pozici. Pokud je to možné, uvolněte ramena a krk. Pokud sedíte, můžete položit ruce na stehna nebo je složit do klína. Pokud sedíte na židli, položte chodila celou plochou na zem a neopírejte se o opěradlo, nebo se opírejte jen lehce.Meditujte ideálně 30 min pozorováním myšlenek, až se úplně zklidníte a máte čisté myšlenkové pole (jak jen to bude v tu danou chvíli možné). Někdy to půjde lépe někdy hůře, jako počasí, ale vždy do toho dejte maximum soustředění, co můžete. Použijte časovač, na kterém si nastavíte 30 minut.
Když pravidelně praktikujeme meditaci, zvětšuje se naše vědomí, a tím vidíme, co se v naší mysli odehrává a jsme schopni to měnit. Často se ztrácí spojení s tím, co opravdu uvnitř cítíme a chceme, protože mysl analyticky dedukuje, kopíruje a zanáší nás hromadou informací.
Co dokáže meditace : Meditace funguje na různých drahách, které vedou k lepšímu zdraví – jak mentálnímu, tak fyzickému. Je prokázáno, že snižuje známky zánětu, podporuje buněčnou imunitu, a dokonce snižuje biologické stárnutí. Studie ZDE. „Meditace snižuje známky zánětu, podporuje buněčnou imunitu, a dokonce snižuje biologické stárnutí.
Co se děje v těle při meditaci : Co se děje, když meditujeme Když pravidelně meditujeme, v našem mozku se dějí fyziologické změny. Amygdala (část mozku, která se spouští při stresu) se zmenšuje, zatímco prefrontální kortex houstne. Když je aktivní prefrontální kortex, cítíme se klidnější, trpělivější a soucitnější.