Kolik má hran krychle?
Krychle má šest shodných stěn čtvercového tvaru, osm vrcholů a dvanáct hran stejné délky.Stěny pravidelného čtyřstěnu jsou tvořeny čtyřmi shodnými rovnostrannými trojúhelníky. Toto těleso má čtyři vrcholy a šest hran, viz obr.Krychle je prostorový útvar, který má šest stěn, tvar každé stěny je čtverec. Všechny hrany krychle mají stejnou délku a všechny vnitřní úhly jsou pravé, tedy jejich velikost je 90°. Příklady krychle v běžném životě zahrnují kostky cukru nebo Rubikovu kostku.

Co to je hrana krychle : Strana krychle: Délka strany krychle, tedy délka jednoho hrany. Označuje se obvykle písmenem "a". Hrany: Krychle má celkem dvanáct hran, které jsou rovnoběžné a spojují vrcholy. Vrcholy: Krychle má osm vrcholů, které jsou místa, kde se střetávají tři hrany.

Jak se vypočítá obsah krychle

Krychle má šest stěn a všechny jsou tvořeny stejným čtvercem => je složena ze 6 čtverců. Každý z těchto čtverců má obsah S = a², proto lze vyjádřit obsah krychle vzorcem: S = 6 . a².

Kolik má kvádr úhlopříček : Kvádr má osm vrcholů, dvanáct hran, šest stěn, dvanáct stěnových úhlopříček, čtyři tělesové úhlopříčky.

Geometrická tělesa

Těleso Koule
Popis Koulíme s ní v ruce, po zemi, upozorňujeme dítě na to, že nemá žádné hrany, stěny, že vypadá pořad stejně. Oproti jiným tělesům ani chvíli nepostojí, pořád se hýbe.
Základna žádná
Počet vrcholů 0
Počet hran 0


Čtyřstěn (zvaný též trojboký jehlan, tetraedr) je nejjednodušší mnohostěn, typ trojrozměrného tělesa. Je vymezen nejmenším možným počtem bodů, který může trojrozměrné těleso definovat, tzn. čtyřmi různými body v prostoru. Obecný čtyřstěn je tvořen ze čtyř obecných trojúhelníků.

Jak se vypočítá Obsah krychle

Krychle má šest stěn a všechny jsou tvořeny stejným čtvercem => je složena ze 6 čtverců. Každý z těchto čtverců má obsah S = a², proto lze vyjádřit obsah krychle vzorcem: S = 6 . a².5) Tělesových úhlopříček v kvádru nebo v krychli je celkem:

24.U krychle jsou všechny tři rozměry stejné (délka, šířka a i výška), proto všem rozměrům u tohoto tělesa obecně přiřazujeme jedno písmenko – „a“. Objem krychle vypočítáme tak, že spočteme obsah podstavy (čtverec – S=a.a), kterou dále vynásobíme výškou krychle (a). Výsledná hodnota je v objemových jednotkách.

U krychle jsou všechny tři rozměry stejné (délka, šířka a i výška), proto všem rozměrům u tohoto tělesa obecně přiřazujeme jedno písmenko – „a“. Objem krychle vypočítáme tak, že spočteme obsah podstavy (čtverec – S=a.a), kterou dále vynásobíme výškou krychle (a). Výsledná hodnota je v objemových jednotkách.

Jak počítat povrch krychle : Vzorce pro výpočet povrchu krychle

Obsah jedné stěny tj. jednoho čtverce vypočítáme jednoduše podle vzorce [S] = a × a. Výsledek následně vynásobíme šesti a tak získáme povrch krychle. Zjednodušení výpočtového vzorce: [S] = 6 × a × a => 6 × a2.

Jak vypočítat délku kvádru : Obsah kvádru se počítá jako délka hrany [a] x délka hrany [b] x délka hrany [c].

Kolik má Kužel stěn

Jehlan a kužel mají pouze jednu základnu. Stěny sousedící s podstavou hranolu nebo jehlanu se nazývají boky.

Čtyřstěn

Pravidelný čtyřstěn
Počet stěn 4
Úhel u vrcholu 60°
Poloměr opsané kulové plochy
Poloměr vepsané kulové plochy

Mnohostěn, také polyedr je trojrozměrné geometrické těleso, jehož povrch se skládá z konečně mnoha stěn tvořených mnohoúhelníky. V moderním smyslu se pojem mnohostěn užívá nejen pro těleso trojrozměrné, ale obecně pro těleso n-rozměrné (speciálním případem n-rozměrného mnohostěnu je n-rozměrný simplex).

Kolik Uhlopricek má Dvacetistěn : Ve druhé vrstvě od A vrcholy opět tvoří pravidelný pětiúhelník, jehož strany jsou hrany dvacetistěnu. Tento pětiúhelník má pět úhlopříček, které jsou všech\minusny stejně dlouhé.