Krevní tlak u nemocných
Normální tlak | Vysoký tlak | |
---|---|---|
Kojenec | 80/45 | > 85/50 |
Větší dítě | 110/70 | > 120/80 |
Dospělý muž | 120/80 | > 140/90 |
Dospělá žena | 120/80 | > 140/90 |
Jaký je normální krevní tlak Optimální hodnota u dospělého člověk se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (u kojenců bývá normální tlak okolo 100/70 mm Hg) a může se ještě lehce lišit v závislosti na tom, zda jste žena nebo muž.Za normální tlak považujeme hodnoty do 120-129 systolického tlaku a do 80-84. Vysoký normální tlak se pohybuje mezi 130-139 a 85-89. Za mírnou hypertenzi považujeme hodnoty 140-159/90-99. Středně závažná hypertenze je definována jako hodnoty tlaku 160-179/100-109.
Který tlak je horší horní nebo spodní : Hodnoty systolického krevního tlaku („horní“ tlak), u lidí nad 40 let jsou důležitější než hodnoty diastolického krevního tlaku („dolní“ tlak), protože jsou lepším ukazatelem možné mrtvice či srdečního infarktu. O vysokém krevním tlaku mluvíme tehdy, je-li jedna z těchto dvou hodnot vyšší.
Kolik je tlak na infarkt
Cílové hodnoty krevního tlaku jsou obecně udávány < 140/ 90 mm Hg, u nemocných s ischemickou chorobou srdeční a/ nebo srdečním selháním je však upozorňováno na fenomén tzv. J křivky, kdy nižší hodnoty krevního tlaku mohou prognózu srdečního selhání zhoršovat. Toto potvrdily i velké klinické studie, např.
Co je vysoky a nizky tlak : U zdravého člověka je normální hodnota krevního tlaku 120/80 mmHg. Je-li naměřená hodnota krevního tlaku vyšší, jedná se o vysoký krevní tlak neboli hypertenzi. Nízký krevní tlak je definován hodnotou pod 90/60 mmHg. Hodnoty mezi 120/80 a 90/60 jsou stále považovány za tlak normální.
Hypertenze 2. stupně – systolický tlak je 140 mm Hg a diastolický je 90 mm Hg nebo vyšší. Hypertenzní krize – systolický tlak je vyšší než 180 mm Hg nebo diastolický tlak je vyšší než 120 mm Hg. Krevní tlak v tomto rozmezí vyžaduje naléhavou lékařskou pomoc.
Navést na problém mohou například následující příznaky:
- několikadenní únava,
- závratě,
- vnitřní neklid, nervozita,
- bolesti hlavy, obzvláště ráno,
- zvonění v uších,
- poruchy spánku,
- dušnost při námaze,
- palpitace (bušení srdce).
Kdy je vyšší tlak ráno nebo večer
Klidná místnost, vsedě, ruka položená na stole, při tlakovém rozdílu měřit na ruce s vyšším krevním tlakem. Tlak krve je nejnižší během spánku, před probuzením se začne pomalu zvyšovat, během práce nebo ve stresových situacích se může náhle zvýšit, na večer vykazuje v ideálním případě opět nízké hodnoty.Mezi takové symptomy patří: Nevolnost, zvracení, dušnost a bolest v horní části břicha: tyto „nespecifické příznaky“ se vyskytují o něco častěji u žen než u mužů a je nutné brát je vážně. Především by měla být v případě, že se tyto obtíže vyskytnou v rozsahu, který nikdy předtím nebyl, vždy přivolána záchranná služba.za normální tlak považujeme hodnoty do 120-129/80-84. Vysoký normální tlak se pohybuje mezi 130–139/85–89. Za mírnou hypertenzi považujeme hodnoty 140-159/90-99. Středně závažná hypertenze je definována jako hodnoty tlaku 160-179/100-109.
Hodnoty optimálního krevního tlaku jsou 120/80 mmHg. Pokud si doma naměříte nižší hodnoty, dá se říct, že vás trápí nízký krevní tlak. Hodnoty nízkého tlaku jsou méně jak 100/70 mmHg. Nízký krevní tlak není nemoc, na rozdíl od vysokého tlaku, který škodí hlavně srdci, cévám a ledvinám.
Jak poznám že mám zvýšený tlak : Příznaky vysokého tlaku
- otoky končetin.
- bolest hlavy.
- závratě
- nadměrné pocení
- únava.
- tlak na hrudi.
- poruchy spánku.
- krvácení z nosu.
Jak si rychle snížit krevní tlak : Protože nám tlak může často jednorázově „vylítnout“ kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Dalšími tipy, jak okamžitě snížit krevní tlak, je například masáž hlavy, studený obklad nebo doplnění tekutin (doporučuje se studená voda).
Jak si rychle snížit tlak
Protože nám tlak může často jednorázově „vylítnout“ kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Dalšími tipy, jak okamžitě snížit krevní tlak, je například masáž hlavy, studený obklad nebo doplnění tekutin (doporučuje se studená voda).
Jaké mohou nastat příznaky
- bušení srdce, pocity úderů srdce navíc nebo naopak jejich občasné vynechání,
- nepříjemný pocit na hrudi (především při fibrilaci síní),
- slabost a snížená fyzická výkonnost,
- točení hlavy, závratě, zmatenost a úzkost, dočasné zhoršení zraku nebo řeči,
- křeče,
- dušnost,
Příznaky nízkého tlaku jsou:
- závratě a motání hlavy,
- únava a spavost,
- mžitky před očima,
- mdloby a studený pot,
- poruchy soustředění,
- hučení v uších,
- bolest hlavy,
- studené končetiny,
Jaký je nebezpečný nízký tlak : K lékaři zamiřte ve chvíli, kdy hypotenze vznikne náhle a do té doby jste s ní nikdy neměli problémy. Odbornou pomoc vyhledejte i v případě, pokud dojde k závažnému snížení krevního tlaku a v rámci systolického tlaku naměříte hodnoty kolem 60–70 mmHg.