Zákon sice neomezuje počet nabytých zbraní, ale počet současně nošených zbraní je omezen na počet 2ks.Na střelnici je zakázán přístup osobám, které jsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Tyto osoby nemohou sami střílet, ani být přítomny jako diváci. Děti mohou být na střelnici přítomny jako diváci, přičemž ty mladší 15 let se smí po střelnici pohybovat pouze v doprovodu dospělé osoby.§28 hovoří jasně. (5) Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu, nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.
Kde je povoleno střílet : § 28, odstavec 5 (119/2002 Sb.) píše: Držitel zbrojního průkazu smí ze zbraně, kterou je oprávněn držet, střílet pouze v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14) nebo na střelnici, pokud se nejedná o použití zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku.
Kolik nábojů můžu mít doma
více než 20 kusů střelných zbraní nebo více než 20 000 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty uložit do uzamčené místnosti, samostatně stojícím objektu či komorovém trezoru, splňují-li technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem.
Kde se nesmí nosit zbraň : Na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném nesmí zbraň nosit viditelně. Dále zbraň nesmí nosit nebo s ní na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci.
Střelba na naší střelnici bez zbrojního průkazu již od 990 Kč za půl hodinu.
Jak již bylo výše uvedeno, bránit se můžeme proti útoku přímo hrozícímu, tedy již v okamžiku, kdy je z jednání útočníka celkových okolností zcela zřejmé, že útok bezprostředně nastane. Ohrožené osobě musí být zcela jasné, že útok bude bezprostředně a bez prodlení následovat.
Kdy mohu střílet
V ČR se mohu legálně bránit se zbraní v ruce teprve poté, co útočník zaútočí. Pokud dám první ránu či provedu útok nejprve já, tak jednám vždy protiprávně. A pokud mi někdo jiný hrozí fyzickým napadením či přede mnou šermuje zbraní, neumožňuje mi zákon nic jiného, než pasivně vyčkávat zahájení útoku.Pokud vzduchovku nepoužíváte, odstraňte střelu a ujistěte se, že je zbraň zajištěná. Střílejte pouze na místech, kde máte povolení, a kde to je povoleno zákonem. Vyhněte se střelbě na veřejných prostranstvích nebo místech, kde byste mohli ohrozit bezpečnost ostatních. Než vystřelíte, pečlivě zkontrolujte své okolí.Nutná obrana střelnou zbraní
Střelnou zbraň samozřejmě využít lze – platí, že nutná obrana by měla být natolik účinná, aby najisto odvrátila útok. Na případný útok se můžeme připravit předem, tím že střelnou zbraň preventivně nosíme u sebe. Při jejím použití nemusíme zohledňovat účinnost zbraně útočníka.
Definice střeliva kat. A-I je „střelivo pro krátké kulové palné zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku“. Z toho plyne, že pro střelivo tohoto typu neplatí omezení kategorie A-I vždy, ale pouze při jeho nošení a používání v krátkých zbraních.
Co je to samočinná zbraň : Podle zákona o zbraních (119/2002 v platném znění) se samočinnou zbraní rozumí „palná zbraň, u níž se opětovné nabití děje v důsledku předchozího výstřelu a u které konstrukce umožňuje více výstřelů na jedno stisknutí spouště“ (příloha 1, část 1., bod 12).
Kdy můžu použít střelnou zbraň : Ustanovení § 20 ObPol upravuje, že je strážník oprávněn použít služební zbraň: a) za podmínek nutné obrany ( ) nebo za podmínek krajní nouze ( ), § 29 TrZ § 28 TrZ b) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet.
Jak velký nůž mohu nosit
Nože klasifikované jako bodnosečné zbraně (meče, dýky, šavle, mačety bajonety apod.) jsou povoleny k vlastnění a užití doma či na soukromém pozemku. A to od 18 let. Držet nože na veřejnosti můžeme jen pevné čepele do 12 cm, či zavírací jednostranně broušené nože s čepelí od 8,5, které NELZE otevřít jednou rukou.
V dnešní podobě biatlonu se střílí z malorážné zbraně ráže 5,6 mm (22.LR). V České republice se používají k tréninku biatlonistů převážně malorážné zbraně německého výrobce ANSCHÜTZ (model Fortner, vzor 1827).V ČR se mohu legálně bránit se zbraní v ruce teprve poté, co útočník zaútočí. Pokud dám první ránu či provedu útok nejprve já, tak jednám vždy protiprávně. A pokud mi někdo jiný hrozí fyzickým napadením či přede mnou šermuje zbraní, neumožňuje mi zákon nic jiného, než pasivně vyčkávat zahájení útoku.
Jak se můžu branit : Bránit se může tím, že použije různé předměty denní potřeby, jako jsou například: sprej, klíče, deštník, hřeben aj. Oběť může použít k obraně i palce do očí pachatele, kop do rozkroku apod., případně se naopak přimknout na pachatele a naznačit spolupráci, případný souhlas. Pak ale rychle využít překvapení útočníka.