Kolik lidí ceka na transplantaci srdce?
Zároveň probíhají další podrobná vyšetření srdce dárce. Připravte se na to, že transplantace může být zrušena ještě těsně před plánovaným začátkem operace na základě výsledků těchto vyšetření. Jak probíhá samotná operace Transplantace trvá obyčejně 5–7 hodin.Celkem 520 transplantovaných ledvin od zemřelých i žijících dárců, taková je bilance za rok 2022 pro ČR. Je to historicky nejvíce od doby, co je v Česku tato statistika sledována.Od první transplantace srdce v Československu uběhlo 50 let, pacientka přežila jen pár hodin. „První pacientka, které bylo v Českloslovensku transplantováno srdce, Šarlota Horváthová, zemřela včera kolem 20 hodiny večer,“ vysílal den po operaci Československý rozhlas.

Co nejíst po transplantaci srdce :

  • základním krokem je omezení tuků (hlavně živočišných), cukrů, soli a cholesterolu v potravě
  • zcela zakázaná je konzumace grepů, včetně džusů, pomela, granátového jablka, třezalky.

Jak dlouho budu v nemocnici po operaci srdce

Celková délka pobytu v nemocnici se tak v průměru pohybuje okolo sedmi dnů. Návštěvy nemocných jsou na oddělení neomezeně.

Kdy proběhla první transplantace srdce : První úspěšná transplantace srdce byla provedena v prosinci roku 1967 Christiaanem Barnardem v Kapském Městě (JAR), v Evropě pak hned následujícího roku Christianem Cabrolem ve Francii. V Československu je toto prvenství datováno rokem 1984.

Každý občan ČR i příslušník cizí země se může přihlásit do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů, jehož zřizovatelem je Ministerstvo zdravotnictví ČR. K tomu je potřeba vyplnit příslušný formulář, který naleznete na www.nrod.cz.

Nejčastěji transplantovaným orgánem jsou ledviny. Transplantací se řeší finální stádia onemocnění ledvin. K dalším často transplantovaným orgánům patří játra, plíce a srdce, transplantovat umíme i tenké střevo a slinivku a další transplantační postupy neustále vznikají.

Jak dlouho trvá operace srdce

Srdce je potom postupně otepleno a opět začne vykonávat svou normální funkci, což umožňuje odpojení přístroje pro mimotělní oběh. Následuje pečlivé uzavření operační rány, proťatá hrudní kost je spojena drátěnými stehy. Délka operace se pohybuje kolem 4 hodin.V posledních letech rok po transplantaci přežívá více než 80 procent operovaných, 55 procent z nich pak přežívá přes deset let. Průměrná čekací doba na nové srdce je zhruba rok, urgentní pacienti jej dostanou i v řádu týdnů.V době rekonvalescence (minimálně 2 měsíce) nedoporučujeme řízení automobilu. Po operaci máte pomalejší reakční čas, zvýšenou únavnost a horší schopnost soustředit se. Pohyby volantem a řazení působí střižným mechanismem na hrudní kost, která v důsledku toho může srůstat déle nebo sroste špatně.

K operaci nelze přijmout pacienty kteří:

Nemají v pořádku požadované předoperační vyšetření – chybí zpráva praktického lékaře, nejsou provedeny laboratorní testy krve atd. Nemají zajištěné odpovídající sociální zázemí při krátkodobé chirurgii – doprovod, odvoz, telefon …

Jak dlouho v nemocnici po operaci srdce : Celková délka pobytu v nemocnici se tak v průměru pohybuje okolo sedmi dnů. Návštěvy nemocných jsou na oddělení neomezeně.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci srdce : Návrat do práce a jeho načasování je nutné konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Závisí na vašem zdravotním stavu a druhu práce, kterou vykonáváte. Duševní práci je možné začít již po 4-6 týdnech od operace. Pokud pracujete fyzicky, je vhodné počkat dokud se nezhojí hrudní kost (minimálně 8 týdnů).

Kdo může být dárce orgánů

Darovat orgány nebo tkáň může v ČR osoba žijící i osoba zemřelá. Česká legislativa počítá s principem předpokládaného souhlasu. Dárcem je každý, kdo za svého života nevyjádřil nesouhlas s odběrem orgánů či tkání. A i osoba nesvéprávná či dítě, s jejichž dárcovstvím po smrti souhlasí zákonný zástupce.

Dárcem orgánů se může stát žijící osoba nebo zemřelý. Každý dárce, ať už žijící nebo zemřelý, je důkladně medicínsky vyšetřen, aby se minimalizovala možná rizika spojená s přenosem orgánů a to jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska.Darovat orgány nebo tkáň může v ČR osoba žijící i osoba zemřelá. Česká legislativa počítá s principem předpokládaného souhlasu. Dárcem je každý, kdo za svého života nevyjádřil nesouhlas s odběrem orgánů či tkání. A i osoba nesvéprávná či dítě, s jejichž dárcovstvím po smrti souhlasí zákonný zástupce.

Co se deje s orgány po smrti : Odběr orgánů se provádí ve specializovaném transplantačním centu v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), kam je tělo zemřelého převezeno. Orgány se poté transplantují příjemcům v transplantačních centrech v celé České republice.